08.02.2018

SĄDECKIE SPOTKANIE Z KULTURĄ

8 lutego 2018 roku uczniowie klasy II gimnazjum pod opieką nauczycieli Agaty Tokarskiej i Iwony Pancerz wyruszyli do Nowego Sącza. Pierwszym punktem programu był Miejski Ośrodek Kultury, gdzie gimnazjaliści obejrzeli spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu aktorów Teatru Cracovia (oczywiście z Krakowa). Następnie wszyscy udali się na Rynek, aby zwiedzić Galerię Marii Ritter i stare wnętrza mieszczańskie w zabytkowej kamienicy Ritterów z przełomu XVIII i XIX wieku. Po doznaniach duchowych był również czas na „coś” dla ciała, czyli posiłek w ulubionej przez młodzież restauracji McDonald`s. Wyprawę do Nowego Sącza można uznać za udaną, bo uczniowie zgłosili chęć uczestniczenia w podobnej za rok.

22.11.2017

TEATR MA W SOBIE MAGIĘ

22 listopada 2017 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu na przedstawienie teatralne „Balladyna” przygotowane przez TEATR „CRACOVIA”. Dynamiczna akcja trzymająca w napięciu, znakomita obsada, stylowe kostiumy oraz humorystyczne akcenty sprawiły, że 160 minut minęło jak z bicza strzelił.

16.10.2017

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

16 października odbyła się wycieczka uczniów klasy siódmej i klas gimnazjalnych naszej szkoły do największego na świecie, nazistowskiego zespołu obozów koncentracyjnych i zagłady, w którym podczas II wojny światowej dokonano Holokaustu. Program wycieczki obejmował zwiedzanie terenów i obiektów dwóch głównych obozów: KL Auschwitz I - pierwszy obóz (tzw. „obóz macierzysty”), głównie pracy przymusowej, pełniący również funkcję centrum zarządzającego dla całego kompleksu oraz KL Birkenau (Auschwitz II w Brzezince) - początkowo obóz koncentracyjny, potem także miejsce masowej eksterminacji, w którym umieszczono komory gazowe i krematoria.
Podczas wycieczki przewodnik poprowadził uczniów przez byłe tereny obozu, wystawy z oryginalnymi eksponatami oraz zachowaną dokumentację, dzięki której dowiedzieli się o sposobach traktowania, przetrzymywania i życia jeńców, uczniowie zobaczyli również komory gazowe i krematorium.
Obóz Auschwitz Birkenau to muzeum i pomnik pamięci, oraz jedyne tego typu miejsce wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oświęcim, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinien odwiedzić każdy człowiek. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny robi na odwiedzających niezwykłe wrażenie, gdyż pozwala przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu.
Nasi uczniowie zachowywali się z należytą powagą i szacunkiem.
Po tych ciężkich przeżyciach przyszła pora na rozrywkę. Uczniowie przez godzinę korzystali z atrakcji Parku Trampolin w Krakowie. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udali się w drogę powrotną.04.10.2017

KINO JAZDA - NOWY SĄCZ

Dnia 4 października uczniowie klas III - VI, pod opieką p. Ireny Jewulskiej, p. Beaty Białoń i p. Wojciecha Mroza byli na wycieczce w Nowym Sączu, w kinie Sokół, na Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kino Jazda. W ramach wyjazdu wycieczkowicze mieli możliwość obejrzenia wystawy fotosów z filmów dla dzieci i młodzieży, pochodzących ze zbiorów Jacka Gonciarza i Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz wcielenia sie w role bohaterów baśni Jana Brzechwy Akademia pana Kleksa. Mogli także podpatrzeć kulisy pracy ekipy filmowej. Po pełnych emocji występach na planie filmowym, uczniowie obejrzeli przepiękny film przygodowy, produkcji niemieckiej, pt. Przygody Nelly. Seans przedstawiał niesamowite, mrożące krew z żyłach przygody, które przeżywa nastolatka Nelly. Dlaczego? Informacja o przeprowadzce zaskakuje Nelly u progu wakacji. Potem jest tylko gorzej! Kłótnia z rodzicami, ucieczka, intryga z elektrownią w tle i to wszystko w Transylwanii.
Film uczy nas, że nawet najgorsza prawda jest lepsza od niedomówień w rodzinie. Ucieczka od rodziców nie jest rozwiązaniem, lecz pogłębia jeszcze problem. Rozmowa zawsze jest lekarstwem na wszystko. Warto ten film obejrzeć.
Było to wyjątkowe spotkanie z kulturą i sztuką, które pogłębiło naszą wiedzę. Na koniec spotkania uczniowie udali się na posiłek, gdzie nastąpiła pełna integracja grupy. Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.29.09.2017

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW - TARNÓW

W dniu 29.09. 2017. jak co roku udaliśmy się na Małopolską Noc Naukowców do Tarnowa. W tym roku zaprosiliśmy do wspólnego wyjazdu uczniów z klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siennej. Małopolska Noc Naukowców to pokazy, wykłady i eksperymenty odbywające się co roku w ostatni piątek września w małopolskich instytucjach naukowych. Celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców regionu oraz zachęcanie młodych do wybrania kariery naukowej.
To była fascynująca podróż do świata niezwykłych eksperymentów i naukowych doświadczeń. Jak co roku, przygotowano program obfitujący w moc atrakcji. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego tak jak w ubiegłym roku. Nie sposób zdążyć na wszystkie aktywności. Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców jest bezpłatny, ale na niektóre atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Małopolska Noc Naukowców 2017 ma niestety jedną wadę - trwa zaledwie kilka godzin i nie da się wszystkiego zobaczyć. Może uda się za rok! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę i pozytywną energię.