19.02.2019

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ, CZYLI KORZYŚCI Z WARSZTATÓW W MCK SOKÓŁ!


19 lutego uczniowie klasy IV i V pod opieką Pani Agaty Tokarskiej i Pani Jolanty Baziak odwiedzili Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, aby w ramach Bonu Kultury wziąć udział w bezpłatnych warsztatach o tematyce regionalnej i patriotycznej. Na uczestników wycieczki czekało mnóstwo atrakcji. Najpierw doskonale się bawili na warsztatach „Na polanie pod kopką, czyli dawne zabawy i zabawki ludowe”. Zobaczyli zabawki ludowe wykonane z takich materiałów, jak drewno, słoma, skrawki tkanin, poznali dawne zabawy grupowe, a nawet się w nie bawili. Największą atrakcją było jednak malowanie i ozdabianie glinianych ptaszków, które po napełnieniu wodą wydawały dźwięki imitujące śpiew ptaków. Okazało się, że wśród uczniów są prawdziwi ludowi artyści. Własnoręcznie ozdobiony ptaszek stał się własnością jego twórcy i teraz pewnie umila czas dzieciom w Jelnej.
Z kolei motywem przewodnim warsztatów „Nasze orły” były symbole narodowe. Najpierw uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek związanych z godłem Polski i śledzili zmianę wizerunku Orła Białego na przestrzeni wieków. Następnie czekały na wszystkich zajęcia plastyczne, w czasie których tworzyli piękne Narodowe Kotyliony, malowali godła oraz wykonywali pocztówki okolicznościowe nawiązujące do 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. No i oczywiście także tym razem każdy uczeń mógł zabrać swoje dzieła do domu, aby pochwalić się rodzicom.
Kultura osobista i zaangażowanie w pracę naszych uczniów zostało dostrzeżone i docenione przez osoby prowadzące zajęcia, więc przyjemnie było słuchać miłych słów pod ich adresem. (Tekst: A. Tokarska)

18.02.2019

STATUETKA ZIARNKA GORCZYCY DLA PANI URSZULI BAZIAK!


I wszystko jasne. Pani Urszula Baziak, nauczycielka naszej szkoły, została laureatką „Ziarnka Gorczycy”! Była To już 19 edycja tego prestiżowego plebiscytu, w którym internauci i Kapituła doceniają ludzi otwartych na potrzeby innych. Statuetkę laureatce Plebiscytu – w imieniu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – wręczył Leszek Zegzda. Przyznanie nagrody uzasadnił m. in. słowami: „Za przebywanie z ludźmi i udział w ważnych dla nich sprawach. Za wolontariat, akcje charytatywne i koncerty, współpracę z wieloma organizacjami pozarządowymi, słowem – za krzewienie kultury bliskości”.
Gala finałowa Plebiscytu, w której wzięli udział wszyscy finaliści i licznie zgromadzona publiczność, odbyła się 16 lutego w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”. Uroczystość uświetniły występy Mateusza Ziółko i kabaretu Hrabi.

Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!
- Dziękuję za nominację. Pragnę również serdecznie podziękować wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos - powiedziała pani Urszula. - Sama nominacja do grona znamienitych osobistości działających na polu charytatywnym, a zwłaszcza zwycięstwo w Plebiscycie, to dla mnie spore zaskoczenie. Bardzo się cieszę ze statuetki. Będzie ona dla mnie motywacją do dalszej pracy z ludźmi i dla ludzi – dodała. Znając panią Ulę wiemy, że tak będzie na pewno.

(Zdjęcia: Krzysztof Witowski, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu)

05.02.2019

PODZIĘKOWANIE OD MISJONARZA Z AFRYKI


Ksiądz Ryszard Górowski MIC, Promotor Generalny Misji przesłał na ręce Pana Dyrektora Ryszarda Baziaka podziękowanie za dar serca, który otrzymał od uczniów i grona pedagogicznego podczas spotkania w Naszej Szkole. Otrzymana ofiara została przeznaczona na pomoc w leczeniu dzieci z chorób malarii i układu pokarmowego oraz zakup przyrządów szkolnych dla dzieci ze szkół podstawowych.
Ks. Ryszard Górowski podczas spotkania przybliżył nam pracę misjonarza w Afryce, wyświetlił filmy, które nakręcił podczas swojej misji. Próbował uwrażliwić nas na potrzeby, z jakimi boryka się Afryka, szczególnie na problem głodu i ubóstwa. Zobaczyliśmy jak dzieci muszą ciężko pracować, aby zarobić na swoje utrzymanie, głównie na pokrycie kosztów związanych z nauką. Tym dzieciom można nieść pomoc na wiele sposobów. Dzięki spotkaniu nasi uczniowie poznali życie swoich rówieśników z Afryki. (tekst: B. Białoń)

29.01.2019

PROJEKT MAŁA AKADEMIA FOLKLORU


Dnia 29 stycznia uczniowie klasy VI i VII pod opieką Pani Ireny Jewulskiej i Pani Magdaleny Szczurek pojechali do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Uczestnicy wycieczki najpierw brali udział w warsztatach „Na polanie pod kopką, czyli dawne zabawy i zabawki ludowe”, zorganizowanych w ramach projektu Małej Akademii Folkloru. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać zabawy grupowe, takie jak: „Głupi Jaś”, „Zbijak” oraz zabawki ludowe, takie jak: szmaciane piłki, lalki, koniki, klepoki, terkotki, wirujący furtok. Mieli także możliwość porównania współczesnych zabawek z tymi dawnymi. Na koniec warsztatów uczniowie własnoręcznie malowali i ozdabiali gliniane ptaszki, które skrywały w sobie tajemnicę - po napełnieniu wodą przepięknie świergotały. Tak więc zwieńczeniem pracy artystystycznej był ptasi koncert.
Następnie uczestnicy brali udział w kolejnych warsztatach pt . „Nasze orły”, których motywem przewodnim było godło oraz flaga - nasze symbole narodowe. Uczniowie dowiedzieli się jak Polska odzyskała niepodległość, dlaczego polskie barwy narodowe to biel i czerwień oraz z jakiego powodu w godle widnieje orzeł. Zajęcia rozpoczęły się pokazem multimedialnym, podczas którego zaprezentowana została historia godła polskiego - jak zmieniał się wygląd Orła Białego, heraldycznego symbolu państwa polskiego: od jego genezy, czyli od dynastycznego herbu Piastów aż do czasów współczesnych. Kolejno za pomocą gotowych przedmiotów: barwnych reprodukcji godła, herbu, kokard Narodowych oraz historycznych kart pocztowych(będące wyrazem patriotyzmu narodu polskie w XIX i XX w.) omówione zostało znaczenie symboli narodowych w społeczeństwie. W części praktycznej warsztatów uczestnicy przy pomocy gotowych szablonów i materiałów plastycznych tworzyli własne Kokardy Narodowe, godła oraz pocztówki okolicznościowe nawiązujące do 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uczniowie podczas warsztatów wykazali się kultura osobistą i dużym zaangażowaniem, pracowali bardzo aktywnie, a wytwory ich prac są najpiękniejszą pamiątką z wyjazdu. (tekst: I. Jewulska)30.12.2018

DEBIUTANCKI MEDAL TRÓJECZKI - trzecia drużyna w Polsce!


UKS 3 Staszkówka Jelna została trzecią drużyna w Polsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu U-16. Dziewczęta spisały się rewelacyjnie i wróciły z Białegostoku z brązowymi medalami. Sukces jest tym cenniejszy, że od sezonu 2018/2019 klub specjalizujący się w rozgrywkach na trawie zadebiutował w futsalu. „Trójeczka” po świetnym meczu półfinałowym przegrała po rzutach karnych z Ząbkovią Ząbki. Po tej porażce dziewczęta nie poddały się i w walce o brąz pokonały Wierzbowiankę Wierzbno 4:0. Bramki dla Staszkówki/Jelnej zdobywały w tym meczu Paulina Tomasiak x2, Aleksandra Cygan oraz Julia Fryczek. Ponadto Paulina Tomasiak z 14 golami została, królową klasyfikacji strzelców całego turnieju. Najlepszą zawodniczką dwudniowych mistrzostw została wybrana Monika Boguszewska z Włókniarza Białystok. Natalia Berlińska z Pragi Warszawa została okrzyknięta przez organizatorów najlepszą bramkarką.
Brązowy skład UKS 3 Staszkówka Jelna:
Paulina Tomasiak, Anna Bałuszyńska, Paulina Sokulska, Aleksandra Cygan, Aleksandra Szary, Julia Fryczek, Martyna Brdej, Emilia Smoleń, Kinga Jurkowska. Sztab szkoleniowy: Wojciech Mróz (trener), Jarosław Baziak (II trener), Kryzstzof Bałuszyński (II trener, kierownik drużyny). (tekst: W. Mróz)

04.01.2019

PROJEKT WOLONTARYJNY „RAZEM NA ŚWIĘTA”


Wolontariusze z naszego Klubu wzięli udział w grudniu w projekcie wolontaryjnym „Razem na święta”. W ramach projektu wykonano na rzecz społeczności lokalnej następujące zadania: - praca w DPS w Zbyszycach i złożenie życzeń świątecznych,
- pomoc sąsiedzka w porządkach świątecznych osobom starszym i złożenie życzeń świątecznych,
- zbiórka żywności na rzecz DPS w Zbyszycach,
- udział w akcji prowadzonej wspólnie ze Stowarzyszeniem Sursum Corda „Zostań Dyplomowanym Mikołajem” ,
- praca wolontariuszy w Stowarzyszeniu Sursum Corda w Nowym Sączu,
- prowadzenie akcji charytatywnej na terenie szkoły „Góra grosza” i sprzedaż kartek świątecznych,
- kiermasz bożonarodzeniowy przy współpracy z Samorządem Uczniowskim.
Do zadań wolontaryjnych dołączyli się też członkowie Kółka Muzycznego pod kierunkiem Pani Urszuli Baziak, przygotowując charytatywny koncert kolęd, natomiast dekoracje do koncertu przygotowano pod kierunkiem Pani Jolanty Baziak. (tekst: E. Plata)30.12.2018

KONCERT ŚWIĄTECZNY "ZAŚPIEWAJMY DZIECIĄTECZKU OD SERCA DO UCHA"


30 grudnia na hali sportowej w Jenej odbył się Koncert Świąteczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Jelnej oraz zespołu parafialnego "Inveniet". Organizatorami koncertu byli p. Urszula Baziak i ks. Stanisław Serafin, a dochód z koncertu został przeznaczony na cele charytatywne.21.12.2018

ZAŚPIEWAJMY DZIECIĄTECZKU OD SERCA DO UCHA - BOŻE NARODZENIE'2018


Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy całemu Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom szkoły, Społeczności Uczniowskiej i Wspaniałym Rodzicom spędzenia tego szczególnego czasu w prawdziwie rodzinnej, serdecznej atmosferze. Aby całe Święta były tak magiczne jak ten jedyny w swoim rodzaju wieczór wigilijny. Nadchodzący zaś Nowy 2019 Rok niech przyniesie Państwu to co najlepsze: zdrowie, pogodę ducha oraz spełnienie wszystkich marzeń. SAMORZĄD UCZNIOWSKI20.12.2018

DZIEŃ ŁASUCHA I KIERMASZ STROIKÓW BOŻONARODZENIOWYCH - AKCJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


20 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole Dzień Łasucha oraz kiermasz stroików. Chcemy bardzo podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, z której dochód zostnie przekazany na zakup automatu sprzedającego ciepłe i zimne napoje.16.12.2018

FINAŁ KONKURSU LITERACKO - FOTOGRAFICZNEGO „ROŻNOWSKIE JEZIORO MARZEŃ”


16 grudnia, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Heron Live Hotel w Siennej, odbył się Finał Konkursu Literacko - Fotograficznego „Rożnowskie Jezioro Marzeń”, którego organizatorem była Fundacja Horyzont 360.
Nagrody otrzymali: Marta Sadłoń, Oskar Górowski, Marcin Górowski, Justyna Małek i Gabriela Górowska. Gratulujemy! (tekst: I. Jewulska)

12.12.2018

TEATRALNA PODRÓŻ DO STAROŻYTNOŚCI


12 grudnia 2018 roku uczniowie klasy V w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu obejrzeli spektakl oparty na mitach greckich pt.: „W drodze na Olimp, czyli mity i legendy greckie”. Przedstawienie ogromnie się podobało, ponieważ znane opowieści o bogach i bohaterach zostały zaprezentowane w wersji troszkę uwspółcześnionej „z przymrużeniem oka”. Co chwilę na sali wybuchały salwy śmiechu i rosła adrenalina, kiedy aktorzy wybierali chętnych do wystąpienia na scenie. 70 minut upłynęło błyskawicznie, a uczniowie po wyjściu z teatru wskazali minus przedstawienia – trwało stanowczo za krótko!
Opiekunami uczniów były panie Agata Tokarska i Jolanta Baziak. (tekst: A. Tokarska)

10.12.2018

Wyjazd do Parku Trampolin Jump Mania


10 grudnia uczniowie klasy VII pod opieką wychowawczyni Pani Ireny Jewulskiej i Pani Agaty Mastalerz w ramach Mikołajek pojechali do Parku Trampolin Jump Mania w Nowym Sączu. Pobyt w parku sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu i rozwijaniu zainteresowań sportem. Skoki na trampolinie okazały się strzałem w dziesiątkę dla klasy VII, która jest, jak wszyscy wiemy, wulkanem energii. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem trenerów uczniowie korzystali z szeregu atrakcji m.in.: wsadów do koszy, strefy gladiatorów, basenów wypełnionych gąbkami, profesjonalnych ścieżek trampolinowych, schodów trampolinowych i innych. Po skokach na trampolinach uczestnicy wyjazdu udali się do restauracji Kebab – Hasir, gdzie mogli spędzić miło czas na rozmowach, przy zamówionym posiłku. Po uczcie dla ciała przyszedł czas na powrót. Z wycieczki uczniowie wrócili odprężeni i zadowoleni. (tekst: I. Jewulska)

06.12.2018

MIKOŁAJKI'2018
06.12.2018

WYJAZD NA LODOWISKO


W dniu 6 grudnia uczniowie klasy IV i III gimnazjum wraz z wychowawcami w ramach Mikołaja pojechali na lodowisko do Chełmca. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do ich dyspozycji. Niektórzy stawiali swoje kroki na lodzie po raz pierwszy, inni jeździli już prawie jak „zawodowcy”. Mimo upadków i obolałych nóg jednym i drugim dopisywały humory. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze na pizzę. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły. (tekst: I. Pancerz)

05.12.2018

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH


Dzień Języków Obcych na stałe zapisał się na kartach kalendarza imprez szkolnych, a w tym roku obchodziliśmy go po raz dziesiąty. W związku z 100-tną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oprócz języka angielskiego i niemieckiego zagościł również nasz język ojczysty – język polski. Podczas turnieju uczniowie klas IV – III gimnazjum prezentowali swoją wiedzę i umiejętności językowe, a młodsi uczniowie śpiewali piosenki.

LAUREACI KONKURSÓW:

Szkolny Konkurs Językowy:

I. Klasa III G
II. Klasa IV
III. Klasa V

Konkurs Języka Anielskiego „Szkolny Lingwista”:

W kategorii kl. II i III:
I. Julia Rembiasz
II. Kacper Mastalerz
III. Agnieszka Małek
IV. Piotr Małek

W kategorii kl. IV – VI
I. Marcin Górowski
II. Krzysztof Rembiasz
III. Patrycja Mastalerz i Konrad Cisoń
IV. Gabriela Górowska i Dawid Małek

Konkurs Języka Anielskiego i Niemieckiego „Szkolny Lingwista”:

W kategorii kl. VII – III G:
I. Weronika Prusak
II. Julia Buchman
III. Martyna Kosakowska
IV. Marta Sadłoń

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursach, a zwycięzcom gratulujemy! (tekst: D. Marczyk)05.12.2018

„Zostań Dyplomowanym Mikołajem”


W dniu 5 grudnia 2018 r. wolontariusze zakończyli akcję „Zostań Dyplomowanym Mikołajem”. Akcja była prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Sursum Corda, która polegała na spełnianiu marzeń małych, chorych podopiecznych Stowarzyszenia, również ich rodzeństwa oraz dzieci dorosłych, podopiecznych z programu „Na Ratunek”. Wolontariusze spełnili marzenia dwóch chłopców, dwuletniego Jasia i jedenastoletniego Bartka, którzy dostali wymarzone prezenty oraz słodycze. (tekst: E. Plata)

05.12.2018

Dzień Wolontariusza


Dnia 5 grudnia 2018 roku odbył się w naszej szkole Dzień Wolontariusza. Tegoroczne obchody miały inną formę niż dotychczas. Głównym celem było nagrodzenie wolontariuszy za ich pracę na rzecz innych. Współpracujące z naszą szkołą Stowarzyszenie Sursum Corda wypożyczyło nam na ten dzień trampolinę, na której każda z klas spędziła pół godziny. (tekst: E. Plata)

27.11.2018

ZABAWA ANDRZEJKOWA


27 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Pierwszą część zabawy prowadził Klaun, dzięki któremu wszyscy, niezależnie od wieku, bardzo dobrze się bawili. Druga część dla uczniów klas 6 - 3 Gim prowadzona była przez naszego absolwenta, który z Samorządem Uczniowskim przygotował ciekawe konkursy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się andrzejkowe wróżby. Rodzice przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Zadowoleni i pełni wrażeń po skończonej zabawie wszyscy rozeszli się do swoich domów.23.11.2018

TEATR UCZY I BAWI!


W piątek 23 listopada gimnazjaliści i uczniowie klasy ósmej obejrzeli w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu spektakl „Balladyna”, przygotowany przez aktorów krakowskiego Teatru „Cracovia”. Pomimo że przedstawienie trwało 150 minut, a dzieło Juliusza Słowackiego jest lekturą szkolną, nikt się nie nudził. Sztuka, w której realizm przeplatał się z fantastyką, zawierała sceny zarówno dramatyczne jak i komiczne, a wszystko to sprawiło, że uczniowie nie mogli oderwać spojrzenia od aktorów. Po raz kolejny okazało się, że spektakl teatralny jest doskonałym dopełnieniem lekcji języka polskiego i nawet trudny tekst dzięki scenicznemu przekazowi staje się łatwiejszy do zrozumienia. Opiekunami grupy były panie Agata Tokarska i Irena Jewulska. (tekst: A. Tokarska)

22.11.2018

Dni Honorowego Krwiodawstwa


W dniu 22 – 26 listopada Szkolne Koło PCK zapoznało uczniów z ogólnopolską akcją Dni Honorowego Krwiodawstwa. (tekst: E. Plata)

21.11.2018

ETAP REJONOWY MAŁOPOLSKICH KONKURSÓW

Do etapu rejonowego Małopolskiego konkursu:
- z fizyki zakwalifikowała się Marta Sadłoń, uczennica klasy 8,
- z języka polskiego zakwalifikował się Oskar Górowski, uczeń klasy 7,
- z historii zakwalifikowały się uczennice 3 klasy gimnazjum: Karolina Rembiasz i Weronika Prusak. GRATULUJEMY!

20.11.2018

„ZEMSTA” ALEKSANDRA FREDRY


Dnia 20 listopada uczniowie klasy VII i VIII pod opieką pani Ireny Jewulskiej i pani Magdaleny Szczurek pojechali do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, na spektakl teatralny najbardziej znanej komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”. Sztukę wyreżyserował i napisał scenariusz Bartosz Jarzymowski. Muzykę i autorskie piosenki opracował Max Czarnecki. Scenografię i kostiumy szlacheckie przygotowała Ela Bień. Na scenie wystąpili i wspaniale odegrali swoje role aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie: Agnieszka Zieleziecka, Magdalena Tokarz, Sylwia Sławińska, Paweł Brandys, Tomasz Kalinowski, Maksymilian Czarnecki i Sebastian Węgrzyn.
„Zemsta” Aleksandra Fredry to nie tylko mistrzowska komedia bawiąca kolejne pokolenia galerią barwnych postaci szlacheckiego zaścianka i feeriami komicznych tekstów. To najbardziej rozpoznawalny, nieprzemijający model wojny polsko - polskiej, model sąsiedzkiej waśni i ślepego zacietrzewienia. To dobrze znany obraz szaleństwa bratobójczego sporu i marzenia o nieosiągalnej ogólnonarodowej zgodzie.
Nowa adaptacja Teatru Współczesnego w Krakowie, w klasycznym wydaniu, odświeża aktualność tekstu i pozwala odkryć jego współczesny wydźwięk.
Spektakl wszystkim bardzo się podobał, niektórzy nawet twierdzili, że za szybko się skończył. Ci, którzy już lekturę opracowali, doskonale orientowali się w tekście i potrafili dostrzec, które sceny pominięto. Dla tych zaś, którzy dopiero będą ją analizować, była to doskonała powtórka ze znajomości tekstu.
Uważam, że każdy, kto będzie miał okazję udania się do teatru na „Zemstę” powinien to zrobić, gdyż jest tam wartka akcja, szalone intrygi, wiele śmiesznych, ale i pouczających sytuacji, ogrom emocji, które zagwarantują miłe i pożyteczne spędzenie czasu.(tekst: I. Jewulska)

16.11.2018

Dzień zdrowego „jedzenia"


W dniu 16.11.2018 wolontariuszki Martyna Karolina Rembiasz, Martyna Agata Rembiasz oraz Wiktoria Małek przeprowadziły w oddziale przedszkolnym akcję Dzień zdrowego „jedzenia”. Zostały przyniesione owoce takie jak: banany, jabłka, winogrona, mandarynki oraz marchewki. Wolontariuszki przygotowały owocowe gry dydaktyczne, a przedszkolaki rozpoznawały owoce z zamkniętymi oczami i układały rozsypankę owocową. Wszystkie dzieci były bardzo zaciekawione i zadowolone. (tekst: K. Anklewicz)

15.11.2018

I GMINNY KONKURS LITERACKI


15 XI 2018 r. odbyło się spotkanie podsumowujące I Gminny Konkurs Literacki „Ścieżki wyobraźni”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Przydonicy. Przypomnijmy, że konkurs polegał na napisaniu twórczego opowiadania o człowieku, który pod wpływem życiowego doświadczenia stał się patriotą. Nasz uczeń - Oskar Górowski zdobył III miejsce. Gratulujemy! (tekst: I. Jewulska)

14.11.2018

AKCJA PROMUJĄCA CZYTELNICTWO „STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM”


14 listopada 2018 w naszej szkole zorganizowano akcje czytelniczą. Wolontariuszki z klasy V zabrali swoich młodszych kolegów i koleżanki z klasy II do świata baśni. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali „ Baśnie polskie – Pierścień Orlicy” Liliany Bardijewskiej, a następnie wzięli udział w konkursie, gdzie mogli sprawdzić swoją pamięć i wygrać drobne upominki w formie słodyczy. (tekst: K. Anklewicz)11.11.2018

OBCHODY SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W SIENNEJ


Z okazji tego wyjątkowego święta Poczet Sztandarowy dwukrotnie reprezentował naszą szkołę, biorąc udział, najpierw w uroczystości odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej poświęconej Żołnierzom Wyklętym w Kościele Parafialnym w Siennej, a następnie w gminnych obchodach Dnia Niepodległości w Gródku nad Dunajcem. W czasie pierwszej uroczystości przed Mszą Św. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali specjalnie na tę okazję przygotowany program artystyczny, którego autorkami były panie Agata Tokarska i Urszula Baziak. Artyści, zarówno młodsi jak i starsi, byli godnymi ambasadorami naszej szkolnej społeczności, a patriotyczne słowa poezji i pieśni zbudowały uroczysty i niezwykle refleksyjny nastrój, doskonale współgrający z tematyką kazania ks. Henryka Michalaka poświęconego lokalnym bohaterom - żołnierzom Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Występ dzieci i młodzieży został nagrodzony brawami.
W czasie drugiej uroczystości w Gródku nad Dunajcem nasi uczniowie ponownie chlubnie zwrócili na siebie uwagę, ponieważ zostali nagrodzeni za udział w gminnym konkursie „Nasza Niepodległa” organizowanym pod patronatem Wójta Gminy Józefa Tobiasza.
Wyrazy uznania należą się uczestnikom konkursu literackiego, czyli Oskarowi Górowskiemu z klasy VII za zajęcie I miejsca, a także Weronice Prusak uczennicy III klasy gimnazjum, która zdobyła wyróżnienie. Natomiast w konkursie plastycznym Justyna Małek z klasy VI i Oskar Górowski z klasy VII zajęli 3 miejsce. Wyrazy podziękowania należą się członkom Pocztu Sztandarowego (I skład: Marta Sadłoń, Wiktoria Małek, Grzegorz Kuźma; II skład: Gabriela Mastalerz, Olga Płachta, Sebastian Brotoń) oraz jego opiekunowi, którym jest pan Wojciech Mróz, a także wszystkim uczestnikom niedzielnych uroczystości, którzy wzięli sobie do serca słowa Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. (tekst: A. Tokarska)09.11.2018

Płomień rozgryzie malowane dzieje, Skarby mieczowi spustoszą złodzieje, Pieśń ujdzie cało…


9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W obchody tego pięknego święta włączyli się wszyscy uczniowie. Każda z klas przygotowała gazetkę ścienną w swojej klasie aby uczcić Niepodległą.
Rozpoczęciem akademii było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Hymn wykonano dokładnie o godzinie 11.11, w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele w tym dniu nosili przypięte biało-czerwone kokardki. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania. Podczas akademii uczniowie klasy V przedstawili najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do powrotu naszej Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach zaborów.
Uroczystość ta była piękną lekcją historii. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat minionych, ale jakże ważnych dla pamięci naszego narodu, wydarzeń.
W drugiej części akademii odbył się koncert muzyczny pt. „Dla Ciebie Polsko” w wykonaniu naszych utalentowanych artystów. W tym dniu chcieliśmy pieśnią, radośnie czcić Polskę i Niepodległość. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta była opowieść o Ojczyźnie. Mogliśmy usłyszeć m.in. „Deszcz, jesienny deszcz”, „Przybyli ułani” i wiele innych. Jednak serca wszystkich słuchaczy podbiła pieśń „Uwierz Polsko” opowiadająca o sile naszej wiary, miłości i oddaniu Ojczyźnie. Na zakończenie koncertu uczniowie klasy 5 wykonali piękny taniec w barwach biało - czerwonych.
Akademia była okazją do podsumowania konkursów, które odbyły się w ramach święta biblioteki szkolnej. Dyrektor wspólnie z paniami pracującymi w bibliotece wręczył nagrodzonym uczniom dyplomy i nagrody. (tekst: J. Baziak, U. Baziak) zapraszamy do galerii

05.11.2018

BIBLIOTEKA i 100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ


Z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę biblioteka szkolna wykonała tematyczną gazetkę, oraz zorganizowała konkursy: historyczny dla klas I – IV pt. „Symbole Narodowe” oraz plastyczny dla klas IV-VIII i III G pt. „Bohaterowie Niepodległej”.
W konkursie plastycznym I miejsce otrzymała Gabriela Zielińska z klasy IV, II miejsce Julia Buchman z III G, III miejsce Justyna Małek z klasy VI. Przyznano również dwa wyróżnienia dla Zuzanny Biernackiej i Weroniki Prusak z III G.
Najlepszy wynik w konkursie historycznym otrzymał Mateusz Magiera z klasy IV, II miejsce Julia Zychowicz z klasy IV, III miejsce Łukasz Biernacki z klasy I. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wysokich wyników. (tekst: J. Baziak)26.10.2018

„ODBLASKOWA SZKOŁA”


Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego organizatorem były: Małopolska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Policji w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Małopolski Urząd Marszałkowski. W ramach akcji podjęliśmy różne inicjatywy, których celem było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pod nadzorem nauczycieli i wychowawców dzieci uczyły się prawidłowo przechodzić przez drogę. Uczniowie przystąpili do konkursu plastycznego i wiedzy o ruchu drogowym, przygotowali gazetki tematyczne w klasach. Odbyło się też spotkanie uczniów klas 0 - 3 z przedstawicielami policji. Podczas tej wizyty dzieci utrwaliły podstawowe zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, rozmawiały o potrzebie noszenia odblasków.
Zaplanowany został mecz piłki nożnej, który był bardzo wyjątkowy, bo „odblaskowy”. Na hali sportowej starły się dwie drużyny. Zespół Szkolnego Klubu Wolontariatu stoczył zacięty bój z reprezentacją szkoły. Obie drużyny ubrane były w elementy odblaskowe. Spotkanie obfitowało w wiele emocji. (tekst: B. Filip)

Laureaci konkursów:

Konkurs plastyczny: „Z odblaskiem mi do twarzy”

I. Lena Mordarska
II. Szymon Dulak
III. Zofia Hornik

Konkurs wiedzy: kl. 2

I. Zofia Hornik
II. Filip Sadłoń
III. Piotr Małek

Konkurs wiedzy: kl. 3

I. Adam Mateja
II. Kacper Mastalerz20.10.2018

KONCERT „Popłyń z kulturą…. Z muzyką klasyczną”


Dnia 20 października uczniowie klasy VI, VII, VIII i III gimnazjum (łącznie 24 uczniów) pod opieką pani Ireny Jewulskiej i pani Bernadety Bogdanowicz byli na koncercie „Popłyń z kulturą…. Z muzyką klasyczną”, zorganizowanym przez Klub Muzyczny Hangar w Heron Live Hotel w Siennej. Uczestnicy mogli wysłuchać najpiękniejszych i najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu Sadeckiej Orkiestry Kameralnej, pod batutą Leszka Mieczkowskiego. Podczas koncertu można było obejrzeć wystawę prac plastycznych i fotograficznych miasta Nowy Sącz i Gminy Gródek nad Dunajcem nagrodzonych w konkursie „Nasza Niepodległa”. Byliśmy dumni, że dwie prace naszych uczniów: Justyny Małek z klasy VI i Oskara Górowskiego z klasy VII znalazły się wśród obrazów wystawy (zdobyły 3 miejsce). Samo zakończenie konkursu, z wręczeniem nagród odbędzie się w podczas koncertu z okazji 11 listopada w Gródku nad Dunajcem. Z imprezy artystycznej wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi w wiedzę i wrażliwość muzyczną. Dobrze, że taka forma kultury jest organizowana, bo pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, zatrzymać na chwilę refleksji, wyciszyć i pomyśleć. (tekst: I. Jewulska)

18.10.2018

DZIEŃ PATRONA


W dniu 18 października 2018 r. uczestniczyliśmy w akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły, która pozwoliła upamiętnić wielkiego charakterem Polaka. Program artystyczny pod tytułem KSIĘŻE JURKU PAMIĘTAMY przypomniał wszystkim jego wyjątkowe zasługi i dokonania, oraz tragiczną śmierć.
Program artystyczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Urszuli Baziak.

12.10.2018

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


Dnia 12.10.2018 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej (potocznie zwanym: Dniem Nauczyciela). Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 7 oraz 3 Gim. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku Naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Po części artystycznej odbyło się rozdanie „Dyplomów 2018” dla Nauczycieli. Na zakończenie Akademii głos zabrał p. Dyrektor Ryszard Baziak, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił. (tekst: M. Szczurek)

12.10.2018

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ


W piątek 12 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klasy pierwszej. Głównymi bohaterami było 14 najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali się w programie artystycznym przygotowanym przez panią Bernadetę Bogdanowicz. Aktu pasowania dokonał pan dyrektor Ryszard Baziak. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały legitymacje szkolne, teczki na świadectwa oraz upominki od wychowawcy, rodziców i kolegów z klas 0-3. Po uroczystości rodzice zaprosili dzieci z młodszych klas na słodki poczęstunek. (tekst: B. Bogdanowicz)

05.10.2018

Przejazd POCIĄGIEM RETRO


W piątek 5 października pod opieką wychowawców wszyscy uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę, by skorzystać z przejazdu POCIĄGIEM RETRO zorganizowanym dla grup szkolnych trasą: Nowy Sącz - Stary Sącz - Rytro - Piwniczna Zdrój.
Do Nowego Sącza z parkingu przed szkołą wyruszyliśmy o 7.50. Odjazd ze stacji Nowy Sącz rozpoczął się o godzinie 9:11.
Sam przejazd pociągiem trwał około 3 godziny. Pogoda dopisała, humor też. Było nam wesoło i miło. Na stacji Piwniczna najmłodsi uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć od środka lokomotywę. Była to dla nich wielka atrakcja. (Obsługa pociągu – bardzo miła.)
Niestety trzeba było udać się w drogę powrotną.
Po przyjeździe do Nowego Sącza (około 12:30) na uczestników przejazdu w ramach biletu czekały drożdżówki ciepła herbatka i ciasteczko. Następnie uczniowie w grupach zwiedzali Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego. Do szkoły wróciliśmy około 13.45. (tekst: Z. Dunikowska)

01.10.2018

MECZ DERBOWY pomiędzy UKS 3 Staszkówka Jelna a KS Starówka Nowy Sącz


Do bardzo ciekawego wydarzenia sportowego doszło w miniony weekend w Stróżach. W ramach rozgrywek II ligi kobiet odbył się mecz derbowy pomiędzy UKS 3 Staszkówka Jelna a KS Starówka Nowy Sącz. Początek spotkania to optyczna przewaga piłkarek z Nowego Sącza, której jednak nie zdołały udokumentować zdobyczą bramkową. Od 20 minuty inicjatywę przejęły zawodniczki popularnej „Trójeczki” stwarzając sobie liczne sytuacje do zdobycia bramki. W efekcie do przerwy na tablicy wyników widniał rezultat 3-0 dla gospodyń. Klasycznym hat-trickiem popisała się Reprezentantka Polski Paulina Tomasiak. Po zmianie stron inicjatywa wciąż należała do piłkarek z Jelnej, które po dwóch trafieniach Różyckiej i jednym Mikulskiej ostatecznie zwyciężyły 6-0. Należy podkreślić, że mecz stał na wysokim poziomie i odbywał się w zdrowej sportowej atmosferze. Zespołowi z Jelnej gratulujemy zwycięstwa i życzymy utrzymania pierwszego miejsca w tabeli. Natomiast piłkarkom z Nowego Sącza życzymy sukcesów w kolejnych spotkaniach ligowych. (tekst: W. Mróz)

28.09.2018

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW’2018 już za nami


W dniu 28.09.2018. jak co roku udaliśmy się na Małopolską Noc Naukowców do Tarnowa. Do wspólnego wyjazdu zaprosiliśmy też uczniów klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siennej. Małopolska Noc Naukowców to pokazy, wykłady i eksperymenty odbywające się co roku w ostatni piątek września w małopolskich instytucjach naukowych. Celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców regionu oraz zachęcanie młodych do wybrania kariery naukowej. Tradycyjnie uczestniczyliśmy w pokazach w I Liceum Ogólnokształcącym, III Liceum Ogólnokształcącym i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
W tym roku przygotowano mieszankę nowości i sprawdzonych, lubianych przez odwiedzających atrakcji. Trudno wymienić wszystkie pozycje niezwykle bogatego programu. Pokazy i zajęcia popularnonaukowe z bardzo wielu dziedzin nauki (matematyka, ekonomia, informatyka, filologie, sztuka, elektrotechnika, przyroda, fizjoterapia i wiele innych). Jak co roku nasi uczniowie podziwiali eksperymenty chemiczne, pokazy z ciekłym azotem oraz lubiane zajęcia w kompleksie Instytutu Ochrony Zdrowia.
To była fascynująca podróż do świata niezwykłych eksperymentów i naukowych doświadczeń. Jak co roku, przygotowano program obfitujący w moc atrakcji. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego. Nie sposób zdążyć na wszystkie aktywności. Małopolska Noc Naukowców ma niestety jedną wadę – trwa zaledwie kilka godzin i nie da się wszystkiego zobaczyć. Może uda się za rok! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę i pozytywną energię. (tekst: E. Plata)27.09.2018

„Dzień owocowo-warzywny” - AKCJA WOLONTARIUSZY


Wolontariusze, którzy działają w Szkolnym Kole PCK w dniu 27.09.2018 roku przygotowali „Dzień owocowo – warzywny”. Miał on formę kiermaszu, na którym można było kupić jogurty owocowe, soki owocowo – warzywne oraz gofry z dodatkiem owoców. Dochód został przeznaczony na potrzeby Szkolnego Klubu Wolontariatu, co pozwoli zrealizować zaplanowane na pierwsze półrocze zadania. (tekst: E. Plata)

20.09.2018

FILMOWA LEKCJA HISTORII W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


20 września uczniowie 3 klasy gimnazjum razem ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami z klasy 7 i 8 obejrzeli w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”, nakręcony na podstawie powieści Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Upowszechnia on wiedzę historyczną na temat udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię oraz promuje postawy patriotyczne. 100 minut akcji, napięcia, wzruszenia a także humoru minęło tak szybko, że nawet po zakończeniu projekcji nikt się nie podnosił ze swojego miejsca i na sali panowała cisza. Film podobał się zarówno uczniom jak i ich opiekunom, czyli paniom: Beacie Białoń, Irenie Jewulskiej, Iwonie Pancerz, Agacie Tokarskiej i panu Dyrektorowi. Polecamy go wszystkim, którzy chcą poczuć dumę z powodu swej przynależności do narodu polskiego!!! (tekst: A. Tokarska)

11.09.2018

WOLONTARIAT - „Animacje dla dzieci”


W dniu 11.09.2018 roku w naszej szkole odbyły się „Animacje dla dzieci” z oddziału przedszkolnego i klas I – III prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sursum Corda przy pomocy naszych wolontariuszy z klas VII i VIII oraz III gimnazjum. Największą atrakcją dla uczestników była zjeżdżalnia, ale mogli oni korzystać również z innych zabaw np. wykonywanie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną, nauki chodzenia na szczudłach. W trakcie tych zajęć wolontariusze wzięli udział w nagraniu filmiku, który promuje wolontariat w szkołach podstawowych w ramach projektu „Wolontariat ma sens – cykl konferencji dla małopolskich szkół podstawowych”. (tekst: E. Plata)03.09.2018

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019 tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą w Parafialnym Kościele w Siennej. Następnie pan dyrektor Ryszard Baziak powitał wszystkich przybyłych do szkoły uczniów, nauczycieli i rodziców. Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

Wszystkim nauczycielom życzymy na najbliższe miesiące pracy dydaktyczno-wychowawczej pozytywnej energii, jakże potrzebnej do urzeczywistniania kolejnych ambitnych zamierzeń i realizacji często niełatwych przedsięwzięć.

Drodzy uczniowie, Wam życzymy sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności. Oceniajcie otaczającą Was rzeczywistość przez pryzmat swojej wrażliwości, ciekawości i fascynacji. Niech osiąganie wyznaczonych celów daje Wam wiele satysfakcji, będzie inspiracją do dalszych działań i przyniesie jak najlepsze wyniki.

Życzenia spokojnego roku szkolnego przekazujemy również rodzicom. Państwa zaangażowanie w pracę szkoły jest niezwykle cenne, dlatego prosimy o nie również w tym roku.