23.03.2018

FESTIWAL ZAWODÓW


Dnia 23 marca 2018 r. uczniowie klasy III a i III b w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego (SPInKA) pojechali do Krakowa na coroczny Festiwal Zawodów. Podczas Festiwalu szkoły zawodowe z Małopolski przedstawiały prezentacje w 7 branżach: branża administracyjno – usługowa, branża budowlana, branża elektryczno – elektroniczna, branża mechaniczna i górniczo – hutnicza, branża medyczno – społeczna, branża rolniczo – leśna z ochroną środowiska i branża turystyczno – gastronomiczna, na festiwalu zaprezentowali się także: służby mundurowe, uczelnie oraz przedsiębiorcy, współpracujący ze szkołami. Byli goście z regionów partnerskich Województwa Małopolskiego, m.in. z Niemiec, Francji, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
Podczas Festiwalu, uczniowie mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców zawodowych, którzy przeprowadzali ocenę indywidualnych predyspozycji i sugerowali najodpowiedniejszą ścieżkę kształcenia. Podczas Targów odbywały się również seminaria i warsztaty tematyczne skupiające przedstawicieli rynku pracy i edukacji. W tym dniu uczniowie byli również w muzeum na wystawie pt. „Wokół koła i P - jak paradoks opowieść o fiacie 125p” oraz na warsztatach z fizyki.
Wystawa „wokół koła” złożona była z ok. 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów. Stanowiska, choć tematycznie dotyczą różnych dziedzin nauki i życia, wiąże wspólny kształt, jakim jest koło. Można więc samodzielnie podnieść 115 – kilogramowy silnik używając wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych kołach, zbudować basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym. Dalszym etapem zwiedzania była wystawa opowiadająca o powstaniu fiata 125p.
Wystawa oraz liczne wydarzenia towarzyszące pozwoliły uczniom lepiej poznać kultowego Fiata 125p, jak również przybliżyły im blaski i cienie czasów, w których ten model był użytkowany. Po obejrzeniu wystawy uczniowie udali się na warsztaty z fizyki podczas, których wspólnie budowali poduszkowiec, a następnie na nim jeździli.22.03.2018

WYCIECZKA TARNÓW - PILZNO


22 III 2018 pojechaliśmy na wycieczkę do Tarnowa i Pilzna. Wyjechaliśmy dosyć wcześnie, bo już po siódmej byliśmy przed szkołą. Ale warto było…. Najpierw odwiedziny w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. A tam!!! Kiermasz wielkanocny, odbywa się on jeden raz w roku i trwa tylko od wtorku do niedzieli przed Niedzielą Wielkanocną. Podziwialiśmy prześliczne ozdoby wielkanocne wykonane przez zręczne ręce różnych twórców ludowych, ale nie tylko dorosłych! Były tam prace dzieci z przedszkola, większych i starszych i całkiem starszych. Na wystawie znalazły się pisanki, palmy wielkanocne i różne inne cudeńka! Starsze dzieci oglądały jeszcze wystawę romską i słuchały ciekawych opowieści Pani Przewodnik. Potem pięknymi uliczkami Tarnowa, spacerkiem przeszliśmy do Tarnowskiego Ratusza, gdzie mieści się Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Tam Przemiłe Panie wprowadziły nas w inną epokę. Dzieci młodsze w epokę rycerzy, a starsze w epokę sarmacką. Potem braliśmy udział w ciekawych warsztatach, po których młodsze dzieci wyszły z konikiem z pięknie zdobionym przez siebie siodełkiem, a starsze uczyły się jak czytać portret staropolski i wyszły ze swoim własnym portretem. Wszyscy byli zadowoleni. Następnie pojechaliśmy do Pilzna. Tam odwiedziliśmy prywatne Muzeum Lalki. Panie przewodnik snuły ciekawe opowieści, pokazywały lalki z różnych stron świata. Każda dziewczynka chciałaby, chociaż jedną pobawić się, zabrać do domu….Ale cóż… braliśmy udział w zajęciach warsztatowych: ceramika i kukiełka. Robiliśmy z masy ceramicznej rzeźby. Po wypaleniu w piecu przyślą nam je do szkoły. Nie możemy się doczekać…… i ubieraliśmy lalki – kukiełki, które zabraliśmy do domu. Trochę zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do szkoły i do domu. Dzieci z klas 0 – IV.12.03.2018

WYJAZD DO FIRMY WIŚNIOWSKI


12 marca uczniowie klasy IIIa gimnazjum odpowiadając na zaproszenie Firmy Wiśniowski wzięli udział w corocznie organizowanych spotkaniach z cyklu „Tydzień z Firmą Wiśniowski”. Spotkania te odbywają się w ramach doradztwa zawodowego. Uczniowie mieli możliwość zwiedzania jednej z największych i najnowocześniejszych firm na Sądecczyźnie oraz zapoznania się z potrzebami na rynku pracy zarówno pracowników fizycznych jak i umysłowych.08.02.2018

SĄDECKIE SPOTKANIE Z KULTURĄ

8 lutego 2018 roku uczniowie klasy II gimnazjum pod opieką nauczycieli Agaty Tokarskiej i Iwony Pancerz wyruszyli do Nowego Sącza. Pierwszym punktem programu był Miejski Ośrodek Kultury, gdzie gimnazjaliści obejrzeli spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu aktorów Teatru Cracovia (oczywiście z Krakowa). Następnie wszyscy udali się na Rynek, aby zwiedzić Galerię Marii Ritter i stare wnętrza mieszczańskie w zabytkowej kamienicy Ritterów z przełomu XVIII i XIX wieku. Po doznaniach duchowych był również czas na „coś” dla ciała, czyli posiłek w ulubionej przez młodzież restauracji McDonald`s. Wyprawę do Nowego Sącza można uznać za udaną, bo uczniowie zgłosili chęć uczestniczenia w podobnej za rok.

22.11.2017

TEATR MA W SOBIE MAGIĘ

22 listopada 2017 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu na przedstawienie teatralne „Balladyna” przygotowane przez TEATR „CRACOVIA”. Dynamiczna akcja trzymająca w napięciu, znakomita obsada, stylowe kostiumy oraz humorystyczne akcenty sprawiły, że 160 minut minęło jak z bicza strzelił.

16.10.2017

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

16 października odbyła się wycieczka uczniów klasy siódmej i klas gimnazjalnych naszej szkoły do największego na świecie, nazistowskiego zespołu obozów koncentracyjnych i zagłady, w którym podczas II wojny światowej dokonano Holokaustu. Program wycieczki obejmował zwiedzanie terenów i obiektów dwóch głównych obozów: KL Auschwitz I - pierwszy obóz (tzw. „obóz macierzysty”), głównie pracy przymusowej, pełniący również funkcję centrum zarządzającego dla całego kompleksu oraz KL Birkenau (Auschwitz II w Brzezince) - początkowo obóz koncentracyjny, potem także miejsce masowej eksterminacji, w którym umieszczono komory gazowe i krematoria.
Podczas wycieczki przewodnik poprowadził uczniów przez byłe tereny obozu, wystawy z oryginalnymi eksponatami oraz zachowaną dokumentację, dzięki której dowiedzieli się o sposobach traktowania, przetrzymywania i życia jeńców, uczniowie zobaczyli również komory gazowe i krematorium.
Obóz Auschwitz Birkenau to muzeum i pomnik pamięci, oraz jedyne tego typu miejsce wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oświęcim, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinien odwiedzić każdy człowiek. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny robi na odwiedzających niezwykłe wrażenie, gdyż pozwala przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu.
Nasi uczniowie zachowywali się z należytą powagą i szacunkiem.
Po tych ciężkich przeżyciach przyszła pora na rozrywkę. Uczniowie przez godzinę korzystali z atrakcji Parku Trampolin w Krakowie. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udali się w drogę powrotną.04.10.2017

KINO JAZDA - NOWY SĄCZ

Dnia 4 października uczniowie klas III - VI, pod opieką p. Ireny Jewulskiej, p. Beaty Białoń i p. Wojciecha Mroza byli na wycieczce w Nowym Sączu, w kinie Sokół, na Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kino Jazda. W ramach wyjazdu wycieczkowicze mieli możliwość obejrzenia wystawy fotosów z filmów dla dzieci i młodzieży, pochodzących ze zbiorów Jacka Gonciarza i Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz wcielenia sie w role bohaterów baśni Jana Brzechwy Akademia pana Kleksa. Mogli także podpatrzeć kulisy pracy ekipy filmowej. Po pełnych emocji występach na planie filmowym, uczniowie obejrzeli przepiękny film przygodowy, produkcji niemieckiej, pt. Przygody Nelly. Seans przedstawiał niesamowite, mrożące krew z żyłach przygody, które przeżywa nastolatka Nelly. Dlaczego? Informacja o przeprowadzce zaskakuje Nelly u progu wakacji. Potem jest tylko gorzej! Kłótnia z rodzicami, ucieczka, intryga z elektrownią w tle i to wszystko w Transylwanii.
Film uczy nas, że nawet najgorsza prawda jest lepsza od niedomówień w rodzinie. Ucieczka od rodziców nie jest rozwiązaniem, lecz pogłębia jeszcze problem. Rozmowa zawsze jest lekarstwem na wszystko. Warto ten film obejrzeć.
Było to wyjątkowe spotkanie z kulturą i sztuką, które pogłębiło naszą wiedzę. Na koniec spotkania uczniowie udali się na posiłek, gdzie nastąpiła pełna integracja grupy. Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.29.09.2017

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW - TARNÓW

W dniu 29.09. 2017. jak co roku udaliśmy się na Małopolską Noc Naukowców do Tarnowa. W tym roku zaprosiliśmy do wspólnego wyjazdu uczniów z klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siennej. Małopolska Noc Naukowców to pokazy, wykłady i eksperymenty odbywające się co roku w ostatni piątek września w małopolskich instytucjach naukowych. Celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców regionu oraz zachęcanie młodych do wybrania kariery naukowej.
To była fascynująca podróż do świata niezwykłych eksperymentów i naukowych doświadczeń. Jak co roku, przygotowano program obfitujący w moc atrakcji. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego tak jak w ubiegłym roku. Nie sposób zdążyć na wszystkie aktywności. Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców jest bezpłatny, ale na niektóre atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Małopolska Noc Naukowców 2017 ma niestety jedną wadę - trwa zaledwie kilka godzin i nie da się wszystkiego zobaczyć. Może uda się za rok! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę i pozytywną energię.