11.11.2018

OBCHODY SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W SIENNEJ


Z okazji tego wyjątkowego święta Poczet Sztandarowy dwukrotnie reprezentował naszą szkołę, biorąc udział, najpierw w uroczystości odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej poświęconej Żołnierzom Wyklętym w Kościele Parafialnym w Siennej, a następnie w gminnych obchodach Dnia Niepodległości w Gródku nad Dunajcem. W czasie pierwszej uroczystości przed Mszą Św. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali specjalnie na tę okazję przygotowany program artystyczny, którego autorkami były panie Agata Tokarska i Urszula Baziak. Artyści, zarówno młodsi jak i starsi, byli godnymi ambasadorami naszej szkolnej społeczności, a patriotyczne słowa poezji i pieśni zbudowały uroczysty i niezwykle refleksyjny nastrój, doskonale współgrający z tematyką kazania ks. Henryka Michalaka poświęconego lokalnym bohaterom - żołnierzom Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Występ dzieci i młodzieży został nagrodzony brawami.
W czasie drugiej uroczystości w Gródku nad Dunajcem nasi uczniowie ponownie chlubnie zwrócili na siebie uwagę, ponieważ zostali nagrodzeni za udział w gminnym konkursie „Nasza Niepodległa” organizowanym pod patronatem Wójta Gminy Józefa Tobiasza.
Wyrazy uznania należą się uczestnikom konkursu literackiego, czyli Oskarowi Górowskiemu z klasy VII za zajęcie I miejsca, a także Weronice Prusak uczennicy III klasy gimnazjum, która zdobyła wyróżnienie. Natomiast w konkursie plastycznym Justyna Małek z klasy VI i Oskar Górowski z klasy VII zajęli 3 miejsce. Wyrazy podziękowania należą się członkom Pocztu Sztandarowego (I skład: Marta Sadłoń, Wiktoria Małek, Grzegorz Kuźma; II skład: Gabriela Mastalerz, Olga Płachta, Sebastian Brotoń) oraz jego opiekunowi, którym jest pan Wojciech Mróz, a także wszystkim uczestnikom niedzielnych uroczystości, którzy wzięli sobie do serca słowa Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. (tekst: A. Tokarska)09.11.2018

Płomień rozgryzie malowane dzieje, Skarby mieczowi spustoszą złodzieje, Pieśń ujdzie cało…


9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W obchody tego pięknego święta włączyli się wszyscy uczniowie. Każda z klas przygotowała gazetkę ścienną w swojej klasie aby uczcić Niepodległą.
Rozpoczęciem akademii było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Hymn wykonano dokładnie o godzinie 11.11, w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele w tym dniu nosili przypięte biało-czerwone kokardki. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania. Podczas akademii uczniowie klasy V przedstawili najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do powrotu naszej Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach zaborów.
Uroczystość ta była piękną lekcją historii. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat minionych, ale jakże ważnych dla pamięci naszego narodu, wydarzeń.
W drugiej części akademii odbył się koncert muzyczny pt. „Dla Ciebie Polsko” w wykonaniu naszych utalentowanych artystów. W tym dniu chcieliśmy pieśnią, radośnie czcić Polskę i Niepodległość. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta była opowieść o Ojczyźnie. Mogliśmy usłyszeć m.in. „Deszcz, jesienny deszcz”, „Przybyli ułani” i wiele innych. Jednak serca wszystkich słuchaczy podbiła pieśń „Uwierz Polsko” opowiadająca o sile naszej wiary, miłości i oddaniu Ojczyźnie. Na zakończenie koncertu uczniowie klasy 5 wykonali piękny taniec w barwach biało - czerwonych.
Akademia była okazją do podsumowania konkursów, które odbyły się w ramach święta biblioteki szkolnej. Dyrektor wspólnie z paniami pracującymi w bibliotece wręczył nagrodzonym uczniom dyplomy i nagrody. (tekst: J. Baziak, U. Baziak) zapraszamy do galerii

05.11.2018

BIBLIOTEKA i 100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ


Z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę biblioteka szkolna wykonała tematyczną gazetkę, oraz zorganizowała konkursy: historyczny dla klas I – IV pt. „Symbole Narodowe” oraz plastyczny dla klas IV-VIII i III G pt. „Bohaterowie Niepodległej”.
W konkursie plastycznym I miejsce otrzymała Gabriela Zielińska z klasy IV, II miejsce Julia Buchman z III G, III miejsce Justyna Małek z klasy VI. Przyznano również dwa wyróżnienia dla Zuzanny Biernackiej i Weroniki Prusak z III G.
Najlepszy wynik w konkursie historycznym otrzymał Mateusz Magiera z klasy IV, II miejsce Julia Zychowicz z klasy IV, III miejsce Łukasz Biernacki z klasy I. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wysokich wyników. (tekst: J. Baziak)26.10.2018

„ODBLASKOWA SZKOŁA”


Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego organizatorem były: Małopolska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Policji w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Małopolski Urząd Marszałkowski. W ramach akcji podjęliśmy różne inicjatywy, których celem było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pod nadzorem nauczycieli i wychowawców dzieci uczyły się prawidłowo przechodzić przez drogę. Uczniowie przystąpili do konkursu plastycznego i wiedzy o ruchu drogowym, przygotowali gazetki tematyczne w klasach. Odbyło się też spotkanie uczniów klas 0 - 3 z przedstawicielami policji. Podczas tej wizyty dzieci utrwaliły podstawowe zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, rozmawiały o potrzebie noszenia odblasków.
Zaplanowany został mecz piłki nożnej, który był bardzo wyjątkowy, bo „odblaskowy”. Na hali sportowej starły się dwie drużyny. Zespół Szkolnego Klubu Wolontariatu stoczył zacięty bój z reprezentacją szkoły. Obie drużyny ubrane były w elementy odblaskowe. Spotkanie obfitowało w wiele emocji. (tekst: B. Filip)

Laureaci konkursów:

Konkurs plastyczny: „Z odblaskiem mi do twarzy”

I. Lena Mordarska
II. Szymon Dulak
III. Zofia Hornik

Konkurs wiedzy: kl. 2

I. Zofia Hornik
II. Filip Sadłoń
III. Piotr Małek

Konkurs wiedzy: kl. 3

I. Adam Mateja
II. Kacper Mastalerz20.10.2018

KONCERT „Popłyń z kulturą…. Z muzyką klasyczną”


Dnia 20 października uczniowie klasy VI, VII, VIII i III gimnazjum (łącznie 24 uczniów) pod opieką pani Ireny Jewulskiej i pani Bernadety Bogdanowicz byli na koncercie „Popłyń z kulturą…. Z muzyką klasyczną”, zorganizowanym przez Klub Muzyczny Hangar w Heron Live Hotel w Siennej. Uczestnicy mogli wysłuchać najpiękniejszych i najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu Sadeckiej Orkiestry Kameralnej, pod batutą Leszka Mieczkowskiego. Podczas koncertu można było obejrzeć wystawę prac plastycznych i fotograficznych miasta Nowy Sącz i Gminy Gródek nad Dunajcem nagrodzonych w konkursie „Nasza Niepodległa”. Byliśmy dumni, że dwie prace naszych uczniów: Justyny Małek z klasy VI i Oskara Górowskiego z klasy VII znalazły się wśród obrazów wystawy (zdobyły 3 miejsce). Samo zakończenie konkursu, z wręczeniem nagród odbędzie się w podczas koncertu z okazji 11 listopada w Gródku nad Dunajcem. Z imprezy artystycznej wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi w wiedzę i wrażliwość muzyczną. Dobrze, że taka forma kultury jest organizowana, bo pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, zatrzymać na chwilę refleksji, wyciszyć i pomyśleć. (tekst: I. Jewulska)

18.10.2018

DZIEŃ PATRONA


W dniu 18 października 2018 r. uczestniczyliśmy w akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły, która pozwoliła upamiętnić wielkiego charakterem Polaka. Program artystyczny pod tytułem KSIĘŻE JURKU PAMIĘTAMY przypomniał wszystkim jego wyjątkowe zasługi i dokonania, oraz tragiczną śmierć.
Program artystyczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Urszuli Baziak.

12.10.2018

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


Dnia 12.10.2018 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej (potocznie zwanym: Dniem Nauczyciela). Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 7 oraz 3 Gim. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku Naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Po części artystycznej odbyło się rozdanie „Dyplomów 2018” dla Nauczycieli. Na zakończenie Akademii głos zabrał p. Dyrektor Ryszard Baziak, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił. (tekst: M. Szczurek)

12.10.2018

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ


W piątek 12 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klasy pierwszej. Głównymi bohaterami było 14 najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali się w programie artystycznym przygotowanym przez panią Bernadetę Bogdanowicz. Aktu pasowania dokonał pan dyrektor Ryszard Baziak. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały legitymacje szkolne, teczki na świadectwa oraz upominki od wychowawcy, rodziców i kolegów z klas 0-3. Po uroczystości rodzice zaprosili dzieci z młodszych klas na słodki poczęstunek. (tekst: B. Bogdanowicz)

05.10.2018

Przejazd POCIĄGIEM RETRO


W piątek 5 października pod opieką wychowawców wszyscy uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę, by skorzystać z przejazdu POCIĄGIEM RETRO zorganizowanym dla grup szkolnych trasą: Nowy Sącz - Stary Sącz - Rytro - Piwniczna Zdrój.
Do Nowego Sącza z parkingu przed szkołą wyruszyliśmy o 7.50. Odjazd ze stacji Nowy Sącz rozpoczął się o godzinie 9:11.
Sam przejazd pociągiem trwał około 3 godziny. Pogoda dopisała, humor też. Było nam wesoło i miło. Na stacji Piwniczna najmłodsi uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć od środka lokomotywę. Była to dla nich wielka atrakcja. (Obsługa pociągu – bardzo miła.)
Niestety trzeba było udać się w drogę powrotną.
Po przyjeździe do Nowego Sącza (około 12:30) na uczestników przejazdu w ramach biletu czekały drożdżówki ciepła herbatka i ciasteczko. Następnie uczniowie w grupach zwiedzali Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego. Do szkoły wróciliśmy około 13.45. (tekst: Z. Dunikowska)

01.10.2018

MECZ DERBOWY pomiędzy UKS 3 Staszkówka Jelna a KS Starówka Nowy Sącz


Do bardzo ciekawego wydarzenia sportowego doszło w miniony weekend w Stróżach. W ramach rozgrywek II ligi kobiet odbył się mecz derbowy pomiędzy UKS 3 Staszkówka Jelna a KS Starówka Nowy Sącz. Początek spotkania to optyczna przewaga piłkarek z Nowego Sącza, której jednak nie zdołały udokumentować zdobyczą bramkową. Od 20 minuty inicjatywę przejęły zawodniczki popularnej „Trójeczki” stwarzając sobie liczne sytuacje do zdobycia bramki. W efekcie do przerwy na tablicy wyników widniał rezultat 3-0 dla gospodyń. Klasycznym hat-trickiem popisała się Reprezentantka Polski Paulina Tomasiak. Po zmianie stron inicjatywa wciąż należała do piłkarek z Jelnej, które po dwóch trafieniach Różyckiej i jednym Mikulskiej ostatecznie zwyciężyły 6-0. Należy podkreślić, że mecz stał na wysokim poziomie i odbywał się w zdrowej sportowej atmosferze. Zespołowi z Jelnej gratulujemy zwycięstwa i życzymy utrzymania pierwszego miejsca w tabeli. Natomiast piłkarkom z Nowego Sącza życzymy sukcesów w kolejnych spotkaniach ligowych. (tekst: W. Mróz)

28.09.2018

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW’2018 już za nami


W dniu 28.09.2018. jak co roku udaliśmy się na Małopolską Noc Naukowców do Tarnowa. Do wspólnego wyjazdu zaprosiliśmy też uczniów klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siennej. Małopolska Noc Naukowców to pokazy, wykłady i eksperymenty odbywające się co roku w ostatni piątek września w małopolskich instytucjach naukowych. Celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców regionu oraz zachęcanie młodych do wybrania kariery naukowej. Tradycyjnie uczestniczyliśmy w pokazach w I Liceum Ogólnokształcącym, III Liceum Ogólnokształcącym i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
W tym roku przygotowano mieszankę nowości i sprawdzonych, lubianych przez odwiedzających atrakcji. Trudno wymienić wszystkie pozycje niezwykle bogatego programu. Pokazy i zajęcia popularnonaukowe z bardzo wielu dziedzin nauki (matematyka, ekonomia, informatyka, filologie, sztuka, elektrotechnika, przyroda, fizjoterapia i wiele innych). Jak co roku nasi uczniowie podziwiali eksperymenty chemiczne, pokazy z ciekłym azotem oraz lubiane zajęcia w kompleksie Instytutu Ochrony Zdrowia.
To była fascynująca podróż do świata niezwykłych eksperymentów i naukowych doświadczeń. Jak co roku, przygotowano program obfitujący w moc atrakcji. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego. Nie sposób zdążyć na wszystkie aktywności. Małopolska Noc Naukowców ma niestety jedną wadę – trwa zaledwie kilka godzin i nie da się wszystkiego zobaczyć. Może uda się za rok! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę i pozytywną energię. (tekst: E. Plata)27.09.2018

„Dzień owocowo-warzywny” - AKCJA WOLONTARIUSZY


Wolontariusze, którzy działają w Szkolnym Kole PCK w dniu 27.09.2018 roku przygotowali „Dzień owocowo – warzywny”. Miał on formę kiermaszu, na którym można było kupić jogurty owocowe, soki owocowo – warzywne oraz gofry z dodatkiem owoców. Dochód został przeznaczony na potrzeby Szkolnego Klubu Wolontariatu, co pozwoli zrealizować zaplanowane na pierwsze półrocze zadania. (tekst: E. Plata)

20.09.2018

FILMOWA LEKCJA HISTORII W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


20 września uczniowie 3 klasy gimnazjum razem ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami z klasy 7 i 8 obejrzeli w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”, nakręcony na podstawie powieści Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Upowszechnia on wiedzę historyczną na temat udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię oraz promuje postawy patriotyczne. 100 minut akcji, napięcia, wzruszenia a także humoru minęło tak szybko, że nawet po zakończeniu projekcji nikt się nie podnosił ze swojego miejsca i na sali panowała cisza. Film podobał się zarówno uczniom jak i ich opiekunom, czyli paniom: Beacie Białoń, Irenie Jewulskiej, Iwonie Pancerz, Agacie Tokarskiej i panu Dyrektorowi. Polecamy go wszystkim, którzy chcą poczuć dumę z powodu swej przynależności do narodu polskiego!!! (tekst: A. Tokarska)

11.09.2018

WOLONTARIAT - „Animacje dla dzieci”


W dniu 11.09.2018 roku w naszej szkole odbyły się „Animacje dla dzieci” z oddziału przedszkolnego i klas I – III prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sursum Corda przy pomocy naszych wolontariuszy z klas VII i VIII oraz III gimnazjum. Największą atrakcją dla uczestników była zjeżdżalnia, ale mogli oni korzystać również z innych zabaw np. wykonywanie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną, nauki chodzenia na szczudłach. W trakcie tych zajęć wolontariusze wzięli udział w nagraniu filmiku, który promuje wolontariat w szkołach podstawowych w ramach projektu „Wolontariat ma sens – cykl konferencji dla małopolskich szkół podstawowych”. (tekst: E. Plata)03.09.2018

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019 tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą w Parafialnym Kościele w Siennej. Następnie pan dyrektor Ryszard Baziak powitał wszystkich przybyłych do szkoły uczniów, nauczycieli i rodziców. Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

Wszystkim nauczycielom życzymy na najbliższe miesiące pracy dydaktyczno-wychowawczej pozytywnej energii, jakże potrzebnej do urzeczywistniania kolejnych ambitnych zamierzeń i realizacji często niełatwych przedsięwzięć.

Drodzy uczniowie, Wam życzymy sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności. Oceniajcie otaczającą Was rzeczywistość przez pryzmat swojej wrażliwości, ciekawości i fascynacji. Niech osiąganie wyznaczonych celów daje Wam wiele satysfakcji, będzie inspiracją do dalszych działań i przyniesie jak najlepsze wyniki.

Życzenia spokojnego roku szkolnego przekazujemy również rodzicom. Państwa zaangażowanie w pracę szkoły jest niezwykle cenne, dlatego prosimy o nie również w tym roku.