06.12.2018

WYJAZD NA LODOWISKO


W dniu 6 grudnia uczniowie klasy IV i III gimnazjum wraz z wychowawcami w ramach Mikołaja pojechali na lodowisko do Chełmca. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do ich dyspozycji. Niektórzy stawiali swoje kroki na lodzie po raz pierwszy, inni jeździli już prawie jak „zawodowcy”. Mimo upadków i obolałych nóg jednym i drugim dopisywały humory. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze na pizzę. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

23.11.2018

TEATR UCZY I BAWI!


W piątek 23 listopada gimnazjaliści i uczniowie klasy ósmej obejrzeli w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu spektakl „Balladyna”, przygotowany przez aktorów krakowskiego Teatru „Cracovia”. Pomimo że przedstawienie trwało 150 minut, a dzieło Juliusza Słowackiego jest lekturą szkolną, nikt się nie nudził. Sztuka, w której realizm przeplatał się z fantastyką, zawierała sceny zarówno dramatyczne jak i komiczne, a wszystko to sprawiło, że uczniowie nie mogli oderwać spojrzenia od aktorów. Po raz kolejny okazało się, że spektakl teatralny jest doskonałym dopełnieniem lekcji języka polskiego i nawet trudny tekst dzięki scenicznemu przekazowi staje się łatwiejszy do zrozumienia. Opiekunami grupy były panie Agata Tokarska i Irena Jewulska. (tekst: A. Tokarska)

20.11.2018

„ZEMSTA” ALEKSANDRA FREDRY


Dnia 20 listopada uczniowie klasy VII i VIII pod opieką pani Ireny Jewulskiej i pani Magdaleny Szczurek pojechali do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, na spektakl teatralny najbardziej znanej komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”. Sztukę wyreżyserował i napisał scenariusz Bartosz Jarzymowski. Muzykę i autorskie piosenki opracował Max Czarnecki. Scenografię i kostiumy szlacheckie przygotowała Ela Bień. Na scenie wystąpili i wspaniale odegrali swoje role aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie: Agnieszka Zieleziecka, Magdalena Tokarz, Sylwia Sławińska, Paweł Brandys, Tomasz Kalinowski, Maksymilian Czarnecki i Sebastian Węgrzyn.
„Zemsta” Aleksandra Fredry to nie tylko mistrzowska komedia bawiąca kolejne pokolenia galerią barwnych postaci szlacheckiego zaścianka i feeriami komicznych tekstów. To najbardziej rozpoznawalny, nieprzemijający model wojny polsko - polskiej, model sąsiedzkiej waśni i ślepego zacietrzewienia. To dobrze znany obraz szaleństwa bratobójczego sporu i marzenia o nieosiągalnej ogólnonarodowej zgodzie.
Nowa adaptacja Teatru Współczesnego w Krakowie, w klasycznym wydaniu, odświeża aktualność tekstu i pozwala odkryć jego współczesny wydźwięk.
Spektakl wszystkim bardzo się podobał, niektórzy nawet twierdzili, że za szybko się skończył. Ci, którzy już lekturę opracowali, doskonale orientowali się w tekście i potrafili dostrzec, które sceny pominięto. Dla tych zaś, którzy dopiero będą ją analizować, była to doskonała powtórka ze znajomości tekstu.
Uważam, że każdy, kto będzie miał okazję udania się do teatru na „Zemstę” powinien to zrobić, gdyż jest tam wartka akcja, szalone intrygi, wiele śmiesznych, ale i pouczających sytuacji, ogrom emocji, które zagwarantują miłe i pożyteczne spędzenie czasu.(tekst: I. Jewulska)

05.10.2018

Przejazd POCIĄGIEM RETRO


W piątek 5 października pod opieką wychowawców wszyscy uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę, by skorzystać z przejazdu POCIĄGIEM RETRO zorganizowanym dla grup szkolnych trasą: Nowy Sącz - Stary Sącz - Rytro - Piwniczna Zdrój.
Do Nowego Sącza z parkingu przed szkołą wyruszyliśmy o 7.50. Odjazd ze stacji Nowy Sącz rozpoczął się o godzinie 9:11.
Sam przejazd pociągiem trwał około 3 godziny. Pogoda dopisała, humor też. Było nam wesoło i miło. Na stacji Piwniczna najmłodsi uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć od środka lokomotywę. Była to dla nich wielka atrakcja. (Obsługa pociągu – bardzo miła.)
Niestety trzeba było udać się w drogę powrotną.
Po przyjeździe do Nowego Sącza (około 12:30) na uczestników przejazdu w ramach biletu czekały drożdżówki ciepła herbatka i ciasteczko. Następnie uczniowie w grupach zwiedzali Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego. Do szkoły wróciliśmy około 13.45. (tekst: Z. Dunikowska)

28.09.2018

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW’2018 już za nami


W dniu 28.09.2018. jak co roku udaliśmy się na Małopolską Noc Naukowców do Tarnowa. Do wspólnego wyjazdu zaprosiliśmy też uczniów klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siennej. Małopolska Noc Naukowców to pokazy, wykłady i eksperymenty odbywające się co roku w ostatni piątek września w małopolskich instytucjach naukowych. Celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców regionu oraz zachęcanie młodych do wybrania kariery naukowej. Tradycyjnie uczestniczyliśmy w pokazach w I Liceum Ogólnokształcącym, III Liceum Ogólnokształcącym i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
W tym roku przygotowano mieszankę nowości i sprawdzonych, lubianych przez odwiedzających atrakcji. Trudno wymienić wszystkie pozycje niezwykle bogatego programu. Pokazy i zajęcia popularnonaukowe z bardzo wielu dziedzin nauki (matematyka, ekonomia, informatyka, filologie, sztuka, elektrotechnika, przyroda, fizjoterapia i wiele innych). Jak co roku nasi uczniowie podziwiali eksperymenty chemiczne, pokazy z ciekłym azotem oraz lubiane zajęcia w kompleksie Instytutu Ochrony Zdrowia.
To była fascynująca podróż do świata niezwykłych eksperymentów i naukowych doświadczeń. Jak co roku, przygotowano program obfitujący w moc atrakcji. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego. Nie sposób zdążyć na wszystkie aktywności. Małopolska Noc Naukowców ma niestety jedną wadę – trwa zaledwie kilka godzin i nie da się wszystkiego zobaczyć. Może uda się za rok! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę i pozytywną energię. (tekst: E. Plata)20.09.2018

FILMOWA LEKCJA HISTORII W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


20 września uczniowie 3 klasy gimnazjum razem ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami z klasy 7 i 8 obejrzeli w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”, nakręcony na podstawie powieści Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Upowszechnia on wiedzę historyczną na temat udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię oraz promuje postawy patriotyczne. 100 minut akcji, napięcia, wzruszenia a także humoru minęło tak szybko, że nawet po zakończeniu projekcji nikt się nie podnosił ze swojego miejsca i na sali panowała cisza. Film podobał się zarówno uczniom jak i ich opiekunom, czyli paniom: Beacie Białoń, Irenie Jewulskiej, Iwonie Pancerz, Agacie Tokarskiej i panu Dyrektorowi. Polecamy go wszystkim, którzy chcą poczuć dumę z powodu swej przynależności do narodu polskiego!!! (tekst: A. Tokarska)

12.06.2018

DWUDNIOWA WYCIECZKA W BIESZCZADY


W dniach 12 – 13 czerwca 2018 roku. klasy III A i III B pojechały na wycieczkę w Bieszczady. Wśród uczestników wycieczki było też 6 uczniów z klas: VI, VII i II gimnazjum. Opiekunami wycieczki były Panie Elżbieta Plata i Danuta Marczyk oraz Pan Wojciech Mróz.
W dzień wyjazdu o 6 rano w znakomitych humorach punktualnie zebraliśmy się przed szkołą. Byliśmy trochę niespokojni z powodu niesprzyjającej prognozy pogody, jednak zamartwianie się kapryśną aurą okazało się zupełnie niepotrzebne, bo los nam sprzyjał i padało, gdy byliśmy w autobusie lub w schronisku.
W Lesku dołączył do nas przewodnik, który przybliżył nam historię Bieszczad oraz opowiadał ciekawostki o mijanych miejscach. Pierwszym punktem naszej wycieczki był godzinny rejs po Jeziorze Solińskim, następnie czekała nas wspinaczka górska. Z powodu mżawki wspólnie z przewodnikiem podjęliśmy decyzję o rezygnacji z wędrówki Połoniną Caryńską na koszt Połoniny Wetlińskiej (1255m n.p.m.). Wędrowaliśmy żółtym szlakiem na trasie Przełęcz Wyżna – Połonina Wetlińska. Po zakupie biletów, wchodząc na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego, od razu zobaczyliśmy dwa ciekawe głazy, upamiętniające poetę Jerzego Harasymowicza, miłośnika Bieszczadów. Na jednym z nich znajduje się fragment jego wiersza. Nieopodal stoi kolejny pomnik odsłonięty w 2011 roku. Poświęcono go „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc", aby skłaniał turystów do refleksji i przypominał, że „kapuściane góry" również bywają niebezpieczne. Przez ostatnie pół wieku poniosło w nich śmierć 99 osób.
Żółty szlak na początku biegł bardzo łagodnie, potem stopniowo stawał się coraz bardziej stromy. Chwilami kamienna ścieżka pnąca się coraz mocniej w górę prowadziła nas przez las. W końcu po męczącej wędrówce osiągnęliśmy najwyżej położone bieszczadzkie schronisko – Chatkę Puchatka (1228 m n. p. m). Niestety widok na rozległą połoninę popsuła gęsta mgła. Pogoda nie zmieniała się, w dodatku w oddali słychać było odgłosy burzy, więc po krótkim odpoczynku zaczęliśmy powoli schodzić, a ponieważ wiatr na chwilę przepędził chmury, mogliśmy przez moment podziwiać wspaniałe widoki. Po zejściu z góry udaliśmy się do schroniska młodzieżowego w Stuposianach, gdzie czekał na nas pyszny obiad. Po posiłku odświeżyliśmy się, odpoczęliśmy i po ulewie wyszliśmy na plac zabaw, aby skorzystać ze znajdujących się tam atrakcji. Wieczorem rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Słowa uznania należą się Panu Wojciechowi Mróz, który rozpalił ognisko mimo mokrego drewna i dużej kałuży, bo obie opiekunki straciły nadzieję, że będzie to możliwe.
Wieczorem w pokojach długo rozmawialiśmy, jednak zmęczenie dało o sobie znać i na szczęście dla opiekunów zmorzył nas sen. Rano po śniadaniu, które wszyscy sami sobie przygotowaliśmy, opuściliśmy schronisko i udaliśmy się do Plenerowego Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Mucznem. Czekali tam na nas przedstawiciele nadleśnictwa, którzy w drugim dniu byli naszymi przewodnikami. Pan leśniczy opowiedział nam o sposobie otrzymania węgla drzewnego dawniej i dziś. Dymiące retorty, w których wypalany jest węgiel drzewny, to widok charakterystyczny dla bieszczadzkich lasów, a praca smolarzy obrosła legendą i doczekała się uwiecznienia w literaturze. Dowiedzieliśmy się, że niestety, mimo dużego zaplecza surowcowego drewna bukowego i długiej tradycji, ze względów ekonomicznych ilość czynnych retort każdego roku maleje. Ogólna tendencja pozwala prognozować, że w ciągu najbliższych lat znikną z górskiego krajobrazu dymiące piece, a zawód węglarza przejdzie do historii. Aby uchronić od zapomnienia ten element kulturowego dziedzictwa Nadleśnictwo Stuposiany stworzyło plenerowe muzeum wypału węgla drzewnego w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna taki wypał funkcjonował. W tym celu wybudowano mielerz, ustawiono retorty, umieszczono barak wykorzystywany w celach mieszkalnych przez wypalaczy. Przy każdym z tych elementów ustawiono tablicę edukacyjną.
Kolejnym punktem było odwiedzenie zagrody żubrów. Z platformy zobaczyliśmy jednego żubra, a po chwili dołączyły do niego kolejne oraz dwoje młodych. Zagroda powstała w ramach projektu „Ochrona in situ żubra w Polsce – część południowa” współfinansowanego przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest ona kontynuacją hodowli żubra w Bieszczadach, która została zapoczątkowana w 1963 r. zagrodą aklimatyzacyjną nad potokiem Żwir w Nadleśnictwie Stuposiany. W obiekcie podziwiać można żubry linii białowiesko-kaukaskiej, tzw. górskiej, pochodzące ze Szwajcarii i Francji. Zagroda zajmuje powierzchnię leśną ok. 7 ha i pozwala obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Dla zwiedzających przygotowano tarasy widokowe zapewniające możliwość obserwacji żubrów niezależnie od pogody.
Potem udaliśmy się do Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Obiekt ten powstał w wyniku modernizacji dawnego hotelu robotniczego i jest siedzibą Leśnego Kompleksu Promocyjnego ”Lasy Bieszczadzkie”. Edukacja w Centrum odbyła się w pawilonie muzealnym. Jego podstawowym atutem jest sposób prezentacji zbiorów oparty na nowoczesnych technologiach. Muzeum Przyrodnicze prezentuje ekspozycję fauny bieszczadzkiej połączoną z elementami botanicznymi. Na wystawach podziwiać można fragmenty ekosystemu leśnego, czyli na przykład jelenia lub żubra w naturalnym dla niego środowisku w poszczególnych porach roku. Twórcy wystawy zadbali o pełną oprawę dźwiękową i świetlną ekspozycji. Wszystko to sprawia, że zwiedzający muzeum mogą poczuć się jak w lesie.
Zwiedzanie w Mucznem zakończyliśmy w kościele pod wezwaniem św. Huberta zbudowanym w stylu zakopiańskim przez cieśli z Podhala. Patron zobowiązuje, więc wnętrze ma wystrój myśliwski. Do powstania tej pięknej świątyni przyczyniła się niewielka lokalna społeczność /kilkanaście rodzin/ która z poświęceniem zebrała pieniądze na ten niezwykły obiekt. Wprawdzie długo jeszcze nie będzie on zabytkiem, ale niewątpliwie jest atrakcją turystyczną Bieszczadów.
Ostatnim punktem wycieczki był Park Etnograficzny w Sanoku, malowniczo położony na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich, który należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie, a pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do ukształtowania terenu. Odtwarzając typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród, na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w Parku znajdują się również obiekty sakralne (kościół, dwie cerkwie bojkowskie, jedna cerkiew łemkowska i kilka malowniczych kapliczek), budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska) oraz obiekty przemysłowe (kuźnie). Zarówno świątynie jak i większość budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, posiadają w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza (m.in. warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych itp.).
Po ciekawym. lecz wyczerpującym zwiedzaniu zatrzymaliśmy się na posiłek, a następnie udaliśmy w kierunku Jelnej, gdzie dotarliśmy około godziny 18. Wszystko, co dobre, szybko się kończy, ale nam zostaną piękne wspomnienia. (tekst: E. Plata)07.06.2018

DWUDNIOWA WYCIECZKA NA JAMNĄ


W dniach 7-8 czerwca 2018r. uczniowie klasy V, VI i VII, pod opieką swoich wychowawców :Pana Wojciecha Mroza, Pani Ireny Jewulskiej i Pani Beaty Białoń były na dwudniowej wycieczce na Jamnej.
Jamna to maleńka wioska, położona w głębokich lasach Ciężkowicko - Rożnowskiego Parku Krajobrazowego wśród jarów i parowów. Liczy obecnie około 90 mieszkańców, których domostwa porozrzucane są na terenie ponad 25 km2.
Jamna to też miejsce przesiąknięte historią, pamiętające pacyfikację wsi we wrześniu 1944 roku i bitwę stoczoną tu przez Armię Krajową.
Jamna (530 m n.p.m.) to także góra, której rozległy masyw, w 3/4 zalesiony, jest ozdobą Parku Krajobrazowego.
Pogoda tego dnia była wprost wymarzona - świeciło słońce, rześkie powietrze zachęcało do wędrówki. Do celu dotarli pieszo z Paleśnicy, gdzie zawiózł ich autobus. W czasie wędrówki mieli możliwość podziwiać piękno Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu wycieczkowicze zwiedzili Dom św. Jacka, gdzie znajdują się rekwizyty św. Jana Pawła II, drewniany kościół p.w. Matki Boskiej Niezawodnej Nadziei. Zapalili także symbolicznego znicza pod pomnikiem upamiętniającym ofiary tragedii z 25 września1944 r. (pacyfikacji wsi przez Niemców oraz poległych partyzantów w czasie Bitwy o Jamną). Kolejne godziny spędzili w Bacówce na wspólnym grillowaniu, grze terenowej, zabawach ruchowych i ciekawych długich rozmowach, które sprzyjały integracji uczestników. Czas minął bardzo szybko. To magiczne miejsce na pewno zregenerowało wycieczkowiczom siły i dodało energii, bo szli w drogę powrotną spacerkiem około 3 km, gdzie na umówionym miejscu czekał na nich bus. Wszyscy wrócili z wycieczki zadowoleni i w dobrych humorach. (tekst: I. Jewulska)20.04.2018

WYCIECZKA DO STAREGO SĄCZA


20 IV 2018 r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Starego Sącza celem upowszechniania wiedzy o historii i współczesności miasta Starego Sącza i historycznej ziemi starosądeckiej. Zwiedzanie rozpoczęli na środku rynku przy zabytkowej studni, potem złożyli wizytę w Muzeum Regionalnym im. Seweryna Udzieli. Tam podzieleni na dwie grupy zapoznawali się z historią i kulturą, dotyczącą dziejów miasta Starego Sącza i regionu starosądeckiego. Młodsza grupa zapoznana została z dawnymi przedmiotami codziennego użytku: meblami, strojami, warsztatami i wyrobami rzemieślniczymi. Starsze dzieci zapoznano z dziełami sztuki: obrazami i rzeźbą religijną dawną, również ze sztuką współczesną, ludową i nieprofesjonalną; pamiątkami i materiałami dotyczącymi życia i działalności zasłużonych starosądeczan ze szczególnym uwzględnieniem postaci Ady Sari i ks. Józefa Tischnera. Od godziny 11.00 Wszyscy wyruszyli zwiedzać miasto i jego zabytki pod opieką przewodników: Pani Marii i Pana Łukasza. Jednym z ważniejszych miejsc był Klasztor sióstr Klarysek, oraz Ołtarz Papieski wraz z muzeum. Obie grupy spotkały się parę razy na szlaku zwiedzania. Młodsi ponadto delektowali się chłodną słodyczą lodów, starsi na lody nie zdążyli. Starsi podziwiali panoramę Starego Sącza z platformy widokowej na Woli Kroguleckiej. Młodsi podziwiali panoramę z wysokości Ołtarza. No cóż… „coś za coś”. Dzień był słoneczny, przyjemny, ale nie za ciepły. Miło było podziwiać miasto i jego zbytki w pięknie kwitnących drzewach owocowych. Było pięknie, cudnie. Pachniało wiosną, a na lody Starsi poszli po wycieczce w swojej miejscowości, do której powrócili około godziny 15.00. (tekst: Z. Dunikowska)23.03.2018

FESTIWAL ZAWODÓW


Dnia 23 marca 2018 r. uczniowie klasy III a i III b w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego (SPInKA) pojechali do Krakowa na coroczny Festiwal Zawodów. Podczas Festiwalu szkoły zawodowe z Małopolski przedstawiały prezentacje w 7 branżach: branża administracyjno – usługowa, branża budowlana, branża elektryczno – elektroniczna, branża mechaniczna i górniczo – hutnicza, branża medyczno – społeczna, branża rolniczo – leśna z ochroną środowiska i branża turystyczno – gastronomiczna, na festiwalu zaprezentowali się także: służby mundurowe, uczelnie oraz przedsiębiorcy, współpracujący ze szkołami. Byli goście z regionów partnerskich Województwa Małopolskiego, m.in. z Niemiec, Francji, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
Podczas Festiwalu, uczniowie mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców zawodowych, którzy przeprowadzali ocenę indywidualnych predyspozycji i sugerowali najodpowiedniejszą ścieżkę kształcenia. Podczas Targów odbywały się również seminaria i warsztaty tematyczne skupiające przedstawicieli rynku pracy i edukacji. W tym dniu uczniowie byli również w muzeum na wystawie pt. „Wokół koła i P - jak paradoks opowieść o fiacie 125p” oraz na warsztatach z fizyki.
Wystawa „wokół koła” złożona była z ok. 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów. Stanowiska, choć tematycznie dotyczą różnych dziedzin nauki i życia, wiąże wspólny kształt, jakim jest koło. Można więc samodzielnie podnieść 115 – kilogramowy silnik używając wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych kołach, zbudować basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym. Dalszym etapem zwiedzania była wystawa opowiadająca o powstaniu fiata 125p.
Wystawa oraz liczne wydarzenia towarzyszące pozwoliły uczniom lepiej poznać kultowego Fiata 125p, jak również przybliżyły im blaski i cienie czasów, w których ten model był użytkowany. Po obejrzeniu wystawy uczniowie udali się na warsztaty z fizyki podczas, których wspólnie budowali poduszkowiec, a następnie na nim jeździli. (tekst: I. Pancerz)22.03.2018

WYCIECZKA TARNÓW - PILZNO


22 III 2018 pojechaliśmy na wycieczkę do Tarnowa i Pilzna. Wyjechaliśmy dosyć wcześnie, bo już po siódmej byliśmy przed szkołą. Ale warto było…. Najpierw odwiedziny w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. A tam!!! Kiermasz wielkanocny, odbywa się on jeden raz w roku i trwa tylko od wtorku do niedzieli przed Niedzielą Wielkanocną. Podziwialiśmy prześliczne ozdoby wielkanocne wykonane przez zręczne ręce różnych twórców ludowych, ale nie tylko dorosłych! Były tam prace dzieci z przedszkola, większych i starszych i całkiem starszych. Na wystawie znalazły się pisanki, palmy wielkanocne i różne inne cudeńka! Starsze dzieci oglądały jeszcze wystawę romską i słuchały ciekawych opowieści Pani Przewodnik. Potem pięknymi uliczkami Tarnowa, spacerkiem przeszliśmy do Tarnowskiego Ratusza, gdzie mieści się Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Tam Przemiłe Panie wprowadziły nas w inną epokę. Dzieci młodsze w epokę rycerzy, a starsze w epokę sarmacką. Potem braliśmy udział w ciekawych warsztatach, po których młodsze dzieci wyszły z konikiem z pięknie zdobionym przez siebie siodełkiem, a starsze uczyły się jak czytać portret staropolski i wyszły ze swoim własnym portretem. Wszyscy byli zadowoleni. Następnie pojechaliśmy do Pilzna. Tam odwiedziliśmy prywatne Muzeum Lalki. Panie przewodnik snuły ciekawe opowieści, pokazywały lalki z różnych stron świata. Każda dziewczynka chciałaby, chociaż jedną pobawić się, zabrać do domu….Ale cóż… braliśmy udział w zajęciach warsztatowych: ceramika i kukiełka. Robiliśmy z masy ceramicznej rzeźby. Po wypaleniu w piecu przyślą nam je do szkoły. Nie możemy się doczekać…… i ubieraliśmy lalki – kukiełki, które zabraliśmy do domu. Trochę zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do szkoły i do domu. Dzieci z klas 0 – IV. (tekst: Z. Dunikowska)12.03.2018

WYJAZD DO FIRMY WIŚNIOWSKI


12 marca uczniowie klasy IIIa gimnazjum odpowiadając na zaproszenie Firmy Wiśniowski wzięli udział w corocznie organizowanych spotkaniach z cyklu „Tydzień z Firmą Wiśniowski”. Spotkania te odbywają się w ramach doradztwa zawodowego. Uczniowie mieli możliwość zwiedzania jednej z największych i najnowocześniejszych firm na Sądecczyźnie oraz zapoznania się z potrzebami na rynku pracy zarówno pracowników fizycznych jak i umysłowych.08.02.2018

SĄDECKIE SPOTKANIE Z KULTURĄ

8 lutego 2018 roku uczniowie klasy II gimnazjum pod opieką nauczycieli Agaty Tokarskiej i Iwony Pancerz wyruszyli do Nowego Sącza. Pierwszym punktem programu był Miejski Ośrodek Kultury, gdzie gimnazjaliści obejrzeli spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu aktorów Teatru Cracovia (oczywiście z Krakowa). Następnie wszyscy udali się na Rynek, aby zwiedzić Galerię Marii Ritter i stare wnętrza mieszczańskie w zabytkowej kamienicy Ritterów z przełomu XVIII i XIX wieku. Po doznaniach duchowych był również czas na „coś” dla ciała, czyli posiłek w ulubionej przez młodzież restauracji McDonald`s. Wyprawę do Nowego Sącza można uznać za udaną, bo uczniowie zgłosili chęć uczestniczenia w podobnej za rok.

29.01.2018

,,Opowieść o Lewie, Czarownicy i Starej Szafie''

W poniedziałek 29 stycznia 2018 roku klasy: IV, V i VI pod opieką swoich wychowawców: pani Ireny Jewulskiej, pani Jolanty Baziak i pana Wojciecha Mroza pojechały na wycieczkę do teatru, do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, na spektakl pt. ,,Opowieść o Lewie, Czarownicy i Starej Szafie''.
Sztukę wyreżyserował Jakub Kasprzak. Choreografię i kierownictwo muzyczne opracował Albert Karch, a scenariusz napisały: Sara Nowak i Agata Kaczmarek.
Imponujący musical, ze spójnie i konsekwentnie realizowaną kompozycją oraz zaskakującymi efektami multimedialnymi i fragmentami filmów, w towarzystwie świetnie skomponowanych i doskonale zaśpiewanych na żywo piosenek to niezaprzeczalne atuty tego przedstawienia, które wprowadziły nas w tę zimową opowieść. Przypomnijmy, że „Opowieść o Lwie, czarownicy i starej szafie” to historia rodzeństwa, które przez zaczarowaną szafę trafia do magicznej krainy zamieszkałej przez fauny, mówiące zwierzęta i mityczne bestie. Świat ten pozostaje pod władzą złej Białej Czarownicy, która sprowadziła na niego trwającą od stu lat surową zimę. Jest jednak nadzieja. Po długiej nieobecności powraca prawowity władca krainy – lew Aslan, który zamierza stawić czoła złu.
Dodatkowym atutem są znakomite i zaskakujące zwroty akcji, które wciągają w dalszy ciąg wydarzeń.
Fabuła skłaniała do przemyśleń i refleksji mówiących o tym, że jedynie prawdziwa przyjaźń i zjednoczenie sił może pomóc przezwyciężyć moc oraz pokonać zło.
Spektakl był udany, aktorzy bardzo dobrze wcielili się w swoje role. Najbardziej podobały się widzom scenografia i kostiumy aktorów. Przedstawienie wywarło na nas bardzo pozytywne wrażenie. (tekst: I. Jewulska)

22.11.2017

TEATR MA W SOBIE MAGIĘ

22 listopada 2017 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu na przedstawienie teatralne „Balladyna” przygotowane przez TEATR „CRACOVIA”. Dynamiczna akcja trzymająca w napięciu, znakomita obsada, stylowe kostiumy oraz humorystyczne akcenty sprawiły, że 160 minut minęło jak z bicza strzelił. (tekst: A. Tokarska)

16.10.2017

WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

16 października odbyła się wycieczka uczniów klasy siódmej i klas gimnazjalnych naszej szkoły do największego na świecie, nazistowskiego zespołu obozów koncentracyjnych i zagłady, w którym podczas II wojny światowej dokonano Holokaustu. Program wycieczki obejmował zwiedzanie terenów i obiektów dwóch głównych obozów: KL Auschwitz I - pierwszy obóz (tzw. „obóz macierzysty”), głównie pracy przymusowej, pełniący również funkcję centrum zarządzającego dla całego kompleksu oraz KL Birkenau (Auschwitz II w Brzezince) - początkowo obóz koncentracyjny, potem także miejsce masowej eksterminacji, w którym umieszczono komory gazowe i krematoria.
Podczas wycieczki przewodnik poprowadził uczniów przez byłe tereny obozu, wystawy z oryginalnymi eksponatami oraz zachowaną dokumentację, dzięki której dowiedzieli się o sposobach traktowania, przetrzymywania i życia jeńców, uczniowie zobaczyli również komory gazowe i krematorium.
Obóz Auschwitz Birkenau to muzeum i pomnik pamięci, oraz jedyne tego typu miejsce wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Oświęcim, miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinien odwiedzić każdy człowiek. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny robi na odwiedzających niezwykłe wrażenie, gdyż pozwala przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu.
Nasi uczniowie zachowywali się z należytą powagą i szacunkiem.
Po tych ciężkich przeżyciach przyszła pora na rozrywkę. Uczniowie przez godzinę korzystali z atrakcji Parku Trampolin w Krakowie. Wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni udali się w drogę powrotną. (tekst: B. Białoń)04.10.2017

KINO JAZDA - NOWY SĄCZ

Dnia 4 października uczniowie klas III - VI, pod opieką p. Ireny Jewulskiej, p. Beaty Białoń i p. Wojciecha Mroza byli na wycieczce w Nowym Sączu, w kinie Sokół, na Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kino Jazda. W ramach wyjazdu wycieczkowicze mieli możliwość obejrzenia wystawy fotosów z filmów dla dzieci i młodzieży, pochodzących ze zbiorów Jacka Gonciarza i Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz wcielenia sie w role bohaterów baśni Jana Brzechwy Akademia pana Kleksa. Mogli także podpatrzeć kulisy pracy ekipy filmowej. Po pełnych emocji występach na planie filmowym, uczniowie obejrzeli przepiękny film przygodowy, produkcji niemieckiej, pt. Przygody Nelly. Seans przedstawiał niesamowite, mrożące krew z żyłach przygody, które przeżywa nastolatka Nelly. Dlaczego? Informacja o przeprowadzce zaskakuje Nelly u progu wakacji. Potem jest tylko gorzej! Kłótnia z rodzicami, ucieczka, intryga z elektrownią w tle i to wszystko w Transylwanii.
Film uczy nas, że nawet najgorsza prawda jest lepsza od niedomówień w rodzinie. Ucieczka od rodziców nie jest rozwiązaniem, lecz pogłębia jeszcze problem. Rozmowa zawsze jest lekarstwem na wszystko. Warto ten film obejrzeć.
Było to wyjątkowe spotkanie z kulturą i sztuką, które pogłębiło naszą wiedzę. Na koniec spotkania uczniowie udali się na posiłek, gdzie nastąpiła pełna integracja grupy. Z wycieczki wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.29.09.2017

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW - TARNÓW

W dniu 29.09. 2017. jak co roku udaliśmy się na Małopolską Noc Naukowców do Tarnowa. W tym roku zaprosiliśmy do wspólnego wyjazdu uczniów z klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siennej. Małopolska Noc Naukowców to pokazy, wykłady i eksperymenty odbywające się co roku w ostatni piątek września w małopolskich instytucjach naukowych. Celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców regionu oraz zachęcanie młodych do wybrania kariery naukowej.
To była fascynująca podróż do świata niezwykłych eksperymentów i naukowych doświadczeń. Jak co roku, przygotowano program obfitujący w moc atrakcji. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego tak jak w ubiegłym roku. Nie sposób zdążyć na wszystkie aktywności. Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców jest bezpłatny, ale na niektóre atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Małopolska Noc Naukowców 2017 ma niestety jedną wadę - trwa zaledwie kilka godzin i nie da się wszystkiego zobaczyć. Może uda się za rok! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę i pozytywną energię.