21.06.2018

"ŻYCIE SKŁADA SIĘ Z PRZYWITAŃ I POŻEGNAŃ"


21 czerwca uczniowie klasy drugiej pożegnali uczniów klas trzecich gimnazjum. To spotkanie było dla trzecioklasistów ostatnią uroczystością w szkole. Skończył się dla nich pewien etap życia, teraz czeka na nich nowa szkoła, nowi koledzy i nowi nauczyciele. Mamy nadzieję, że z sympatią będą wspominać lata spędzone z nami.
Pozostaje nam życzyć wszystkim ciepłych, wesołych i bezpiecznych wakacji.21.06.2018

Konkurs „Klasa na medal” rozstrzygnięty


Najwyższą średnią ocen uzyskała klasa IV - 4,54, najwięcej punktów za frekwencję otrzymała klasa IV - 90,8 pkt., za konkursy klasa VI - 140 pkt., za zachowanie klasa IV - 76,00 pkt., za czytelnictwo najwięcej punktów otrzymała klasa IV - 10 pkt. W sumie klasa IV otrzymała za wszystkie kategorie konkursowe - 281,8 pkt., klasa V - 214,4 pkt., klasa VI - 379,2 pkt., a klasa VII - 230 pkt. Przypomnijmy że warunkiem otrzymania statuetki i tytułu „Klasa na medal” było przeczytanie w II półroczu co najmniej 10 książek na ucznia klasy. Niestety żadna z klas nie osiągnęła tego wyniku, tylko klasa IV.
Ostatecznie tytuł, statuetka oraz nagroda w wysokości 50 zł dla klasy zostały przyznane klasie IV.
Uroczyste posumowanie konkursu i wręczenie nagrody odbyło się na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Gratulujemy! (tekst: I. Jewulska)18.06.2018

WAKACYJNE PRZESŁANIE GRUPY TEATRALNEJ „TRZY DO KWADRATU”


18 czerwca uczestnicy koła teatralnego, którego opiekunem jest Pani Agata Tokarska, zaprezentowali szkolnej społeczności przedstawienie o tematyce profilaktycznej pod symbolicznym tytułem „Żniwa”. Ukazało ono tragiczne konsekwencje uzależnienia od narkotyków, alkoholu i papierosów. Uwagę widzów przyciągały kostiumy rodem z horroru, szczególnie żniwiarza – śmierci, a niesamowita muzyka budowała napięcie. Pod koniec scenki aktorzy nawiązali kontakt z publicznością, aby upewnić się, czy wszyscy zrozumieli ich przesłanie i nie narażą swojego życia wodzeni na pokuszenie przez zdradliwe nałogi. Podziękowania należą się nie tylko członkom koła teatralnego, ale także ochotnikom – statystom, księdzu za nagłośnienie i Kamilowi odpowiedzialnemu za dźwięk. Spotkanie z publicznością zakończyło się życzeniami bezpiecznych wakacji, a my mamy nadzieję, że za rok znów obejrzymy coś ciekawego. (tekst: A. Tokarska) zapraszamy do galerii


11.06.2018

WYNIKI KONKURSU „CZYSTE POWIETRZE – ZDROWY CZŁOWIEK”


11 czerwca poznaliśmy wyniki konkursu ogłoszonego przez Wójta Gminy Gródek nad Dunajcem „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”. Został on przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas 0-4 SP oraz dla klas 5-8 SP i Gimnazjum.

W kategorii klas 0-4 SP, za plakat nagrody otrzymali:

I miejsce – Filip Sadłoń,
II miejsce – Hubert Waksmundzki,
III miejsce – Martyna Dulak.


W kategorii klas 5-8 SP i Gimnazjum:

I miejsce – Julia Buchman za opowiadanie,
II miejsce – Martyna Kosakowska za prezentację multimedialną,
III miejsce – Grzegorz Kuźma za plakat.Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.

O5.06.2018

DZIEŃ PATRONA - „OD KOMUNIZMU DO DEMOKRACJI – POLSKA DROGA DO WOLNOŚCI”

W tym roku Dzień Patrona został powiązany z obchodami Roku Jubileuszowego 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem uroczystości było ukazanie dramatycznego etapu historii powojennej Polski. Przygotowany program artystyczny dzielił się na 2 części. W pierwszej wiersze i piosenki opowiadały o trudnym życiu w państwie totalitarnym, w drugiej, w ramach Szkolnego Przeglądu Teatralnego, uczniowie zaprezentowali obrazy z życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki”. Wspaniała lekcja historii ukazała mozolną drogę do obalenia komunizmu w naszej ojczyźnie. Wszyscy uczniowie występujący w tym niezwykłym spektaklu wykazali się pełnym profesjonalizmem, czyli spisali się na medal. Aktorzy w poszczególnych obrazach stopniowali napięcie, ponieważ ukazali zarówno zwykłe chwile z życia księdza Jerzego, jak i te pełne dramatyzmu związane z pobytem w wojsku, zamachami na życie, a w końcu spowodowali, że w niejednym oku zakręciła się łza, kiedy Ola Fedko, w roli matki księdza, opowiedziała o tym, co czuła, dowiedziawszy się o jego śmierci. Dodatkową atrakcją były efekty dźwiękowe urozmaicające występ, przygotowane przez chłopców z gimnazjum, swojego głosu użyczył również ksiądz Stanisław Serafin. Uwagę przyciągały także kostiumy uczniów. Wszyscy spisali się na 102, dlatego niech żałują osoby, które nie obejrzały tegorocznego przedstawienia. Jak przystało na uczniów bł. ks. J. Popiełuszki uczestnicy Szkolnego Przeglądu Teatralnego zrezygnowali z nagród, na które zostały przeznaczone pieniądze z loterii fantowej. Kwotę 570 złotych przeznaczyli na cele szkolne, a konkretnie na zakup ławeczki, która będzie na placu przed szkołą. Organizatorami uroczystości były panie: Agata Tokarska, Urszula Baziak i Beata Białoń.

Po doznaniach artystycznych przyszła kolej na nagradzanie. Jak zwykle trzy osoby otrzymały zaszczytne miano Ucznia Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, a są to:

- Martyna Zalewska z klasy III
- Oskar Górowski z klasy VI
- Karolina Rembiasz z klasy II gimnazjum.

Dodatkowo pamiątkowy medal i tytuł „Szlachetne Serce” otrzymał Patryk Płachta z klasy III b za kilkuletnią, solidną pracę w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Wszystkim uhonorowanym uczniom należą się gorące brawa.

Pani Jolanta Baziak wręczyła dyplomy i słodkie upominki uczniom – twórcom komiksów, którzy wzięli udział w Konkursie literacko - plastycznym „Zło dobrem zwyciężaj - ideały Popiełuszki w naszym życiu”. Wyróżnienia otrzymali: Arkadiusz Ogar, Wiktoria Małek, Oskar Górowski, Patrycja Mastalerz, i Gabriela Górowska.

Dyplomy i słodkie upominki otrzymały także osoby uczestniczące w Konkursie plastyczno – literackim związanym z patronem w języku angielskim. Pani Danuta Marczyk wręczyła nagrody Karolinie Jurkowskiej i Kindze Jurkowskiej za I miejsce, Justynie Małek i Dominice Zalewskiej za II miejsce oraz Gabrieli Górowskiej i Julii Górowskiej za III miejsce. zapraszamy do galerii_dzień patrona
zapraszamy do galerii_biegi


04.06.2018

Program profilaktyki palenia tytoniu pt. ,,Nie pal przy mnie, proszę’’


W ramach programu profilaktyki antytytoniowej pod nazwą ,,Nie pal przy mnie, proszę’’ odbyły się zajęcia warsztatowe w klasach I-III, podczas, których nauczyciele przeprowadzili pogadanki dotyczące szkodliwości palenia papierosów oraz mające na celu wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak bardzo palenie papierosów oraz przebywanie w dymie tytoniowym szkodzi zdrowiu. Obejrzeli również prezentację multimedialną oraz film o tematyce antytytoniowej.
Przeprowadzono również konkurs plastyczny pod tytułem ,,Nie pal przy mnie, proszę’’, w którym I miejsce zdobył Marcin Zalewski, II miejsce Jakub Jurkowski, III miejsce Lena Mordarska. Podsumowanie konkursu odbyło się 4 czerwca.30.05.2018

AKCJA CHARYTATYWNA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Samorząd Uczniowski przy wsparciu Rady Rodziców zorganizował akcję charytatywną. W sprzedaży znalazły się frytki, gofry, naleśniki, ciasta, koktajle owocowe i lemoniada. Jak zwykle społeczność szkolna nie zawiodła i przyniosła półprodukty, które zostały wykorzystane do przygotowania smakołyków. A przyświecał wszystkim szczytny cel – pomoc finansowa dla naszego kolegi Konrada Mordarskiego. Uczniowie kolejny raz potwierdzili, że los innych nie jest im obojętny.
6 czerwca 2018 r. na ręce pani Urszuli Mordarskiej zostały przekazane pieniądze w kwocie 550 zł,co jest powodem do satysfakcji i dumy. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Konrad z rodzicami również serdecznie dziękuje za zorganizowanie tej akcji i za przekazane pieniądze.28.05.2018

ĆWICZENIA TERENOWE Z GEOGRAFII

W ramach lekcji geografii w klasie 7 odbyły się zajęcia terenowe. Uczniowie opisywali elementy krajobrazu najbliższej okolicy (elementy ukształtowania powierzchni, roslinność, sposób użytkowania terenu, obiekty hydrologiczne itp.), odczytywali ph gleby wykorzystując kwasomierz glebowy. Ponadto za pomocą wiatromierza elektrycznego dokonali pomiaru prędkości wiatru oraz mierzyli temperaturę za pomocą miernika wielofunkcyjnego.29.05.2018

GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W dniu 29 maja 2018 roku w naszej szkole pierwszy raz odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla klas I-III szkoły podstawowej. Uczestniczyło w nim 16 uczniów ze szkół w Przydonicy, Podolu – Górowej, Rożnowa, Gródka nad Dunajcem, Lipia i Jelnej. Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach wiekowych:
• kategoria pierwsza - uczniowie klasy I,
• kategoria druga - uczniowie z klasy II,
• kategoria trzecia - uczniowie klasy III.
Lista zwycięzców poszczególnych kategorii przedstawia się następująco:
• w klasie pierwszej:
- I miejsce - Franciszek Górowski ze szkoły w Gródku nad Dunajcem,
- II miejsce - Hubert Michałek ze szkoły w Podolu – Górowej,
- III miejsce - Anna Peciak ze szkoły w Przydonicy;
• w klasie drugiej:
- I miejsce - Jan Świerad ze szkoły w Gródku nad Dunajcem,
- II miejsce - Wiktoria Małek ze szkoły w Podolu – Górowej,
- III miejsce - Kacper Matusik ze szkoły w Przydonicy;
• w klasie trzeciej:
- I miejsce - Jan Galica ze szkoły w Gródku nad Dunajcem,
- II miejsce - Wiktoria Bomba ze szkoły z Lipia,
- III miejsce - Martyna Zalewska ze szkoły w Jelnej.25.05.2018

ŚWIĘTO MAMY

„Mama to osoba, która potrafi zastąpić każdego, ale nikt nie jest w stanie zastąpić Jej”.
W dniu 25 maja 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki, na którą zostały zaproszone wszystkie Mamy.
Dzieci w piękny sposób wyrażały swoje uczucia, dziękowały, przepraszały, dedykowały wiersze i piosenki, w których zapewniały o swojej wdzięczności i miłości. Zarówno dla Mam, jak i dla dzieci był to dzień pełen czułości, radości i uśmiechu. Wzruszone Mamy ocierały łzy szczęścia i wcale się z tym nie kryły. Były bardzo dumne z występów swoich dzieci.
Dziękujemy za obecność! (tekst: M. Szczurek) zapraszamy do galerii

22.05.2018

PROJEKT „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”

W obecnym roku szkolnym po raz pierwszy wzięliśmy udział w Małopolskim Projekcie wolontaryjnym „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Do projektu zostały zgłoszone dwie grupy 10 – osobowe z klas VI – VII ze szkoły podstawowej oraz z klas II i III gimnazjalnych. Nasz projekt ma tytuł „Dostrzeż w drugim brata”. Opiekunami projektu są nauczyciele: Elżbieta Plata i Katarzyna Słowik – Anklewicz. Projekt ma charakter konkursowy. Pierwszy etap konkursu zakończył się 30 kwietnia 2018 i według regulaminu Komisja oceniła przesłane przez nas sprawozdania z realizowanych działań. Miłym zaskoczeniem była dla nas wiadomość, że pomyślnie przeszliśmy I etap konkursu i zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w II etapie. Jako finalistów zaproszono nas do prezentacji projektów na etapie rejonowym w dniu 21.05.2018 w Domu Kultury w Nowym Sączu. Prezentacje prowadzili Oskar Górowski i Anna Świderska z klasy VI. Czekamy na decyzję Komisji Oceniającej i ewentualne zakwalifikowanie się do III etapu. (tekst: E. Plata)17.05.2018

XI Gminny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II

17 maja bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Podolu - Górowej odbył się XI Gminny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II. W kategorii klas IV - V trzecie miejsce uzyskała uczennica naszej szkoły, Gabriela Zielińska z kl. IV. Gratulujemy!

16.05.2018

XV Gminny Konkurs o tytuł Mistrza Ortografii‘2018

16 maja 2018r. w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Roztoce Brzezinach odbył się XV Gminny Konkurs o tytuł Mistrza Ortografii‘2018. Brali w nim udział: Patrycja Mastalerz z kl. IV, Marcin Górowski - kl. V, Oskar Górowski – kl. VI i Martyna Karolina Rembiasz - kl. VII. Uczestnicy musieli wykazać się niezbędną wiedzą z zakresu podstawowych zasad polskiej ortografii i interpunkcji, zastosować ją podczas pisania testu ortograficznego, dyktanda oraz literowania trudnych pod względem ortograficznym wyrazów (do opanowania było 100 wyrazów wśród których znalazły się trudne słowa związane ze 100-leciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości). Zmagania ortograficzne prowadzone były na II poziomach: pierwszy obejmował uczniów klas IV- V, drugi – uczniów klas VI – -VII. Poziom konkursu był bardzo wyrównany. Ostatecznie Marcin Górowski zdobył II miejsce, a Oskar Górowski – III miejsce. Zwycięzcy zostali Gminnymi Wicemistrzami Ortografii. Gratulujemy! (tekst: I. Jewulska)07.05.2018

PROJEKT „ŚLIWKOWE SZKOŁY”

Nasza szkoła realizuje projekt „Śliwkowe Szkoły”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”. Hasło przewodnie naszego projektu to „Śliwkowe specjały”.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone następujące działania:

1. Zajęcia pt. „Śliwkowy szlak” z wykorzystaniem materiałów promocyjnych Stowarzyszenia „Na śliwkowym szlaku”.
2. Konkurs wiedzy na temat „Śliwkowego szlaku”.
3. Konkurs na „Rodzinne ciasto ze śliwkami”.
4. Konkurs na plakat reklamujący wartości odżywcze śliwek.
5. Konkurs na folder reklamujący gminy z terenu Śliwkowego Szlaku.
6. Warsztaty kulinarne: przygotowanie ciasteczek oraz pierogów ze śliwkami.
7. Cykl wycieczek do sadu w celu obserwacji zmian zachodzących na drzewach owocowych, zwłaszcza na śliwach.
8. Uroczystość podsumowująca przebieg projektu „Na śliwkowym szlaku”.

Wydarzenie podsumowujące projekt odbędzie się 14 czerwca 2018 roku o godzinie 11.15.

30.04.2018

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

30 kwietnia odbyła się akademia z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowali ją uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem pani Bernadety Bogdanowicz. Wysłuchaliśmy wiersze i pieśni przepojone duchem patriotyzmu. Teksty te znane od pokoleń dopełniły podniosły nastrój. Była to prawdziwa lekcja historii, na której uczniowie zrozumieli jak ważną rolę w życiu naszego narodu odegrała konstytucja.24.04.2018

„DZIEŃ MAŁEGO ODKRYWCY”


W dniu 26 czerwca w naszej szkole został zorganizowany „Dzień Małego Odkrywcy” dla uczniów klas 0-3. Nauczyciele przygotowali eksperymenty z wodą. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem brali udział w wykonywaniu poszczególnych zadań wybranych przez nauczycieli, z ciekawością wyczekiwali na efekt ekscytujących eksperymentów. Celem przeprowadzonych zabaw badawczych było rozwijanie u dzieci aktywności, zainteresowań poznawczych, pobudzanie do myślenia, poszukiwanie, a przede wszystkim zachęcanie do działania, wyjaśniania i stawiania wniosków, pokazanie im jak fascynujący jest świat nauki. (tekst: B. Filip)

24.04.2018

DZIEŃ ZIEMI


W dniu 24 kwietnia w naszej szkole odbyła się impreza z okazji Dnia Ziemi, która składała się z dwóch części: oficjalnej gdzie zastanawialiśmy się nad przyszłością naszej Ziemi oraz zabawowej podczas, której wyłoniona została klasa najlepsza pod względem ekologii. Podczas zabawy uczniowie klasy IV, V, VI, VII, II gim, IIIa i IIIb gim walczyli w trzech konkurencjach: wiedzowej tu odpowiadali na pytania związane z ekologią; sportowej podczas której pokonywali slalom połączony ze zbieraniem i segregowaniem śmieci oraz rzucali do celu papierowymi kulkami oraz plastycznej podczas której wykonywali obrazek promujący ekologię i wykonywali ubranka dla lalek z materiałów wtórnych. Za każde zadania uczniowie otrzymywali punkty, najwięcej punktów z wszystkich konkurencji otrzymała klasa II gimnazjum i ona została najlepszą klasą pod względem ekologii. Na koniec najmłodsi uczniowie naszej szkoły również mieli szansę wykazać się wiadomościami z ekologii (odgadywali zagadki ekologiczne oraz segregowali śmieci). Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali drobne upominki. (tekst: I. Pancerz) zapraszamy do galerii

20.04.2018

WYCIECZKA DO STAREGO SĄCZA


20 IV 2018 r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Starego Sącza celem upowszechniania wiedzy o historii i współczesności miasta Starego Sącza i historycznej ziemi starosądeckiej. Zwiedzanie rozpoczęli na środku rynku przy zabytkowej studni, potem złożyli wizytę w Muzeum Regionalnym im. Seweryna Udzieli. Tam podzieleni na dwie grupy zapoznawali się z historią i kulturą, dotyczącą dziejów miasta Starego Sącza i regionu starosądeckiego. Młodsza grupa zapoznana została z dawnymi przedmiotami codziennego użytku: meblami, strojami, warsztatami i wyrobami rzemieślniczymi. Starsze dzieci zapoznano z dziełami sztuki: obrazami i rzeźbą religijną dawną, również ze sztuką współczesną, ludową i nieprofesjonalną; pamiątkami i materiałami dotyczącymi życia i działalności zasłużonych starosądeczan ze szczególnym uwzględnieniem postaci Ady Sari i ks. Józefa Tischnera. Od godziny 11.00 Wszyscy wyruszyli zwiedzać miasto i jego zabytki pod opieką przewodników: Pani Marii i Pana Łukasza. Jednym z ważniejszych miejsc był Klasztor sióstr Klarysek, oraz Ołtarz Papieski wraz z muzeum. Obie grupy spotkały się parę razy na szlaku zwiedzania. Młodsi ponadto delektowali się chłodną słodyczą lodów, starsi na lody nie zdążyli. Starsi podziwiali panoramę Starego Sącza z platformy widokowej na Woli Kroguleckiej. Młodsi podziwiali panoramę z wysokości Ołtarza. No cóż… „coś za coś”. Dzień był słoneczny, przyjemny, ale nie za ciepły. Miło było podziwiać miasto i jego zbytki w pięknie kwitnących drzewach owocowych. Było pięknie, cudnie. Pachniało wiosną, a na lody Starsi poszli po wycieczce w swojej miejscowości, do której powrócili około godziny 15.00. (tekst: Z. Dunikowska)17.04.2018

BRD’2018


W dniu 17 kwietnia drużyna gimnazjalistów w składzie: Paweł Małek, Patryk Płachta i Julia Buchman oraz drużyna szkoły podstawowej w składzie: Julia Tomasiak, Martyna Mastalerz, Mateusz Górowski i Dawid Rembiasz wzięli udział w gminnym etapie Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego w Podolu-Górowej. Turniej składał się z 3 części: testów wiedzy z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego, zadań praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz jeździe rowerem po torze przeszkód. Obydwie drużyny zajęły trzecie miejsce w swojej kategorii. (tekst: E. Plata)27.03.2018

WIELKANOC’2018


Wielkanoc to jedno z najpiękniejszych świąt w kościelnym roku liturgicznym jak i obrzędowym kalendarzu ludowym. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wraz z panią Urszulą Baziak przygotowali program artystyczny składający się z dwóch części. Pierwsza to „Tradycje i zwyczaje Świąt wielkanocnych”, a druga „Kolędowanie z gaikiem”.
Na koniec uroczystości głos zabrał pan Dyrektor Ryszard Baziak, składając całej społeczności szkolnej najlepsze życzenia.23.03.2018

FESTIWAL ZAWODÓW


Dnia 23 marca 2018 r. uczniowie klasy III a i III b w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego (SPInKA) pojechali do Krakowa na coroczny Festiwal Zawodów. Podczas Festiwalu szkoły zawodowe z Małopolski przedstawiały prezentacje w 7 branżach: branża administracyjno – usługowa, branża budowlana, branża elektryczno – elektroniczna, branża mechaniczna i górniczo – hutnicza, branża medyczno – społeczna, branża rolniczo – leśna z ochroną środowiska i branża turystyczno – gastronomiczna, na festiwalu zaprezentowali się także: służby mundurowe, uczelnie oraz przedsiębiorcy, współpracujący ze szkołami. Byli goście z regionów partnerskich Województwa Małopolskiego, m.in. z Niemiec, Francji, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
Podczas Festiwalu, uczniowie mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców zawodowych, którzy przeprowadzali ocenę indywidualnych predyspozycji i sugerowali najodpowiedniejszą ścieżkę kształcenia. Podczas Targów odbywały się również seminaria i warsztaty tematyczne skupiające przedstawicieli rynku pracy i edukacji. W tym dniu uczniowie byli również w muzeum na wystawie pt. „Wokół koła i P - jak paradoks opowieść o fiacie 125p” oraz na warsztatach z fizyki.
Wystawa „wokół koła” złożona była z ok. 27 stanowisk obsługiwanych bezpośrednio przez zwiedzających według instrukcji i opisów. Stanowiska, choć tematycznie dotyczą różnych dziedzin nauki i życia, wiąże wspólny kształt, jakim jest koło. Można więc samodzielnie podnieść 115 – kilogramowy silnik używając wielokrążków, pojeździć rowerem o kwadratowych kołach, zbudować basztę czy podnieść windę napędzaną kołem deptakowym. Dalszym etapem zwiedzania była wystawa opowiadająca o powstaniu fiata 125p.
Wystawa oraz liczne wydarzenia towarzyszące pozwoliły uczniom lepiej poznać kultowego Fiata 125p, jak również przybliżyły im blaski i cienie czasów, w których ten model był użytkowany. Po obejrzeniu wystawy uczniowie udali się na warsztaty z fizyki podczas, których wspólnie budowali poduszkowiec, a następnie na nim jeździli.22.03.2018

WYCIECZKA TARNÓW - PILZNO


22 III 2018 pojechaliśmy na wycieczkę do Tarnowa i Pilzna. Wyjechaliśmy dosyć wcześnie, bo już po siódmej byliśmy przed szkołą. Ale warto było…. Najpierw odwiedziny w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. A tam!!! Kiermasz wielkanocny, odbywa się on jeden raz w roku i trwa tylko od wtorku do niedzieli przed Niedzielą Wielkanocną. Podziwialiśmy prześliczne ozdoby wielkanocne wykonane przez zręczne ręce różnych twórców ludowych, ale nie tylko dorosłych! Były tam prace dzieci z przedszkola, większych i starszych i całkiem starszych. Na wystawie znalazły się pisanki, palmy wielkanocne i różne inne cudeńka! Starsze dzieci oglądały jeszcze wystawę romską i słuchały ciekawych opowieści Pani Przewodnik. Potem pięknymi uliczkami Tarnowa, spacerkiem przeszliśmy do Tarnowskiego Ratusza, gdzie mieści się Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Tam Przemiłe Panie wprowadziły nas w inną epokę. Dzieci młodsze w epokę rycerzy, a starsze w epokę sarmacką. Potem braliśmy udział w ciekawych warsztatach, po których młodsze dzieci wyszły z konikiem z pięknie zdobionym przez siebie siodełkiem, a starsze uczyły się jak czytać portret staropolski i wyszły ze swoim własnym portretem. Wszyscy byli zadowoleni. Następnie pojechaliśmy do Pilzna. Tam odwiedziliśmy prywatne Muzeum Lalki. Panie przewodnik snuły ciekawe opowieści, pokazywały lalki z różnych stron świata. Każda dziewczynka chciałaby, chociaż jedną pobawić się, zabrać do domu….Ale cóż… braliśmy udział w zajęciach warsztatowych: ceramika i kukiełka. Robiliśmy z masy ceramicznej rzeźby. Po wypaleniu w piecu przyślą nam je do szkoły. Nie możemy się doczekać…… i ubieraliśmy lalki – kukiełki, które zabraliśmy do domu. Trochę zmęczeni, ale radośni wróciliśmy do szkoły i do domu. Dzieci z klas 0 – IV.19.03.2018

OLIMPIADA SPORTOWA


W dniu 19 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się Olimpiada sportowa pod hasłem „Pamiętamy – Zwyciężamy” dla dzieci z klas 0-3. Składała się z dwóch części: konkurencji sportowych i konkursu wiedzy, który dotyczył 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zawodnicy wzięli udział w sześciu konkurencjach sportowych oraz dodatkowo odpowiadali na przygotowane pytania. Uczestnicy wykazali się dużą sprawnością fizyczną oraz wiedzą historyczną. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i słodkie upominki.13.03.2018

DZIEŃ MATEMATYKI


13 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Matematyki. W tym dniu odbył się turniej o nazwie „Postaw na liczby”, w którym wzięli udział uczniowie całej szkoły. Turniej przygotowali uczniowie klasy II gimnazjum uczestniczący w kółku matematycznym prowadzonym przez p. Iwonę Pancerz. Turniej podzielony został na trzy kategorie: kategoria I uczniowie klasy I - III szkoły podstawowej, kategoria II uczniowie klasy IV - VI szkoły podstawowej i kategoria III to uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz II, IIIa i IIIb gimnazjum. Każdą klasę reprezentowało czterech uczniów, którzy mieli do rozwiązania 20 zadań, a na rozwiązanie każdego z nich były przeznaczone 2 minuty. Zwycięzcami są: w kategorii I - klasa III, w kategorii II – klasa VI, a w kategorii III – klasa IIIa. Każda klasa otrzymała pamiątkowe dyplomy za udział oraz uczestnicy z drużyn, które nie wygrały otrzymali drobne upominki. Podczas turnieju wszyscy bardzo fajnie się bawili.12.03.2018

WYJAZD DO FIRMY WIŚNIOWSKI


12 marca uczniowie klasy IIIa gimnazjum odpowiadając na zaproszenie Firmy Wiśniowski wzięli udział w corocznie organizowanych spotkaniach z cyklu „Tydzień z Firmą Wiśniowski”. Spotkania te odbywają się w ramach doradztwa zawodowego. Uczniowie mieli możliwość zwiedzania jednej z największych i najnowocześniejszych firm na Sądecczyźnie oraz zapoznania się z potrzebami na rynku pracy zarówno pracowników fizycznych jak i umysłowych.06.03.2018

TRAMPOLINY


W dniu 6 marca 2018 klasa III B w ramach wychowania fizycznego korzystała z trampolin w Parku Ninja Tramp w Nowym Sączu. Taka forma aktywności sportowej kształtuje sprawności motoryczne uczniów takie jak: siła, szybkość, koordynacja ruchowa, wytrzymałość i skoczność. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni z nietypowej formy zajęć wychowania fizycznego.06.03.2018

„BEZPIECZNIE NA WSI MAMY – UPADKOM ZAPOBIEGAMY”


6 marca odbyła się szkoleniowa pogadanka dla uczniów naszej szkoły z pracownikami KRUS z Nowego Sącza. Pogadanka miała na celu przygotowanie merytoryczne do wykonania prac konkursowych. „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy” to tegoroczna VIII już edycja konkursu plastycznego dla dzieci pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym weźmie udział nasza szkoła. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego.08.02.2018

SĄDECKIE SPOTKANIE Z KULTURĄ


8 lutego 2018 roku uczniowie klasy II gimnazjum pod opieką nauczycieli Agaty Tokarskiej i Iwony Pancerz wyruszyli do Nowego Sącza. Pierwszym punktem programu był Miejski Ośrodek Kultury, gdzie gimnazjaliści obejrzeli spektakl „Romeo i Julia” w wykonaniu aktorów Teatru Cracovia (oczywiście z Krakowa). Następnie wszyscy udali się na Rynek, aby zwiedzić Galerię Marii Ritter i stare wnętrza mieszczańskie w zabytkowej kamienicy Ritterów z przełomu XVIII i XIX wieku. Po doznaniach duchowych był również czas na „coś” dla ciała, czyli posiłek w ulubionej przez młodzież restauracji McDonald`s. Wyprawę do Nowego Sącza można uznać za udaną, bo uczniowie zgłosili chęć uczestniczenia w podobnej za rok.

07.02.2018

ZABAWA KARNAWAŁOWA


We środę 7 lutego odbyła się doroczna zabawa karnawałowa. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Uczniowie chętnie brali udział w różnych konkursach. Podczas tańca komisja konkursowa podziwiała karnawałowe przebrania i taniec. Po burzliwych debatach wyłoniła króla i królową balu. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz smaczny poczęstunek.07.02.2018

KONKURS „KLASA NA MEDAL” ROZSTRZYGNIĘTY


Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów klas IV - VII kulturalnego zachowania, właściwych postaw społecznych wobec innych osób, podniesienie motywacji do nauki, integracja społeczności szkolnej, jak również podniesienie frekwencji i czytelnictwa. Komisja konkursowa w składzie: nauczyciel języka polskiego - pani Irena Jewulska, nauczyciel plastyki i bibliotekarz - pani Jolanta Baziak, przewodniczący Samorządów klasowych: Martyna Mastalerz, Krzysztof Rembiasz, Justyna Małek i Wiktoria Małek skrupulatnie podliczyła punkty zgodnie z regulaminem. Najwyższą średnią ocen uzyskała klasa IV - 4,40, najwięcej punktów za frekwencję otrzymała klasa IV - 80 pkt., za konkursy klasa VI - 95 pkt., za zachowanie - klasa IV - 98,67 pkt., za czytelnictwo najwięcej punktów otrzymała klasa IV - 10 pkt. W sumie klasa IV otrzymała za wszystkie kategorie konkursowe - 301,67 pkt., klasa V - 247,6 pkt., klasa VI - 319,51pkt., a klasa VII - 280,4 pkt. Przypomnijmy że warunkiem otrzymania statuetki i tytułu Klasa na medal było przeczytanie w I półroczu co najmniej 10 książek na ucznia klasy. Ostatecznie tytuł, statuetka oraz nagroda niespodzianka zostały przyznane klasie IV. Uroczyste posumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się na zabawie karnawałowej. Gratulujemy!

07.02.2018

PIŁKARSKI TRENING … PRZED KAMERAMI TELEWIZJI TVN


Mały klub z wielkimi sukcesami i piłkarskimi talentami zwróciły uwagę dziennikarzy z telewizji TVN. Ostatni trening na hali w Jelnej odbył się więc przed kamerami telewizyjnymi, a nasze piłkarki udzieliły swoich pierwszych poważnych wywiadów. Dziennikarze wyjechali z Jelnej pod wrażeniem sukcesów i ciężkiej pracy naszych piłkarek, a przygotowany przez nich reportaż ma zostać wyemitowany już w najbliższą niedzielę 11 lutego w programie Dzień Dobry TVN, który jest nadawany od godziny 08:00. Zapraszamy przed telewizory wszystkich kibiców i sympatyków klubu z Jelnej...

01.02.2018

NASI UCZNIOWIE WŚRÓD MAŁOPOLSKICH TELENTÓW

Zakończył się proces rekrutacji do projektu edukacyjnego Małopolskie Talenty, którego celem jest wydobycie potencjału, rozwój uzdolnień i wspieranie sukcesów życiowych dzieci i młodzieży z małopolskich szkół. Projekt realizowany jest w ramach RPOWM na lata 2014-2020, Poddziałanie 10.1.5 Wsparcie uczniów zdolnych. W szranki rywalizacji o zakwalifikowanie do udziału w zajęciach organizowanych w Centrum Wsparcia Uczniów Uzdolnionych, tworzonym przez Fundację Sądecką - beneficjenta konkursu stanęło 13 uczniów. Rywalizowali z 221 rówieśnikami z powiatu nowosądeckiego w kategoriach j. angielski, matematyka oraz przedsiębiorczość (w kategorii informatyka nasi uczniowie nie startowali w kwalifikacjach). Na podstawie diagnozy uzdolnień do zajęć zakwalifikowano:
• z matematyki: Aleksandrę Fedko, Pawła Małka i Martę Sadłoń,
• z j. angielskiego: Weronikę Prusak i Julię Buchman.
Gratulujemy!

29.01.2018

,,Opowieść o Lewie, Czarownicy i Starej Szafie''

W poniedziałek 29 stycznia 2018 roku klasy: IV, V i VI pod opieką swoich wychowawców: pani Ireny Jewulskiej, pani Jolanty Baziak i pana Wojciecha Mroza pojechały na wycieczkę do teatru, do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu, na spektakl pt. ,,Opowieść o Lewie, Czarownicy i Starej Szafie''.
Sztukę wyreżyserował Jakub Kasprzak. Choreografię i kierownictwo muzyczne opracował Albert Karch, a scenariusz napisały: Sara Nowak i Agata Kaczmarek.
Imponujący musical, ze spójnie i konsekwentnie realizowaną kompozycją oraz zaskakującymi efektami multimedialnymi i fragmentami filmów, w towarzystwie świetnie skomponowanych i doskonale zaśpiewanych na żywo piosenek to niezaprzeczalne atuty tego przedstawienia, które wprowadziły nas w tę zimową opowieść. Przypomnijmy, że „Opowieść o Lwie, czarownicy i starej szafie” to historia rodzeństwa, które przez zaczarowaną szafę trafia do magicznej krainy zamieszkałej przez fauny, mówiące zwierzęta i mityczne bestie. Świat ten pozostaje pod władzą złej Białej Czarownicy, która sprowadziła na niego trwającą od stu lat surową zimę. Jest jednak nadzieja. Po długiej nieobecności powraca prawowity władca krainy – lew Aslan, który zamierza stawić czoła złu.
Dodatkowym atutem są znakomite i zaskakujące zwroty akcji, które wciągają w dalszy ciąg wydarzeń.
Fabuła skłaniała do przemyśleń i refleksji mówiących o tym, że jedynie prawdziwa przyjaźń i zjednoczenie sił może pomóc przezwyciężyć moc oraz pokonać zło.
Spektakl był udany, aktorzy bardzo dobrze wcielili się w swoje role. Najbardziej podobały się widzom scenografia i kostiumy aktorów. Przedstawienie wywarło na nas bardzo pozytywne wrażenie. (tekst: I. Jewulska)

22.01.2018

KONCERT NOWOROCZNY W WYKONANIU UCZNIÓW SZKOŁY MUZYCZNEJ


W dniu 22 stycznia 2018 roku odbył się okolicznościowy koncert noworoczny w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Rożnowie. Jako pierwszy wystąpił chór prowadzony przez Panią mgr Elżbietę Miąsik. Zgromadzona publiczność wysłuchała w jego wykonaniu dwóch kolęd „Zima zła” oraz „Hej kolęda”. W kolejnej części wystąpili soliści, którzy zaprezentowali publiczności utwory grane na takich instrumentach jak fortepian, saksofon i skrzypce. Wśród solistów wystąpiło aż pięciu uczniów naszej szkoły tj. Kacper Mastalerz, Dawid Małek, Julia Tomasiak, Hubert Waksmundzki oraz Natalia Mateja. Koncert zakończył występ orkiestry i chóru pod batutą Pani mgr Elżbiety Miąsik. Na koniec głos zabrał Pan Dyrektor Ryszard Baziak, który podziękował gościom za przybycie do naszej szkoły, nauczycielom Szkoły Muzycznej za przygotowanie uczniów oraz uczniom za ich występy.21.01.2018

DZIEŃ SENIORA


21 stycznia 2018 r. odbyło się opłatkowe spotkanie seniorów. Była to kolejna edycja Dnia Seniora, organizowanego już od kliku lat przez Sołtysa, pana Radnego oraz Radę Rodziców przy udziale i wsparciu naszej Szkoły. Uroczystość jest zwyczajowo powiązana z obchodami Dnia Babci i Dziadka. W sali gimnastycznej zebrało się ponad 50 seniorów oraz zaproszeni goście. Uczestnicy mogli wysłuchać koncertu uczniów szkoły muzycznej z Rożnowa oraz okazjonalnego montażu słowno- muzycznego, przygotowanego przez uczniów naszej szkoły pod opieką pani Urszuli Baziak. Występom towarzyszyły życzenia i łamanie opłatkiem. Po występach artystycznych uczestnicy wzięli udział w przyjęciu przy akompaniamencie muzyki. Wszystkim Seniorom, tym obecnym i nieobecnym, składamy szczere życzenia dalszych lat w zdrowiu. Do zobaczenia w przyszłym roku.19.01.2018

ZŁOTE MEDALE MŁODZIEŻOWYCH MISTRZOSTW POLSKI W FUTSALU


Paulina Tomasiak, Anna Bałuszyńska i Sandra Różycka wywalczyły w Tychach złote medale Młodzieżowych Mistrzostw Polski w futsalu (do lat 18). Zawodniczki na co dzień grające w klubie UKS 3 Staszkówka Jelna zostały wypożyczone na jeden turniej do Wandy Kraków (klub z Jelnej nie uczestniczy w tych rozgrywkach) i bardzo mocno przyczyniły się do wywalczenia triumfu przez zespół ze stolicy Małopolski. Paulina Tomasiak zdobyła 7 bramek i została najlepszą strzelczynią turnieju. Natomiast Anna Bałuszyńska została wybrana najlepszą bramkarką mistrzostw. Futsal jest elementem przygotowań do rundy wiosennej sezonu 2017/2018, w której piłkarki z Jelnej będą rywalizowały w II lidze kobiet oraz prestiżowej Makroregionalnej Lidze Juniorek Młodszych. Życzymy powodzenia i czekamy na kolejne sukcesy naszych reprezentantek.

30.12.2017

KONCERT KOLĘD


30 grudnia w naszej Szkole odbył się CHARYTATYWNY KONCERT KOLĘD POD HASŁEM "OTO DZIŚ NARODZIŁA SIĘ MIŁOŚĆ". Swoją obecnością uświetnili go znamienici goście, a wśród nich Józef Tobiasz - Wójt Gminy i Józef Klimek - Przewodniczący Rady Gminy. Obecni byli także Wojciech Błażusiak, kierownik Referatu Inwestycji Urzędu Gminy oraz radni i sołtysi ze wsi Jelna, Sienna i Zbyszyce. Organizatorami wydarzenia byli Urszula Baziak i ks. Stanisław Serafin. Na program koncertu złożyły się kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołu parafialnego Inveniet oraz uczniów Szkoły. Publiczność, która szczelnie wypełniła widownię, oklaskami nagradzała występy. Zebrani stworzyli niezwykłą atmosferę. Ukoronowaniem imprezy była zbiórka pieniędzy na sprzęt rehabilitacyjny dla naszego Konrada. Ofiarność darczyńców przeszła nasze oczekiwania. Jesteśmy zbudowani faktem, że wśród nas jest tak wielu ludzi dobrej woli. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Doprawdy w waszych sercach narodziła się miłość. zapraszamy do galerii

12.2017

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „Zapytaj babci, zapytaj dziadka…”

W grudniu 2017 roku wydano kwartalnik „Znad Jeziora Rożnowskiego”, który w całości poświęcony został refleksjom na temat zakończonego projektu „Zapytaj babci, zapytaj dziadka”. Wśród zdjęć i artykułów można przeczytać artykuł opracowany przez Panią Agatę Tokarską, który jest podsumowaniem wywiadów z seniorami wsi Jelna, Sienna i Zbyszyce.
Seniorom, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w projekcie, wolontariusze postarali się dostarczyć wydaną gazetkę oraz pamiątkowe zdjęcia i życzenia bożonarodzeniowe.22.12.2017

"OTO DZIŚ NARODZIŁA SIĘ MIŁOŚĆ" - wigilia szkolna


Oto dziś narodziła się Miłość
w nędznej szopie narodził się Pan.
Oto dziś narodziła się Miłość
chodźmy razem podążajmy tam!

W dniu 22 grudnia na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się koncert kolęd przygotowany przez p. Urszulę Baziak i ks. Stanisława Serafina.Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom oraz przyjaciołom szkoły składamy serdeczne życzenia zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń, zawodowej satysfakcji i wielu sukcesów. Niech ten świąteczny nastrój pozostanie w naszych sercach jak najdłużej. Niech wszystkie dni Nowego Roku będą tak piękne i szczęśliwe jak wigilijna wieczerza.
Wesołych Świąt i Do Siego Roku!

20.12.2017

KONKURS NA STROIKI BOŻONARODZENIOWE


W dniu 20.12.2017 roku rozstrzygnięto konkurs na stroiki bożonarodzeniowe. Pierwsze miejsce przyznano Mateuszowi Górowskiemu z klasy VI, drugie miejsce Arkadiuszowi Ogar z klasy III A oddziału gimnazjalnego, natomiast miejsce trzecie zajęła Dominika Leśniak z klasy VI. Zwycięzcom gratulujemy.
Jednocześnie chcemy podziękować wszystkim za przekazanie wykonanych stroików na kiermasz, z którego dochód został przekazany na potrzeby Klubu.

20.12.2017

MAŁOPOLSKI KONKURS HUMANISTYCZNY


Oskar Górowski, uczeń kl. 6, zakwalifikował się do etapu rejonowego MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU HUMANISTYCZNEGO. Gratulujemy!

19.12.2017

DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH


W dniu 19 grudnia 2017 r. odbył się w naszej szkole „Dzień gier planszowych”. Celem tego wydarzenia było zainteresowanie dzieci grami planszowymi jako jedną z form spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym i rówieśniczym. W spotkaniu brały udział dzieci z klas 0-3. Poznawali oni zasady gry w szachy, warcaby oraz grali w inne gry, które uczyły ich logicznego myślenia i koncentracji uwagi.
Impreza dostarczyła dzieciom miłych chwil i wiele radości.
18.12.2017

„SZKOLNY LINGWISTA” – wyniki konkursu z języka angielskiego i niemieckiego

W dniu 18 grudnia 2017 r. odbyło się uroczyste podsumowanie III Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego i Niemieckiego „Szkolny lingwista”. Podczas uroczystości uczniowie naszej szkoły porównali tradycje bożonarodzeniowe w Polsce z tradycjami świątecznymi w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Niektóre z tych tradycji są podobne, a niektóre różnią się od naszych polskich. Najważniejsze jest jednak to, że w tym wyjątkowym czasie ludzie są dla siebie szczególnie mili i serdeczni.

Oto wyniki konkursu językowego:

W kategorii Klasy Młodsze SP:
I miejsce – Julia Zychowicz,
II miejsce – Gabriela Górowska,
III miejsce – Patrycja Mastalerz i Damian Płachta.

W kategorii Klasy Starsze SP:
I miejsce – Marcin Górowski,
II miejsce – Oskar Górowski,
III miejsce – Justyna Małek.

W kategorii Gimnazjum:
I miejsce – Dariusz Krzyżak,
II miejsce – Magdalena Wierny,
III miejsce – Paweł Wolak. Serdecznie gratulujemy!18.12.2017

„OTO DZIŚ NARODZIŁA SIĘ MIŁOŚĆ”


30 grudnia 2017 r. (sobota) o godz. 17.00, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Jelnej, odbędzie się charytatywny koncert kolęd, organizowany przez nauczycieli Szkoły: Urszulę Baziak i ks. Stanisława Serafina. Dochód z imprezy przeznaczony będzie na sprzęt rehabilitacyjny dla naszego ucznia Konrada. Serdecznie zapraszamy.
Pokażmy, że miłość narodziła się także w naszych sercach.

17.12.2017

MAŁOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY


Marta Sadłoń, uczennica kl. 7, zakwalifikowała się do etapu rejonowego MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO. Gratulujemy!

11.12.2017

I MIEJSCE DLA WOLONTARIUSZY W KONKURSIE „DZIAŁAM, BO LUBIĘ”


Wolontariusze ze szkoły podstawowej w ubiegłym roku szkolnym przystąpili do realizacji projektu „Na Dobry Początek”. Jednym z działań, które należało podjąć w ramach projektu, to udział w konkursie „Działam, bo lubię”. Przesłaniem tego konkursu była promocja i organizacja wolontariatu w szkołach podstawowych. Konkurs polegał na angażowaniu wolontariuszy w inicjatywy lokalne, a jednocześnie udokumentowanie podjętych działań w okresie od 1 kwietnia do 20 listopada 2017 i sporządzenie sprawozdania w formie prezentacji multimedialnej z dokumentacją zdjęciową. Prezentacja ta musiała zawierać elementy określone regulaminem i podlegała ocenie. Przygotowując prezentację konkursową nasi wolontariusze mieli okazję pochwalić się swoimi inicjatywami i efektami podjętych działań oraz sposobami promocji w środowisku szkolnym i lokalnym. Uczestnicy projektu podzielili się na trzy grupy: fotoreporterską, dziennikarską i informatyczną, każda grupa miała za zadanie dokumentowanie zdarzeń i podjętych inicjatyw. Staraliśmy się wypełnić wszystkie wymogi regulaminu i złożyliśmy do oceny prezentację multimedialną w terminie. Poczuliśmy radość i satysfakcję, że trud wolontariuszy został doceniony i prezentacja otrzymała najlepsza ocenę, a tym samym uzyskaliśmy I MIEJSCE w konkursie, a w nagrodę – laptopa dla Klubu. W dniu 11.12.2017 roku, zastępca wiceprezesa Stowarzyszenia Sursum Corda, pani Halina Rams, w obecności dyrektora szkoły Ryszarda Baziaka i opiekuna Klubu Elżbiety Plata wręczyła wolontariuszom nagrodę oraz pamiątkowe medale.
Mamy nadzieję, że ich przygoda z wolontariatem to dopiero początek drogi.06.12.2017

ILUZJONISTA W NASZEJ SZKOLE


6 grudnia gościliśmy w naszej szkole iluzjonistę. Swoim występem przeniósł nas do świata magii… Bezpośredni kontakt z iluzją, rekwizytami dostarczył nam wszystkim, zarówno uczniom jak i nauczycielom, niepowtarzalnych i niezapomnianych wrażeń.
Pokazom towarzyszył śmiech, zdumienie i gromkie brawa. Było bardzo śmiesznie, zaskakująco, ciekawie…

06.12.2017

6 XII – DZIEŃ WOLONTARIUSZA


W środę w dniu 6.XII.2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji wolontariusze z klasy VI – VII przygotowali krótki apel dla całej społeczności szkolnej. Wolontariusze przedstawili przygotowaną w ramach konkursu „Działam, bo lubię” prezentację multimedialną, która zajęła I miejsce w tym konkursie. Mieli okazję pochwalić się swoimi inicjatywami i efektami podjętych działań w okresie od kwietnia do 20 listopada 2017 roku. Na koniec opiekun Klubu Elżbieta Plata wręczyła nagrodę Annie Świderskiej, wolontariuszce z klasy VI, za zwycięstwo w konkursie na nazwę i motto Klubu. Potem ogłoszony został konkurs na stroiki bożonarodzeniowe, który będzie trwał do 15 XII 2017 roku. Została przedstawiona niespodzianka przygotowana w formie Dnia Życzliwości. Były to słodycze dla wszystkich uczniów i baloniki promujące wolontariat dla najmłodszych. Uczniów poproszono o przygotowanie rymowanek o życzliwości i kulturalnym zachowaniu z okazji tego Dnia. Najciekawsze pomysły będą ogłoszone na gazetce wolontariatu.
Grupa wolontariuszy realizująca projekt „Na Dobry Początek” spotkała się jeszcze na poczęstunku przy pizzy i ciasteczku.05.12.2017

MIKIŁAJKI'2017

Święty Mikołaj ma w zwyczaju odwiedzać dzieci na całym świecie. 5 grudnia 2016r. z workiem pełnym prezentów przybył również do naszej szkoły. Spotkał się z dziećmi klas 0 - 3, którym wręczył prezenty. Dzieciaki były bardzo szczęśliwe i rozpromienione. Oczekiwana przez cały rok wizyta Św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim wiele radości.


04.12.2017

TYDZIEŃ WOLONTARIATU

W dniach 4 – 8 grudnia w naszej szkole obchodzono Tydzień Wolontariatu. Na początku tygodnia wolontariusze ogłosili w klasach te szczególne dni, rozdali uczniom kalendarze na nowy rok 2018 oraz wszyscy wolontariusze w ramach solidarności przypięli do mundurków logo Naszego Klubu. Ogłoszone zostały kolejne akcje: miedzy innymi „Góra Grosza”, zbiórka makulatury, zbiórka żywności na DPS Zbyszyce. Dzień 6 XII określony został Dniem Wolontariusza w naszej szkole i przy tej okazji wolontariusze zaprosili wszystkich na krótki apel oraz zapowiedzieli niespodziankę w ramach Dnia Życzliwości.

30.11.2017

ZABAWA ANDRZEJKOWA


24 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Operatorami sprzętu muzycznego byli Patryk Płachta i Kamil Czech, dzięki którym wszyscy, niezależnie od wieku, bardzo dobrze się bawili. Samorząd Uczniowski pod opieką pani Beaty Białoń przygotował wiele ciekawych konkursów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się andrzejkowe wróżby oraz malowanie twarzy przez uczennice gimnazjum. Rodzice przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Zadowoleni i pełni wrażeń po skończonej zabawie wszyscy rozeszli się do swoich domów.

22.11.2017

TEATR MA W SOBIE MAGIĘ

22 listopada 2017 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu na przedstawienie teatralne „Balladyna” przygotowane przez TEATR „CRACOVIA”. Dynamiczna akcja trzymająca w napięciu, znakomita obsada, stylowe kostiumy oraz humorystyczne akcenty sprawiły, że 160 minut minęło jak z bicza strzelił.

16.11.2017

CHARYTATYWNE PRZEDSTAWIENIE PT. „SZKOLIADA”


15 i 16 listopada obyło się w naszej szkole charytatywne przedstawienie pt. „Szkoliada”, podczas którego wolontariusze zbierali datki na dofinansowanie zakupu „specjalnego” roweru dla naszego kolegi z klasy V, Konrada Mordarskiego.


Konrad z rodzicami bardzo serdecznie dziękuje wszystkim za zebrane pieniądze, a wolontariuszom Szkolnego Klubu Wolontariatu „Szlachetne Serca” pod opieką pani E. Plata i pani K. Słowik-Anklewicz za zorganizowanie tak szlachetnej akcji.

13.11.2017

WICEMISTRZOSTWO W MAŁOPOLSKICH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT


W wyniku odprawy technicznej z opiekunami i przeprowadzonym losowaniu ustalono system rozgrywek – każdy z każdym w jednej grupie. Grano 2x8 minut.

A oto wyniki:

1. Trzemeśnia - Tarnów wynik 5-0
2. Miechów - Piotrowice wynik 1-1
3. Trzemeśnia - Jelna wynik 2-0
4. Tarnów - Miechów wynik 0-4
5. Piotrowice - Jelna wynik 0-2
6. Trzemeśnia - Miechów wynik 1-1
7. Tarnów - Jelna wynik 0-1
8. Trzemeśnia - Piotrowice wynik 0-0
9. Miechów - Jelna wynik 0-0
10. Tarnów - Piotrowice wynik 1-2

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1 miejsce - Szkoła Podstawowa w Trzemeśni
2 miejsce - Szkoła Podstawowa w Jelnej
3 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Miechowie
4 miejsce - Szkoła Podstawowa w Piotrowicach
5 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1w Tarnowie
Uczennice otrzymały pamiątkowe medale, dyplomy oraz puchary ufundowane przez MSZS w Krakowie oraz ZSiP-MOS w Nowym Sączu. Serdecznie gratulujemy naszym zawodniczkom.

09.11.2017

"WYŚPIEWAĆ DZIEJE..." - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Święto Niepodległości ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po 123 latach niewoli – w 1918 roku stało się niepodległe. W tym roku mija 99 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę – wydarzenia uznawanego za najważniejsze w naszej historii.
We wzruszającym programie artystycznym przygotowanym przez panią Urszulę Baziak znalazły się poezje oraz polskie pieśni patriotyczne, które przypomniały nam najwspanialsze, choć czasem krwawe karty z historii naszego narodu.07.11.2017

I miejsce w PÓŁFINAŁACH MAŁOPOLSKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT


07.11.2017 r. w Hali Sportowej MOSiR w Nowym Sączu odbyły się PÓŁFINAŁY MAŁOPOLSKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT. W turnieju tym spotkały się mistrzynie szkół, które zwyciężyły w swoich zawodach powiatowych. Zwycięzcy z powiatów, Nowosądeckiego, Limanowskiego, Gorlickiego oraz miasta Nowy Sącz. Drużyny rywalizowały w jednej grupie, grano 2x8 minut.

Wyniki:

Nowy Sącz - Staszkówka wynik 0-0
Jelna - Ujanowice wynik 2-1
Ujanowice - Staszkówka wynik 1-0
Nowy Sącz - Jelna wynik 0-0
Jelna - Staszkówka wynik 1-0
Nowy Sącz - Ujanowice wynik 0-2

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1 miejsce - Szkoła Podstawowa w Jelnej
2 miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ujanowicach
3 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Sączu
4 miejsce - Zespół Szkół w Staszkówce

Na uroczystym zakończeniu – szkoły otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy ufundowane przez MSZS w Krakowie oraz MOS w Nowym Sączu.31.10.2017

„ODBLASKOWA SZKOŁA”

Nasza szkoła ponownie przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego organizatorem są: Małopolska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Policji w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Małopolski Urząd Marszałkowski. W ramach akcji podjęliśmy różne inicjatywy. Zostały zorganizowane liczne konkursy: literacki, plastyczny, wiedzy o ruchu drogowym oraz konkurs na projekt ulotki „Kodeks Pieszego”, których celem było popularyzowanie wśród dzieci znajomości przepisów ruchu drogowego oraz wdrażanie do noszenia elementów odblaskowych.
W dniu 31.10.2017 roku odbyła się również „Odblaskowa dyskoteka”, podczas której rozdano ulotki z radami dla pieszych i rowerzystów, przeprowadzono pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz podsumowano programu i wręczono laureatom dyplomy i nagrody.
Jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych konkursach.

Konkurs plastyczny: „Chodzę z głową”:
I. Filip Sadłoń - kl.1
II. Lena Mordarska - kl. 1
III. Natalia Mółka - kl.0

Konkurs na projekt ulotki „Kodeks Pieszego”:
I. Oskar Górowski - kl.6

Konkurs wiedzy - kl.2:
I. Julia Rembiasz
II. Szymon Górowski
III. Sebastian Zwolenik

Konkurs wiedzy - kl. 3:
I. Dominik Górowski
II. Martyna Zalewska
III. Julia Zychowicz30.10.2017

JELNIANKI MISTRZYNIAMI POWIATU!!!


W dniu 30.10.2017 r. na hali w Brzeznej został rozegrany finał Powiatowy w Halowej Piłki Nożnej dziewcząt. W zawodach tych bezkonkurencyjne okazały się gimnazjalistki z Jelnej, które odniosły komplet zwycięstw i będą reprezentować powiat Nowosądecki podczas zawodów Rejonowych. Gratulujemy!

20.10.2017

PIŁKARZE NA MEDAL

Dobiegła końca rywalizacja w Halowej Piłce nożnej chłopców i dziewcząt Szkoły Podstawowe. Na szczeblu gminnym uczniowie naszej szkoły wywalczyli złoty medal w kategorii dziewcząt i brązowy wśród chłopców. Nasze piłkarki również podczas zawodów Między-gminnych zagrały bardzo dobrze zajmując ostatecznie II miejsce. Gratulujemy!

17.10.2017

SPOTKANIA Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ

16 i 17 października w szkole w Rożnowie miały miejsce spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską. Odbyły się one w czterech grupach. W pierwszej uczestniczyli nauczyciele, w drugiej rodzice, w trzeciej uczniowie klas 0 - 6 szkół podstawowych, a w czwartej uczniowie 7 klasy szkół podstawowych i klasy gimnazjalne.
Anna Maria Wesołowska uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Pani Sędzia upatruje przyczyny tego stanu w zacierających się wśród młodzieży granicach między tym co jest dobre, a co złe. Wśród omówionych zagadnień znalazły się m.in.: wyśmiewanie, kopanie, bicie, niszczenie mienia, rozbój.
Omawiając przepisy karne pani sędzia powoływała się na konkretne przykłady zaczerpnięte z sali sądowej i przedstawiała konsekwencje łamania prawa przez młodych ludzi. Młodzież na pewno zapamięta historię „chłopca z różą”, której bohaterem był uczeń wymuszający od młodszego kolegi pieniądze. Wielu uczniów nie zdawało sobie sprawy z tego, że takie z pozoru „błahe” uczynki mogą mieć bardzo poważne konsekwencje karne.
Podczas wizyty pani Anna Maria Wesołowska zachęcała młodzież do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach tzw.”kącika prawnego”. Powinny się w nich znaleźć podstawowe informacje prawne, które odnoszą się do życia młodych ludzi i ich rodzin.
Uczniowie mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego, pracy w sądzie, a także o wymaganiach tego zawodu i ścieżce edukacyjnej. Mieli okazję przymierzyć togę sędziowską i wziąć do ręki łańcuch, istniała możliwość zadawania pytań, otrzymania autografu oraz zrobienia z gościem zdjęcia.
Spotkanie z sędzią A. M. Wesołowską, która dla wielu osób jest autorytetem, to była bardzo ciekawa i interesująca lekcja, skłoni nie jedną osobę do przemyślenia swojego zachowania i do jego zmiany na lepsze, a także otworzy oczy na problemy kogoś w najbliższym otoczeniu.13.10.2017

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ POŁĄCZONE Z AKADEMIĄ Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA

Dnia 13 października odbyło się ślubowanie klasy pierwszej połączone z akademią z okazji Dnia Nauczyciela. Cała akademia została przygotowana przez Panią Ewę Górowską wychowawczynię pierwszoklasistów. Bohaterami tego wydarzenia było 10 uczniów klasy pierwszej: Wojciech Górowski, Zofia Hornik, Jakub Jurkowski, Małgorzata Krzyżak, Paweł Lelito, Piotr Małek, Lena Mordarska, Zuzanna Rembiasz, FiliP Sadłoń i Marcin Zalewski. Na ten szczególny dzień dzieci czekały od początku roku szkolnego. W odświętnych strojach nasi przedstawili piękny program artystyczny, podczas którego recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. W ten sposób mogli pokazać swoje umiejętności. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Wiele emocji wzbudził akt pasowania, a ceremonii tej dokonał Dyrektor Ryszard Baziak. Kolejnym punktem była akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Uczennice II klasy gimnazjalnej przedstawiły humorystyczną scenkę z życia szkoły. Następnie Panu Dyrektorowi, całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom szkoły dedykowane zostały piosenki i tańce w wykonaniu uczniów klas IV i VI. Akademia zakończyła się głośnym "Sto lat".14.10.2017

Konkurs na plakat "MOJA WIZJA BIBLIOTEKI XXI WIEKU"


Organizator: Biblioteka Szkoły Podstawowej w Jelnej

Cele konkursu:
• Rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej młodego czytelnika.
• Rozwijanie zainteresowań różnymi technikami plastycznymi.
• Kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji niewerbalnej.

Uczestnicy:
• uczniowie szkoły podstawowej kl. I - VII oraz gimnazjum kl. II - III.

Warunki uczestnictwa:
1. Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas I - III Sp, IV – VII SP, II - III Gim.
2. Uczestnicy przygotowują prace plastyczne w formacie A4 – klasy I-III SP, A3 pozostali uczniowie z wykorzystaniem dowolnych technik graficznych i malarskich związane tematycznie z hasłem konkursu.
3. Prace powinny zawierać na odwrocie następujące dane:
• imię i nazwisko autora,
• klasa,
• temat pracy.
4. Terminy konkursowe:
• Konkurs trwa od 10 października do 24 października.
• Ostateczny termin składania prac mija 17 października.
• Uroczyste podsumowanie konkursu, otwarcie wystawy i wręczenie nagród odbędzie się 24 października 2017 r.

14.10.2017

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Panu Dyrektorowi, Gronu Pedagogicznemu i Pracownikom Szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.29.09.2017

DZIEŃ ŁASUCHA

W piątek 29 września 2017 po raz kolejny odbył się Szkolny Dzień Łasucha!!! Słodkie smakołyki i zdrowe owocowe przekąski i soki można było kupować i degustować nawet za 50 groszy. Klub Wolontariatu w ramach projektu „Na dobry poczatek” gromadził fundusze na realizację kolejnych zadań wymagajacych nakładów finansowych.25.09.2017

WARSZTATY DLA WOLONTARIUSZY

W dniu 25 września 2017 r. odbyły się warsztaty prowadzone przez koordynatora Stowarzyszenia Sursum Corda dla wolontariuszy uczestniczących w projekcie „Na dobry początek” z klas VI – VII. Warsztaty prowadziła zastępca Prezesa Stowarzyszenia Sursum Corda Pani Halina Rams. Zajęcia miały na celu przygotowanie wolontariuszy do prowadzenia zabaw i animacji z dziećmi. W tym dniu uczyły się malowania twarzy, wykonywania orgiami i ozdób z użyciem balonów, zabaw z chustą animacyjną i bańkami mydlanymi.
26 września odbyła się kontynuacja warsztatów oraz lekcje wychowawcze zachęcające młodzież klas gimnazjalnych do aktywności wolontaryjnej. Tematyka zajęć była poświęcona aspektom prawnym wolontariatu w obydwu grupach, a zajęcia prowadziła specjalista ds. projektów Pani Renata Czerwińska.18.09.2017

KONKURS NA NAZWĘ I MOTTO SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU W JELNEJ

W ramach projektu „Na dobry początek” zaplanowaliśmy w naszej szkole konkurs na nazwę i motto Szkolnego Klubu Wolontariatu i zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Dotychczasowa nazwa Szkolny Klub Wolontariusza będzie zmieniona na nazwę Szkolny Klub Wolontariatu, ponieważ pod taką nazwą działają pozostałe Kluby pod patronatem Stowarzyszenia Sursum Corda. Do 25 września 2017 r. wszyscy chętni uczniowie mogą składać swoje propozycje. Myślą przewodnią dla uczestników konkursu jest idea pracy wolontariusza – bezinteresowna pomoc wszystkim, którzy są w potrzebie. Ciekawe propozycje przedstawiające w różnorodny sposób sens niesienia pomocy będą nagrodzone.
Więcej informacji oraz Regulamin konkursu w zakładce "Wolontariat".

18.09.2017

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE WOLONTARIUSZY

W dniu 18.09.2017 r. w Wiejskim Domu Kultury w Jelnej odbyło się spotkanie organizacyjne wolontariuszy uczestniczących w projekcie „Na dobry początek”. Wolontariuszom przypomniano regulamin i zasady pracy w Klubie Wolontariatu. Koordynatorzy przedstawili też plan pracy do zakończenia projektu czyli do grudnia 2017 roku i wspólnie z wolontariuszami ustalili harmonogram planowanych działań.09.09.2017

MAMY STOŁÓWKĘ!

Od września możemy korzystać z długo wyczekiwanej stołówki. Już pierwsze dni korzystania z nowego obiektu pokazały, że decyzja o uruchomieniu kuchni przegotowującej posiłki na miejscu, była strzałem w dziesiątkę. Jedzenie jest wyśmienite, a warunki spożywania posiłku komfortowe. Wkrótce na naszej stronie uruchomimy zakładkę, w której zamieścimy przydatne informacje dla chcących korzystać z obiadów na terenie szkoły. Kuchnia powstała znacznym wysiłkiem finansowym. Łączny koszt jej przebudowy i wyposażenia wyniósł ok. 300 tys. zł. Powstał obiekt nowoczesny, który zapewnia ciepły posiłek uczniom wszystkich szkół w naszej Gminie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do otwarcia kuchni, Panu Wójtowi, Radzie Gminy, pracownikom Urzędu Gminy, w szczególności kierownikowi referatu inwestycji, p. W. Błażusiakowi. Osobne podziękowania kierujemy do sołtysa wsi, p. Ryszarda Małka za wsparcie naszych starań.
Więcej informacji w zakładce "Rodzice/Uczniowie/Stołówka".

08.09.2017

PROJEKT SPInKA

Od 4.09.2017 roku rozpoczął się w naszej szkole projekt „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce”. Zajęcia odbywać się będą dla uczniów klas III gimnazjum trzy razy w tygodniu: 1h- zajęcia warsztatowe; 2h – poradnictwo indywidualne.
Więcej informacji oraz harmonogram Szkolnego Punktu Informacji i Kariery w zakładce "Projekty".

04.09.2017

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą w Parafialnym Kościele w Siennej. Nastepnie pan dyrektor Ryszard Baziak powitał wszystkich przybyłych do szkoły uczniów, nauczycieli i rodziców. Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.