08.07.2019

Projekt EKO-Młodzi Badacze na Sądecczyźnie


W lipcu nasza szkoła przystąpiła do projektu EKO-Młodzi Badacze na Sądecczyźnie współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach zadania „Edukacja Ekologiczna” a realizowanego przez Fundację Horyzont360. Szkoła w ramach projektu otrzymała walizkę Ekobadacza , dzięki której uczniowie mogli sami analizować stan środowiska naturalnego w trakcie warsztatów terenowych. Badali pH gleby i przeprowadzili kilka badań wody w rzece Jelnianka. Analiza pomiaru wody wskazuje na bardzo dobry stan tej rzeki, nie stwierdzono w rzece azotynów, azotanów amoniaku czy jonów żelaza. Wykorzystując metodę biologiczną do oceny klasy czystości wód, stwierdzono obecność organizmów bytujących w I klasie czystości wód takich jak : larwy chruścików, larwy widelnicy, larwy jętki, pijawkę rybią oraz kiełż zdrojowy. Odcinek badanej rzeki został zgłoszony do konkursu na „ Wypasioną rzeczkę”. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w październiku. W projektu wzięło udział 11 uczniów z klasy VII zajęcia prowadzone były przez Katarzynę Słowik-Anklewicz. (tekst: K. Słowik-Anklewicz)23.06.2019

FESTYN CHARYTATYWNY „DLA TATY”


W dniu 23.06.2019 sześciu wolontariuszy z klasy VI, VIII i IIII gimnazjalnej pracowało przy organizacji festynu charytatywnego „Dla Taty” w Gródku nad Dunajcem pod opieką opiekunów E. Plata i K. Słowik Anklewicz. (tekst: E. Plata)19.06.2019

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019


Uczniowie po raz ostatni przed wakacjami zebrali się na hali sportowej. Dyrektor szkoły pogratulował uczniom uzyskanych wyników w nauce, sukcesów w konkursach i zawodach sportowych.
Następnie wraz z wychowawcami wręczył uczniom świadectwa ukończenia szkoły oraz świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe.
Nie zbrakło również podziękowań dla nauczycieli za rzetelną i efektywną pracę z uczniami, rodzicom za współpracę, Radzie Rodziców za działania podejmowane na rzecz uczniów i rozwoju szkoły oraz wszystkim którzy ze szkołą współpracowali i ją wspierali.
Na zakończenie uroczystości dyrektor życzył uczniom udanych i bezpiecznych wakacji.
Po ostatnich spotkaniach z wychowawcami i odebraniu świadectw w szkole zrobiło się cicho i pusto. (tekst: B. Białoń)18.06.2019

PRZYSZŁO NAM SIĘ ROZSTAĆ...


W dniu 18 czerwca 2019 r. odbyło się uroczyste pożegnanie szkoły przez uczniów klas 8 SP i 3 Gim. Po raz ostatni zebrali się Oni na Hali Sportowej Szkoły Podstawowej w Jelnej. Uczniowie złożyli podziękowania gronu pedagogicznemu za przekazaną wiedzę, opiekę i troskliwość, a uczniowie klasy VII pożegnali się ze swoimi starszymi kolegami ciepłymi słowami. To spotkanie było dla ósmoklasistów i trzecioklasistów ostatnią uroczystością w szkole. Skończył się dla nich pewien etap życia, teraz czeka na nich nowa szkoła, nowi koledzy i nowi nauczyciele. Mamy nadzieję, że z sympatią będą wspominać lata spędzone z nami. Pozostaje nam życzyć wszystkim ciepłych, wesołych i bezpiecznych wakacji. (tekst: B. Białoń) zapraszamy do galerii_PRZYSZŁO NAM SIĘ ROZSTAĆ...


18.06.2019

DZIEŃ EKSPERYMENTÓW


W dniu 18 czerwca 2019 roku drugi raz w naszej szkole dla dzieci z klas 0 – 3 został zorganizowany Dzień Eksperymentów. Głównym składnikiem wszystkich przeprowadzonych doświadczeń była woda. Dzieci sprawdzały:
• co rozpuści się w wodzie,
• co w niej tonie , a co pływa,
• dlaczego spinacz utrzymuje się na powierzchni wody,
• co dzieje się z zabarwioną wodą, gdy dolejemy octu,
• jak zrobić tęczę,
• dlaczego pieprz „ucieka” od kropli płynu do naczyń,
• jak zachowuje się atrament w oleju, a jak w wodzie.
Z przeprowadzonych eksperymentów i obserwacji uczniowie potrafili wyciągnąć trafne wnioski. Dzieci angażowały się w wykonywanie doświadczeń i poczuły się jak prawdziwi naukowcy. (tekst: B. Bogdanowicz)12.06.2019

Konkurs „Klasa na medal” rozstrzygnięty’

Uwaga uczniowie, znamy już wyniki konkursu „Klasa na medal”.
Celem konkursu było: promowanie wśród uczniów klas IV - VIII kulturalnego zachowania oraz właściwych postaw społecznych wobec innych osób, podniesienie motywacji do nauki, integracja społeczności szkolnej jak również podniesienie frekwencji i czytelnictwa wśród uczniów. Komisja Konkursowa w składzie: nauczyciel języka polskiego, nauczyciel plastyki i bibliotekarz, przewodniczący Samorządów Klasowych skrupulatnie podliczyła punkty zgodnie z regulaminem.
Najwięcej punktów za średnią ocen uzyskała klasa IV - 88,8pkt,, za frekwencję - klasa IV – 60 pkt. i klasa V- też 60 pkt., za konkursy klasa V, VI i VII – równo po 30 pkt., za zachowanie - klasa IV otrzymała najwyższą pulę punktów 5,25 pkt., za czytelnictwo - klasa IV - 15 pkt., klasa V- 10 pkt., klasa VII -10 pkt.. W sumie klasa IV otrzymała za wszystkie kategorie konkursowe – 169,05 pkt., klasa V -191,46 pkt., klasa VI – 150,7 pkt., klasa VII – 157,23 pkt., a klasa VIII -119,51pkt. Przypomnijmy że warunkiem otrzymania statuetki i tytułu: Klasa na medal było przeczytanie w II półroczu co najmniej 10 książek na ucznia klasy.
Na pochwałę zasługuje fakt, że aż trzy klasy na koniec roku szkolnego spełniły kryterium czytelnictwa – klasa IV, V i VII .
Ostatecznie tytuł, statuetka oraz nagroda pieniężna zostały przyznane klasie V. Gratulujemy! tekst: I. Jewulska)

07.06.2019

REALIZACJA PROGRAMU ,,NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ’’

W ramach programu profilaktyki antytytoniowej pod nazwą ,,Nie pal przy mnie, proszę’’ odbyły się zajęcia warsztatowe w klasach I-III, podczas, których nauczyciele przeprowadzili pogadanki dotyczące szkodliwości palenia papierosów oraz mające na celu wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak bardzo palenie papierosów oraz przebywanie w dymie tytoniowym szkodzi zdrowiu. Obejrzeli również prezentację multimedialną oraz film o tematyce antytytoniowej. Przeprowadzono również konkurs plastyczny pod tytułem ,,Nie pal przy mnie, proszę’’, w którym I miejsce zdobył Filip Sadłoń z kl.II, II miejsce Natalia Mółka z kl. I, III miejsce Wojciech Górowski z kl. II. Podsumowanie konkursu odbyło się 7 czerwca. (tekst: E. Górowska)06.06.2019

WYCIECZKA DO MUSZYNY ZŁOCKIE


W dniach 6 - 7 czerwca 2019 roku klasy V i VI pod opieką opiekunów: Jolanty Baziak i Wojciecha Mroza pojechały na wycieczkę do ośrodka Alpina Sport w Muszyna Złockie.
Pierwszym punktem wycieczki były ogrody sensoryczne w Muszynie, gdzie podziwialiśmy różnorodność kwiatów, krzewów i drzew. Ogrody położone są na niewielkim wzniesieniu, skąd roztacza się przepiękny krajobraz na Dolinę Popradu oraz uzdrowisko. Mogliśmy tu dotknąć każdą roślinę, rozetrzeć w palcach oraz powąchać. Po zakwaterowaniu w ośrodku Alpina Sport zjedliśmy pyszny obiad, po którym odbyły się zajęcia rekreacyjno - sportowe. Uczniowie grali w piłkę nożną, siatkówkę plażową, wspinali się po drzewie, budowali wieżę oraz strzelali z broni pneumatycznej do tarczy. Wieczorem wszyscy spotkaliśmy się na pieczeniu kiełbasy przy ognisku.
Drugiego dnia największą atrakcją okazał się paintball. Każdy uczestnik wyposażony został w mundur, maskę, ochraniacze, marker i wspólnie ze swoją drużyną po krótkim szkoleniu ruszył do boju. Emocji było wiele. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu. (tekst: J. Baziak)04.06.2019

CHARYTATYWNY PIKNIK RODZINNY „Razem możemy więcej”


4 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Jelnej odbył się CHARYTATYWNY PIKNIK RODZINNY, z którego dochód zostanie przekazany na rehabilitację pana Tadzia. Uroczystość zgromadziła rodziców i rodziny uczniów Szkoły Podstawowej z Siennej i z Jelnej.
Organizatorami imprezy był Samorząd Uczniowski z opiekunem i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Jelnej.
Piknik rozpoczął występ Zespołu Siennioki z Siennej wykonując pieśni i tańce ludowe ze swojego repertuaru.
Podczas uroczystości sprzedawane były babeczki i mufinki upieczone przez uczniów; gofry z owocami i bitą śmietaną, frytki i popcorn na bieżąco przygotowywane przez mamy oraz soki i napoje.
Dla dzieci przygotowano loterię fantową, malowanie twarzy oraz zabawy i konkursy prowadzone przez DJ – SROMKA, absolwenta naszej szkoły. Największym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje przygotowane przez tatę uczennicy z klasy piątej: dmuchany zamek, zjeżdżalnia i byk rodeo.
Rada Rodziców ze szkoły z Siennej i z Jelnej dla wszystkich uczniów ufundowała lody z okazji Dnia Dziecka. Różnorodność zaplanowanych atrakcji sprawiła, iż każdy znalazł coś interesującego dla siebie.
Cieszymy się że dopisała pogoda, bo dzięki niej dopisały również humory. Piknik przebiegał w miłej i rodzinnej atmosferze. Wspólnie spędzone chwile zintegrowały społeczność uczniowską obu szkół.
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w pikniku.
Szczególne podziękowania składamy sponsorom: panu Piotrowi Zielińskiemu, panu Andrzejowi Sromkowi, Kołu Gospodyń Wiejskich z Jelnej, Firmie MARPOL i Rodzicom, którzy jak zwykle, nie zawiedli, gdy zachodzi potrzeba, chętnie służą pomocą. Bez wsparcia finansowego i rzeczowego nasza impreza nie prezentowałaby się tak okazale. (tekst: B. Białoń) zapraszamy do galerii_CHARYTATYWNY PIKNIK RODZINNY


31.05.2019

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA


W szkole prowadzone są programy profilaktyczne związane ze szkodliwością palenia tytoniu: „Nie pal przy mnie proszę”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Nie spal się na starcie”. Wolontariusze z Koła PCK wykonali też gazetkę ścienną o tej tematyce. (tekst: E. Plata)

30.05.2019

GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY


30 maja w naszej szkole odbył się II GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY dla dzieci z klas I - III. Wzięło w nim udział dwudziestu jeden uczniów ze szkół z Lipia, Gródka, Rożnowa, Podola, Przydonicy, Siennej i Jelnej. Po wyrównanej, zaciętej walce oraz dogrywkach w każdej kategorii, wyłoniono zwycięzców.

W kategorii klas I:

I miejsce – Mikołaj Sadłoń (SP Rożnów)
II miejsce – Krzysztof Bajorek (SP Gródek nad Dunajcem)
III miejsce – Kacper Hajduk (SP Przydonica)

W kategorii klas II:

I miejsce – Franciszek Górowski (SP Gródek nad Dunajcem)
II miejsce – Dawid Osmęda (SP Przydonica)
III miejsce – Hubert Grzesiak (SP Rożnów)

W kategorii klas III:

I miejsce – Kacper Porębski (SP Lipie)
II miejsce – Stanisław Szczepański (SP Podole kl.3b)
III miejsce – Olaf Nędza (SP Podole kl.3a)24.05.2019

„DZIĘKUJĘ CI MAMO”


26 maja to święto wyjątkowe. To święto wszystkich naszych Mam. Mama to słowo, które kryje w sobie ogromne pokłady dobroci, radości i miłości. To ona jest zawsze przy nas i jeśli trzeba - pocieszy, przytuli i doradzi. O mamie zawsze myślimy ciepło i wiemy, że nikt i nic jej nie zastąpi. To właśnie 26 maja przypominamy sobie, że mamie trzeba podziękować za trud i poświęcenie włożone w nasze wychowanie. 24 maja uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką p. I. Jewulskiej, p. B. Filip i p. U. Baziak przygotowali i przedstawili na uroczystości z okazji Dnia Matki wzruszający program artystyczny. Wiersze i piosenki, scenki przedstawiające relacje dzieci z mamami, pełne miłości i wdzięczności wywołały na twarzach kochanych mam niejednokrotnie łzy wzruszenia. W czasie uroczystości uczestnicy kółka teatralnego pod opieką p. A. Tokarskiej zaprezentowali kochanym mamom przestawienie „Jak wyginęli królewicze”, a uczniowie klasy IV scenkę „Ach, te dzieci”. Artyści w wyjątkowy sposób wyrażali swoją wdzięczność, szacunek, a nade wszystko okazywały swoją miłość do swoich kochanych mam. Po części oficjalnej dzieci obdarowały swoje mamy własnoręcznie pokolorowanymi obrazkami z kwiatami. Atmosfera uroczystości była wspaniała i wzruszająca. Dziękujemy kochanym Mamom za tak liczne przybycie. (tekst: I. Jewulska)22.05.2019

PROJEKT „SENIORZY SKARBNICĄ WIEDZY O PRZESZŁOŚCI NASZEGO NARODU”


Zakończyliśmy realizację projektu „Seniorzy skarbnicą wiedzy o przeszłości naszego narodu” opracowanego przez nasz Klub, który jest kontynuacją zakończonego projektu „Zapytaj, babci, zapytaj dziadka”. Polegał on na przeprowadzeniu wywiadów z seniorami. W obecnym roku szkolnym wywiady były nakierowane na czasy wojenne. Zebrane wspomnienia seniorów ukażą się w gazetce szkolnej „Gimuś” pod kierunkiem p. Agaty Tokarskiej. Serdecznie dziękujemy Pani Tokarskiej za pomoc przy realizacji projektu. (tekst: E. Plata)

16.05.2019

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO PROJEKTU WOLONTARYJNEGO „MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA”


W obecnym roku szkolnym wzięliśmy po raz drugi udział w Małopolskim Projekcie wolontaryjnym „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Do projektu zostały zgłoszone dwie grupy 10 – osobowe z klas VII – VIII ze szkoły podstawowej oraz z III klasy gimnazjalnej. Nasz projekt ma tytuł „Pomagaj, dobro zawsze wraca”. Opiekunami projektu są nauczyciele: Elżbieta Plata i Katarzyna Słowik – Anklewicz. Projekt ma charakter konkursowy. W ramach projektu pomoc skierowano do:
- osób starszych w formie pomocy sąsiedzkiej – 3 podopiecznych we wsiach Wola Kurowska i Ubiad,
- pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach,
- pracy na rzecz Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowym Sączu,
- w ramach pracy w Szkolnej Grupie Wsparcia: pomoc w nauce, prowadzenie akcji „PoczytajMy” w oddziale przedszkolnym oraz pomoc przy prowadzeniu zabaw, uczenie porządku, współpracy oraz integracja z rówieśnikami,
- dofinansowanie akcji charytatywnej prowadzonej przez kółko muzyczne dla pewnej rodziny,
- udział w akcjach charytatywnych prowadzonych na terenie szkoły,
- prace społeczne na rzecz szkoły,
- praca w Szkolnym Kole PCK,
- udział w innych projektach wolontaryjnych „Wolontariat ma sens” , „Razem na święta”,
- angażowanie innych członków Klubu do realizowanych zadań,
- organizowanie przedstawienia profilaktycznego „Pokój”,
- opieka nad tablicami pamiątkowymi koło kościoła w Siennej i inne prace na rzecz parafii.
Pierwszy etap konkursu zakończył się 24 kwietnia 2019r. i według regulaminu Komisja oceniła przesłane przez nas sprawozdania z realizowanych działań. Pomyślnie przeszliśmy I etap konkursu i zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w II etapie. Jako finalistów zaproszono nas do prezentacji projektów na etapie rejonowym w dniu 15.05.2019 w Miejskim Domu Kultury w Nowym Sączu. Zgodnie z regulaminem projektu część stałych zadań należy realizować do 21 czerwca 2019r. (tekst: E. Plata)09.05.2019

SPOTKANIE Z POLICJANTAMI – prelekcja na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich


9 maja gościliśmy w naszej szkole asp. szt. Barbarę Przychocką-Serafin z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz dzielnicowego st. sierż. Jakuba Orzeł.
Tematem spotkania z uczniami w klasach młodszych 0 – V było bezpieczeństwo i zagrożenia w sieci. Funkcjonariuszka prowadząca spotkanie przedstawiła dobre i złe strony korzystania z Internetu. Za pomocą kreskówek „Owce w sieci” starała się pokazać, jak niebezpieczne może stać się nieumiejętne korzystanie z Internetu, przez co można skrzywdzić zarówno siebie jak również innych. Przestrzegała, że obdarzenie zaufaniem osób poznanych w sieci może przynieść bardzo negatywne skutki. Policjantka przypomniała, jakie środki ostrożności należy zachować podczas korzystania z Internetu oraz gdzie i komu zgłaszać wszelkie niepokojące zachowania.
Głównym celem spotkania w klasach starszych VI – III Gim było uświadomienie uczniom zagrożeń związanych z podejmowaniem zachowań ryzykownych oraz konsekwencji prawnych wchodzenia młodych ludzi w konflikt z prawem. Przekazane informacje miały również przybliżyć uczniom schemat postępowania Policji w przypadku osoby nieletniej przejawiającej symptomy demoralizacji. Policjantka szeroko omówiła pojęcie demoralizacji, czynu zabronionego ściganego z urzędu i na wiosek pokrzywdzonego oraz przedstawiła środki wychowawcze i poprawcze, jakimi dysponuje Policja i Sąd Rodzinny. (tekst: D. Marczyk)07.05.2019

WYSTĘP KLUBU WOLONTARIATU „SZLACHETNE SERCA” w Szkole Podstawowej w Siennej


We wtorek 7 maja 2019 roku wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu „Szlachetne Serca” działającego w Szkole Podstawowej im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Jelnej wystąpili z przedstawieniem profilaktycznym „Pokój” w sąsiadującej Szkole Podstawowej w Siennej.
Spektakl poruszał tematykę problemów i trudności, z jakimi spotykają się uczniowie na co dzień tj. trudności w nauce, kłótni z koleżanką czy nieporozumień z rodzicami, którzy znów domagali się porządku w pokoju. Poruszył również problem prześladowania ze strony kolegów, braku przyjaciół, awantur w domu oraz problemów wynikających z zagrożeń, jakie niosą narkotyki czy alkohol.
Po przedstawieniu wolontariusze podzielili się cukierkami z całą społecznością szkolną. Każdy otrzymał po dwa cukierki, jeden dla siebie, a drugi do podzielania się z inną osobą. Ten gest miał na celu uświadomić młodzieży, że nawet najmniejsze gesty są dobre i warto się tym dobrem dzielić z innymi. Uczniowie ze szkoły w Siennej w rewanżu wrzucili do puszki pieniądze w formie biletu, które wolontariusze dołączają w formie cegiełki do dofinansowania leczenia poszkodowanego w wypadku kierowcy busa Pana Tadeusza. (tekst: E. Plata)

30.04.2019

KONSTYTUCJA 3 MAJA


30 kwietnia odbyła się akademia z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wystąpili w niej uczniowie klas I, II, V i VII pod kierunkiem Pani Ewy Górowskiej oraz Pani Urszuli Baziak. Wysłuchaliśmy wiersze i pieśni przepojone duchem patriotyzmu. Teksty te znane od pokoleń dopełniły podniosły nastrój. Była to prawdziwa lekcja historii, na której uczniowie zrozumieli jak ważną rolę w życiu naszego narodu odegrała konstytucja. (tekst: E. Górowska)26.04.2019

DZIEŃ ZIEMI


26 kwietnia w naszej szkole odbyła się impreza z okazji Dnia Ziemi, która składała się z dwóch części: oficjalnej gdzie zastanawialiśmy się nad przyszłością naszej Ziemi oraz zabawowej podczas, której wyłoniona została klasa najlepsza pod względem ekologii (w dwóch kategoriach: klasy IV- VI oraz VII, VIII i gim). Podczas zabawy uczniowie klasy IV, V, VI, VII, VIII i III gim walczyli w trzech konkurencjach: wiedzowej tu odpowiadali na pytania związane z ekologią; sportowej podczas której pokonywali slalom połączony ze zbieraniem i segregowaniem śmieci oraz rzucali do celu papierowymi kulkami, zbijali kręgle ułożone z butelek plastikowych oraz plastycznej podczas której wykonywali plakat pod tytułem „Człowiek przyjacielem przyrody”. Za każde zadania uczniowie otrzymywali punkty, najwięcej punktów z wszystkich konkurencji z kategorii klas IV – VI otrzymała klasa VI natomiast w kategorii klas VII, VIII i III gimnazjum najwięcej punktów otrzymała klasa VIII i to one zostały najlepszymi klasami pod względem ekologii. Na koniec najmłodsi uczniowie naszej szkoły również mieli szansę wykazać się wiadomościami z ekologii (odgadywali zagadki ekologiczne) oraz prezentowali swoje obrazki związane z przyrodą. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali drobne upominki, a zwycięskie klasy dodatkowo dyplomy. (tekst: I. Pancerz)25.04.2019

KOLEJNY PROJEKT eTWINNING W NASZEJ SZKOLE


W kwietniu grupa uczniów z klasy VII i VIII przystąpiła do realizacji kolejnego projektu eTwinning. W tym roku nawiązaliśmy współpracę ze szkołami z Francji i Węgier. Przez kilka tygodni uczniowie będą współpracować ze sobą za pomocą platformy Twinspace, gdzie zamieszczane będą m.in. nagrania wideo, prezentacje multimedialne przygotowane przez młodzież. Uczestnicy projektu mogą również za pomocą tej platformy nawiązać bliższą znajomość z uczniami z krajów biorących udział w projekcie. Celem projektu jest rozwój kompetencji językowych uczniów oraz przybliżenie im kultury innych krajów europejskich. Projekt realizowany jest w języku niemieckim. (tekst: A. Lach)

24.04.2019

AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA


Z okazji Dnia Ziemi 24 kwietnia wolontariusze z klasy 5 i 6 na kółku biologicznym wraz z opiekunem zbierali śmieci wokół szkoły a wolontariusze z klasy 8 drogę z Jelnej do Miłkowej. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym wolontariuszom. (tekst: K. Anklewicz)09.04.2019

TYDZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW


Tydzień dobrych uczynków rozpoczęliśmy w piątek 5 kwietnia 2019 roku przedstawieniem profilaktycznym „Pokój” na temat problemów i trudności dnia codziennego. Po przedstawieniu wolontariusze podzielili się cukierkami z całą społecznością szkolną. Każdy otrzymał po dwa cukierki, jednego dla siebie, a drugiego do podzielania się z inną osobą.


Również w piątek trzy wolontariuszki odwiedziły pensjonariuszy w Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach. Uczestniczyły one w zajęciach poobiednich spędzając z pensjonariuszami czas wolny.


Trzech wolontariuszy w piątek wykonywało prace na rzecz potrzebujących, którzy są podopiecznymi Stowarzyszenia Sursum Corda. Wolontariusze w budynku Stowarzyszenia uzupełniali kartki świąteczne poprzez układanie do nich życzeń.
W niedzielę 7 kwietnia czterech wolontariuszy wspólnie z wolontariuszami z innych szkół promowali akcje tygodnia dobrych uczynków na terenie Nowego Sącza. Przemierzając ulice miasta rozdawali przechodniom ciasteczka lub smycze do kluczy. Oczywiście po dwie sztuki, celem pozielenia się jednym podarunkiem z inną osobą. Wielu ludzi twierdziło, że ta akcja to świetny pomysł. Miała ona na celu uświadomić ludziom, że nawet najmniejsze gesty są dobre i warto się tym dobrem dzielić.
W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się w naszej szkole kiermasz wielkanocny zorganizowany głównie przez wolontariuszy z klasy V i VI.


Z okazji rocznicy upamiętniającej katastrofę w Smoleńsku wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Jelnej złożyli kwiaty i znicze obok tablic pamiątkowych koło kościoła parafialnego w Siennej. (tekst: E. Plata)01.04.2019

WIZYTA W PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ


W dniu 01.04.2019r. dzieci z naszego przedszkola i klasy 1 wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. Dowiedziały się, w jakich sytuacjach można wzywać straż pożarną, poznały bliżej pracę strażaków. Największym zainteresowaniem cieszyły się wozy strażackie. Dzieci mogły oglądać je z bliska, a nawet wejść do środka oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas akcji gaszenia pożaru. W dalszej części wysłuchały prelekcji na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych, oraz jak zachować się podczas pożaru, utrwaliły sobie numer alarmowy - 998. Uczestnicy warsztatów mieli okazję przymierzyć hełm strażacki i umundurowanie. Uczestnicy wycieczki wykazali duże zainteresowanie spotkaniem podczas, którego dużo się nauczyły i zobaczyły. (tekst: B. Filip)27.03.2019

XXI KONKURS RECYTATORSKI


Dnia 27 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Lipiu odbył się XXI KONKURS RECYTATORSKI dla Szkół Podstawowych Związku Gmin Jeziora Rożnowskiego 2019. Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentować recytację wiersza i fragment prozy w czasie nie przekraczającym pięciu minut. Naszą szkołę, w kategorii klas V - VIII, reprezentował Oskar Górowski, który zajął III miejsce. Gratulujemy!!! (tekst: I. Jewulska)

21.03.2019

DZIEŃ WAGAROWICZA NA POWAŻNIE I NA WESOŁO

W tym roku uczniowie naszej szkoły w niezwykły sposób świętowali pierwszy dzień wiosny. Wszyscy mieli możliwość wykazać się pomysłowością, przedsiębiorczością, umiejętnością planowania i współpracy, poczuciem humoru, a także pochwalić się wiedzą, sprawnością fizyczną, zdolnościami literackimi oraz plastycznymi. Aby dobrze wypaść na dzisiejszej imprezie, trzeba było zabrać się do pracy przynajmniej miesiąc wcześniej. Rywalizacja między klasami była zacięta, bo każda chciała być tą najlepszą. Pierwszym zadaniem było zaprezentowanie „Żywej okładki książki”. Uczniowie przygotowali kostiumy, które pomogły im wcielić się w bohaterów wybranego przez siebie utworu, wykonali scenografię, a zrobili to tak dobrze, że nie było problemu z odgadnięciem tytułu lektury. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się kolejna kategoria „Rozbawcie nas”. Uczniowie przygotowali rozmaite programy rozrywkowe – skecze, kabarety, konkursy zapożyczone z telewizji, zagadki z nagrodami… Publiczność żywo reagowała na to, co się działo na scenie, a świadczyły o tym salwy śmiechu i gromkie brawa. Następna kategoria „Zaskoczcie nas pozytywnie” zmusiła uczniów do największego wysiłku i wkładu pracy oraz wymagała kreatywności, bowiem mieli zrobić „COŚ" dla innych, czyli dla społeczności szkolnej, środowiska, otoczenia. Było to nie lada wyzwanie, ale nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Klasa III zachęcała przedszkolaków do czytania i przygotowała dwie drewniane skrzynki na kwiaty. Zerówce umilała czas także klasa IV, organizując zabawy ruchowe, pokaz eksperymentów, konkursy sportowe, teatrzyk kukiełkowy, a przy tym nagradzając maluszków za uwagę i grzeczne zachowanie własnoręcznie upieczonymi słodkościami. Klasa V, w trosce o ptaki, wykonała 3 budki lęgowe, które zostały umocowane na drzewach rosnących niedaleko szkoły. Budki zostały zaprojektowane pomysłowo, solidnie wykonane i przyciągały wzrok estetycznym wyglądem. Klasa VI wykonała piękną, kolorową dekorację zdobiącą drzwi wejściowe do szkoły, przedstawiającą spersonifikowaną wiosnę. Już z daleka przyciąga ona wzrok i wprawia w pogodny, prawdziwie wiosenny nastrój. Uczniowie klasy VII, chcąc ocalić od zapomnienia siebie i naszą szkolną społeczność, wymyślili kapsułę czasu, w której zamknęli „wycinek” szkolnej rzeczywistości. Klasa VIII, przestrzegając swoich młodszych kolegów przed zagrożeniem płynącym z Internetu i narzędzi typu elektronicznego, przygotowała prezentację i przeprowadziła lekcję na temat cyberprzemocy, po której dzieci wykonały plakaty związane z tą tematyką, aby udowodnić, że rozumieją, na czym polega niebezpieczeństwo. Także gimnazjaliści postawili na tematykę profilaktyczną i wychowawczą. Również przygotowali prezentację i w kilku młodszych klasach przeprowadzili lekcję na temat radzenia sobie z agresją i przemocą słowną. Mają oni nadzieję, że dzięki temu ich młodszym kolegom będzie łatwiej rozwiązywać ewentualne problemy i funkcjonować w grupie, a przy tym zachować poczucie własnej wartości oraz postępować zgodnie ze swoim systemem wartości i sumieniem. Była to trudna kategoria, ale okazało się, że dla chcącego nie ma nic trudnego, trzeba tylko pozytywnie się zmotywować i chcieć coś z siebie dać. Czy jeszcze coś się działo? Tak, były i inne atrakcje, np. wymyślanie wiersza o wiośnie i rysowanie do niego plakatu, logiczne zagadki, sportowe zmagania na wesoło. Dla maluszków występ przed całą szkołą był naprawdę wyzwaniem, dlatego zostały nagrodzone słodkościami, natomiast jury mające wyłonić zwycięzców miało trudny orzech do zgryzienia, bo wszystkie klasy ciekawie się zaprezentowały. Na szczęście minimalne różnice punktowe pozwoliły podjąć decyzję i nagrodzić zdobywców pierwszego miejsca w trzech przedziałach wiekowych. Nagrody powędrowały więc do klas: III w grupie najmłodszej, VI i III gimnazjum. Gratulujemy zwycięzcom! Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i pracę, wychowawcom za pozytywną motywację do działania, jury za stres związany z koniecznością wyłonienia zwycięzców i wszystkim razem za świetną zabawę i wiosenną atmosferę. Mamy nadzieję, że optymistyczny nastrój, w który wprawił nas pierwszy dzień wiosny, będzie nam jeszcze długo towarzyszył, najlepiej do końca roku szkolnego. Organizatorzy: I. Pancerz, A. Tokarska. (Tekst: A. Tokarska) zapraszamy do galerii_dzień wagarowicza'2019


05.03.2019

CIEKAWOSTKI O NASZYCH LAUREATACH!W ostatnim czasie trzymaliśmy mocno kciuki za dwie osoby z naszego grona, które otrzymały nominacje w dwóch różnych, a zarazem podobnych kategoriach. Było mnóstwo emocji, dopingowania, potem niedowierzania i szczęścia. Najpierw Pani Urszula Baziak otrzymała Statuetkę „Ziarnka Gorczycy” w jednym z najbardziej znanych plebiscytów w naszym regionie, promujących osoby wielkiego serca, zaangażowane w działalność na rzecz innych, gotowe poświęcić swój czas, aby pomóc czy w jakiś sposób ułatwić, uprzyjemnić życie bliźnim. Potem znów mnóstwo wrażeń, ponieważ Pan Wojciech Mróz otrzymał zaszczytny tytuł Sądeczanina Roku 2018 w plebiscycie przeprowadzanym przez Fundację Sądecką. Jego celem jest promowanie ludzi nietuzinkowych, zasłużonych dla środowisk lokalnych, którzy swoją codzienną pracą i działalnością przyczyniają się do wspólnego dobra i rozwoju Sądecczyzny. Pani Ula została nominowana przez rodziców dzieci z zespołu baletowego, który założyła i z wielkim zaangażowaniem prowadzi w Pałacu Kultury w Nowym Sączu, natomiast Pana Wojtka zarekomendował Wójt gminy Gródek nad Dunajcem Pan Józef Tobiasz. Dwie osoby z naszej szkoły, dwa zaszczytne tytuły. Przypadek? Na pewno nie. I Pani Ula, i Pan Wojtek zostali ocenieni przez ludzi po widocznych rezultatach swojej pracy i postawie względem innych, w myśl mądrych słów: „Poznacie ich po ich owocach” (Mt 7, 20). Są oni właśnie tymi dobrymi owocami i nie chodzi tylko o sukcesy, ale i atmosferę, którą tworzą, bo wokół człowieka naprawdę dobrego, rodzi się dobro i jest go coraz więcej. Do tego trzeba być jednak dobrym wewnętrznie i oni tacy są.
Co łączy naszych laureatów?
• Po pierwsze i co dla naszej szkolnej społeczności najważniejsze, ponieważ rozpiera nas duma, są nauczycielami pracującymi w Jelnej. Dzięki nim o naszej małej szkółce jest głośno, słowo – Jelna wywołuje pozytywne skojarzenia i nieraz zdziwienie;
• Po drugie są to ludzie z sercem na dłoni, którzy nie potrafią powiedzieć „Nie”, co sprawia, że angażują się w wiele pozaszkolnych, lokalnych działań na rzecz innych ludzi;
• Po trzecie są przedsiębiorczy, kreatywni, nie ma dla nich rzeczy nie do zrobienia. Jeśli sami nie potrafią się z czymś zmierzyć, zawsze znajdą ludzi, którzy im pomogą;
• Mają na swoim koncie liczne osiągnięcia i sukcesy, ale nie spoczywają na laurach, nieustannie podnoszą sobie poprzeczkę, bo uważają, że wymagając od innych, trzeba przede wszystkim wymagać od siebie;
• Są niezwykle pracowici, nie liczą godzin pracy, często nie mają wolnego weekendu z powodów wyjazdów ze swoimi podopiecznymi;
• Na ich twarzach zawsze gości uśmiech i cechuje ich duże poczucie humoru. Pani Ula zwykle śmieje się głośno, serdecznie, żywiołowo, Pan Wojtek natomiast swoim dowcipem skłania do refleksji i w ten sposób dopinguje podopiecznych do pracy nad sobą. Poza tym oboje są bezpośredni, łatwo nawiązują nowe kontakty;
• My, Polacy, jesteśmy narodem, który lubi narzekać, a ich łączy to, że nie narzekają, mają pozytywny stosunek do pracy, ludzi i ich problemów, swoje kłopoty zostawiają za drzwiami szkoły;
• Odpowiedzialność, obowiązkowość, bezinteresowność to ich drugie imiona;
• Oboje są ludźmi, do których pasują znane określenia: „Do tańca i do różańca”, „Można z nimi konie kraść”. Są duszą towarzystwa, potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji;
• Są skromni, bo oboje byli zdziwieni nominacjami i na pewno nie uderzy im woda sodowa do głowy z powodu zwycięstwa;
• Nigdy nie odmawiają przysługi, zawsze można na nich liczyć;
• Barbara Bush powiedziała: „Każdy ma coś, co może dać innym”, a oni właśnie zarażają innych swoją pasję, uczą pracowitości, otwartości, pozwalają realizować marzenia.

A teraz czas na wisienkę na torcie, czyli wywiad z LAUREATAMI!

A.T.: Jak czuliście się, kiedy okazało się, że to właśnie do Was powędrowały tak zaszczytne tytuły?
U.B.: Byłam bardzo zaskoczona, a zarazem szczęśliwa. Widząc, jakie osoby zostały nominowane do „Ziarnka Gorczycy", ani przez myśl mi nie przeszło, że statuetka powędruje w moje ręce.
W.M.: Otrzymanie tytułu „Sądeczanina Roku 2018” jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i zaszczytem. Jednak jest to nagroda nie tylko dla mnie, ale i dla całej społeczności związanej z naszym klubem. Bez fantastycznych działaczy, trenerów, rodziców i przede wszystkim zawodniczek byłoby to niemożliwe. W tym miejscu dziękuję wszystkim osobom, które tak bardzo zaangażowały się w proces zbierania głosów.
A.T.: Jak wyglądały początki Waszej pracy, czyli działalności, dzięki której zdobyliście te zaszczytne tytuły?
U.B.: Muszę powiedzieć, że początki pracy w Pałacu Młodzieży były bardzo trudne, ponieważ nikt wcześniej nie prowadził tego typu zajęć, a balet był traktowany jako taniec przeznaczony dla "sztywniaków". Po 23 latach mojej pracy wszystko się zmieniło. Dzieci i młodzież kochają taniec, moje zajęcia, także zespół się rozrósł. Obecnie jest 5 grup baletowych podzielonych pod względem wieku i zaawansowania.
W.M.: Wszyscy zapewne wiedzą, że z kolei nasz klub od początku jest związany z Jelną i Staszkówką. W 2010 roku wspólnie z Michałem Bąkiem stworzyliśmy zespół, który w turnieju „Z podwórka na stadion” wywalczył IV miejsce w Polsce. Wtedy w klubie trenowało tylko 12 dziewcząt. Teraz mamy zarejestrowanych 150 zawodniczek, rywalizujących we wszystkich kategoriach wiekowych. Odnosimy sukcesy na arenie wojewódzkiej i krajowej, wielokrotnie uczestnicząc w finałach Mistrzostw Polski w różnych rocznikach. Przez ostatnie 9 lat nasz klub kilkakrotnie wywalczył tytuł Mistrza Województwa Małopolskiego w różnych kategoriach wiekowych. Tylko w zeszłym sezonie 2017/2018 okazaliśmy się najlepsi w Małopolsce w grupie: Orliczek, Młodziczek i Juniorek Młodszych a nasze Młodziczki sięgnęły po brązowy medal Mistrzostw Polski. W styczniu tego roku w Młodzieżowych Finałach Mistrzostw Polski w futsalu U-16 wywalczyliśmy trzecie miejsce. Obecnie w barwach naszej drużyny gra 7 Reprezentantek Polski oraz 12 Reprezentantek Województwa Małopolskiego.
A.T.: Jak udaje się Wam połączyć masę obowiązków?
U.B.: No cóż, jak człowiek chce, to jakoś daje radę, choć nieraz trudno wszystko pogodzić.
W.M.: Tak samo jest w moim przypadku. Jestem trenerem piłki nożnej dziewcząt, prezesem, nauczycielem wychowania fizycznego, a także trenerem przygotowania fizycznego w Sądeckim Towarzystwie Tenisowym „Fakro”. Faktycznie nie jest łatwo to wszystko pogodzić, jednak staram się tak pracować i organizować swoje działania, aby wszystko było wykonywane rzetelnie i profesjonalnie. Na szczęście w klubie jestem otoczony ludźmi, którzy wiedzą, kto za co odpowiada, dlatego ciągle możemy się rozwijać.
A.T.: Która praca, nauczyciela w szkole czy trenera, instruktora jest dla Was większym wyzwaniem i wymaga większego zaangażowania i pracy?
U.B.:. Obydwie prace przynoszą mi ogromną satysfakcję. Kocham dzieci, młodzież, uwielbiam robić to, co robię.
W.M.: Zarówno praca w szkole jak i trenera oraz prezesa klubu piłkarskiego wymaga dużego zaangażowania i sporego nakładu czasowego przeznaczonego na dobre wypełnianie swoich obowiązków, ale po prostu lubię to, co robię.
A.T.: Czy to prawda, że najtrudniejsze są początki, a potem jest mniej pracy, czy też jej przybywa? Co było dla Was największym wyzwaniem? Co jest najbardziej stresujące w pracy z dziećmi i młodzieżą?
U.B.: Nie jest prawdą, że najtrudniejsze są początki, bo potem jest marka, którą sobie wypracujesz i musisz cały czas trzymać formę i poziom zajęć, występów, bo ty się pod tym podpisujesz. Co jest najbardziej stresujące w pracy z dziećmi? Ich dobre wychowanie, zaszczepienie w nich dobroci i aby nie były obojętne na ludzką krzywdę, żeby zawsze patrzyły sercem. Największe wyzwanie? Wyjazd do Chin do miasteczka Suzhou, gdzie reprezentowaliśmy miasto Nowy Sącz i Pałac Młodzieży.
W.M.: Zgadzam się z tym, to nie jest prawda, bo w moim przypadku, czym bardziej się klub rozwija, tym pracy jest zdecydowanie więcej. Wielkim wyzwaniem jest organizowanie w taki sposób poszczególnych wyjazdów czy nawet treningów, aby wszystkie zawodniczki mogły bezpiecznie i na czas dotrzeć w wyznaczone miejsce. W klubie gra aktualnie 150 zawodniczek, w tym między innymi jedna mieszkająca w Krakowie i dwie piłkarki z Podkarpacia (Mielca i Jasła). Najbardziej stresujące w pracy z młodzieżą są sytuacje, w których moi podopieczni odnoszą jakieś kontuzje czy urazy. Bardzo jest ważne, żeby wtedy udzielić im odpowiedniej fachowej pomocy i otoczyć wsparciem.
A.T.: Czy macie jakiś swój przepis na sukces?
U.B.: Przepis na sukces? Systematyczna, solidna praca.
W.M.: Przepis na sukces jest tylko jeden. Ciężka i konsekwentna praca oraz nieustanne wysokie stawianie sobie poprzeczki.
A.T.: Działalność sportowa i artystyczna wymaga dużych środków pieniężnych, czy szukanie sponsorów jest trudne, czy nie jest to trochę takie chodzenie po prośbie?
U.B.: Nie wiem jak to wytłumaczyć, ale mam szczęście do spotykania na swej drodze dobrych ludzi.
W.M.: Szukanie sponsorów jest bardzo trudne, jednak odkąd klub odnosi sukcesy i stał się bardziej medialny i rozpoznawalny, pojawiają się firmy czy osoby indywidualne, które nas chętnie wspierają.
A.T.: Jako nauczyciele i trenerzy sportowi czy też artystyczni macie wspaniały kontakt z dziećmi i młodzieżą, a w dzisiejszych czasach trudno go nawiązać. Jak być lubianym, szanowanym a jednocześnie wymagającym?
U.B.: Przepis na dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą jest prosty, trzeba być autentycznym. Pracować, kochać, robić błędy, do których się przyznasz, po prostu być sobą, dzieci to wyczuwają. Trzeba wymagać, ale potem należy też nagradzać, chwalić, dużo rozmawiać i swoją postawą pokazywać wartości, w jakich zostaliśmy wychowani.
W.M.: Praca z młodzieżą jest dużym wyzwaniem. Nie mam takiej wiedzy, że mam z nią dobry kontakt. Cieszę się jednak, że w środowisku utarła się taka opinia. Jest to kolejny bodziec motywujący do dalszej pracy.
A.T.: Jak tak absorbująca i czasochłonna praca jest przyjmowana przez rodzinę, czy łatwo wszystko pogodzić?
U.B.: Mam kochaną rodzinę. Wspaniałego i wyrozumiałego męża, który cieszy się z moich sukcesów, wspiera mnie, pomaga, dzieci, na które zawsze mogę liczyć. Starszy syn Jarek często występował w roli konferansjera i wokalisty na różnych imprezach, z kolei Marcin opracowywał graficznie plakaty, zaproszenia, grał na pianinie, natomiast córka Ola wspomagała nas wokalnie. Często cala rodzina jest zaangażowana. Tacie pozostało bić brawo.
W.M.: Gdyby nie moi najbliżsi oraz otrzymywane przez nich wsparcie, moja tak intensywna praca nie byłaby możliwa. Niestety, bardzo często wiele rzeczy muszę zrobić kosztem rodziny, ale staram się każdy wolny czas im poświęcać i jestem wdzięczny za okazywane wsparcie.
A.T.: Czy nie jesteście zmęczeni, przepracowani, skąd bierzecie tyle energii, zapału?
U.B.: Zmęczenie mija wraz z potrzebą serca. Wielkością człowieka jest jego umiejętność życia dla innych.
W.M.: Owszem, bardzo często odczuwam zmęczenie czy nawet chwilę zwątpienia. Jednak kolejne wyzwania oraz ciągły rozwój naszego klubu to takie pozytywne bodźce do działania, które napędzają nowe pomysły czy inicjatywy.
A.T.: Jakie macie plany zawodowe na przyszłość?
U.B.: Plany na przyszłość? Z utęsknieniem czekam, aby wrócić do wyremontowanego Pałacu Młodzieży i mojej nowej, pięknej sali baletowej.
W.M.: Chcemy w najbliższych trzech sezonach wywalczyć awans do I ligi kobiet. Sportowo na pewno sobie tam damy radę. Natomiast sprostanie organizacyjne związane z wymogami będzie bardzo trudne. Jednak lubimy wyzwania w naszym klubie. Pamiętajmy jednak, że to jest sport i nasze marzenia nie zawsze są tak łatwe do realizacji.
A.T.: A teraz seria krótkich pytań. Kim chcieliście zostać, będąc w wieku naszych uczniów?
U.B.: Gdy byłam małą dziewczynką, to chciałam zostać piosenkarką, a potem, będąc w wieku naszych gimnazjalistów, chciałam być nauczycielką.
W.M.: Chciałem zostać wybitnym sportowcem, najlepiej olimpijczykiem.
A.T.: Gdybyście coś mogli zmienić w swoim życiu, to co by to było?
U.B.: Co bym chciała zmienić? Pan Bóg wie, co robi, nie ma co się „wcinać” w jego plany.
W.M.: Jestem zadowolony ze swoich dotychczasowych wyborów, więc w swoim życiu niewiele chciałbym zmieniać.
A.T.: Ulubiony sposób spędzania wolnego czasu to…
U.B.: Wolny czas spędzam w ogrodzie z mężem. Koszenie trawnika to najlepszy relaks.
W.M.: Czas wolny spędzam z rodziną i jest to najlepsza forma wypoczynku i relaksu.
A.T.: Spełnienia jakiego marzenia możemy Wam życzyć?
U.B.: Zdrowia i siły do dalszej pracy.
W.M.: Chciałbym, aby mój zespół zagrał kiedyś w ekstralidze kobiet. A prywatnie to najważniejsze jest zdrowie najbliższych.
A.T.: Na koniec, co chcielibyście przekazać i życzyć osobom odwiedzającym stronę internetową naszej szkoły?
U.B.: Kochani, życzę Wam, żebyście nigdy nie zapomnieli, w jakich wartościach zostaliście wychowani. Abyście nie wstydzili się swoich poglądów, wiary, żeby rodzice zawsze byli z Was dumni i z podniesioną głową mogli powiedzieć - to moje dziecko.
W.M.: Chciałbym powiedzieć innym ludziom, że w życiu najważniejsze jest, żeby mieć pasję i konsekwentnie realizować swoje marzenia.
A.T.: Bardzo dziękuję za rozmowę i jeszcze raz serdecznie gratuluję tych pięknych wyróżnień. Życzę Wam dalszego życia z pasją, wytrwałości w dążeniu do celu, życzliwości ludzi, no i zdrowia, skoro nie chcecie spocząć na laurach, tylko dalej pracować ze zdwojoną energią.
Artykuł i tekst wywiadu opracowała A. Tokarska

01.03.2019

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH„Wina to wielka - miłość do Ojczyzny;
Jestem Polakiem, nie zmienicie mnie!
Zbrodnią mą - wiara. Korzyściami - blizny.
Wolności mojej nie wyrzeknę się…” Lech Makowiecki „Spowiedź Żołnierza Wyklętego”
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym wydarzeniem uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Jelnej złożyli pod symboliczną tablicą wiązankę kwiatów oddając tym samym hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa, przeciwstawili się sowieckiej agresji. (Tekst: B. Filip)25.02.2019

ZNÓW POWÓD DO DUMY - PAN WOJCIECH MRÓZ SĄDECZANINEM ROKU 2018!


Jeszcze nie minęły emocje po zeszłotygodniowym przyznaniu statuetki „Ziarnka Gorczycy” dla Pani Urszuli Baziak, a w tym tygodniu znów głośno o Szkole w Jelnej - tym razem za sprawą Pana Wojciecha Mroza. Nauczyciel wychowania fizycznego, Prezes Stowarzyszenia Sportowego 3 Staszkówka Jelna i trener pierwszego zespołu piłki nożnej dziewcząt otrzymał zaszczytny tytuł Sądeczanina Roku 2018! Wielka Gala plebiscytu, na której ogłoszono zwycięzcę, odbyła się 24 lutego 2019 roku w MCK Sokół. Pan Wojciech Mróz znalazł się w grupie szesnastu wybitnych osobowości z różnych środowisk, ludzi zasłużonych dla naszego regionu. Jego praca społeczna, pasja i zaangażowanie, które przecież znamy, docenione zostało przez głosujących. Pan Wojciech uzyskał 1977 głosów.
- To naprawdę niezwykłe, że w regionie przywiązanym do tradycji człowiekiem roku zostaje ktoś, kto absolutnie przełamuje stereotypy. Uczy dziewczyny kopać w piłkę nożną – tak powiedział między innymi Prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, przewodniczący kapituły plebiscytu, Zygmunt Berdychowski, uzasadniając wybór. Dyplom Sądeczanina Roku 2018 wręczyła laureatowi Pani premier Beata Szydło. Sam nagrodzony nie krył zaskoczenia. Kiedy usłyszał, że to on został Sądeczaninem Roku 2018, nie mógł w to uwierzyć. - To jakiś kosmos - powiedział, kiedy odbierał nagrodę. My zaś twardo stąpamy po ziemi i po prostu wiemy, że ten tytuł należał się Panu Wojciechowi. Gratulujemy!


(Zdjęcia: www.sadeczanin.info)

19.02.2019

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ, CZYLI KORZYŚCI Z WARSZTATÓW W MCK SOKÓŁ!


19 lutego uczniowie klasy IV i V pod opieką Pani Agaty Tokarskiej i Pani Jolanty Baziak odwiedzili Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, aby w ramach Bonu Kultury wziąć udział w bezpłatnych warsztatach o tematyce regionalnej i patriotycznej. Na uczestników wycieczki czekało mnóstwo atrakcji. Najpierw doskonale się bawili na warsztatach „Na polanie pod kopką, czyli dawne zabawy i zabawki ludowe”. Zobaczyli zabawki ludowe wykonane z takich materiałów, jak drewno, słoma, skrawki tkanin, poznali dawne zabawy grupowe, a nawet się w nie bawili. Największą atrakcją było jednak malowanie i ozdabianie glinianych ptaszków, które po napełnieniu wodą wydawały dźwięki imitujące śpiew ptaków. Okazało się, że wśród uczniów są prawdziwi ludowi artyści. Własnoręcznie ozdobiony ptaszek stał się własnością jego twórcy i teraz pewnie umila czas dzieciom w Jelnej.
Z kolei motywem przewodnim warsztatów „Nasze orły” były symbole narodowe. Najpierw uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek związanych z godłem Polski i śledzili zmianę wizerunku Orła Białego na przestrzeni wieków. Następnie czekały na wszystkich zajęcia plastyczne, w czasie których tworzyli piękne Narodowe Kotyliony, malowali godła oraz wykonywali pocztówki okolicznościowe nawiązujące do 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. No i oczywiście także tym razem każdy uczeń mógł zabrać swoje dzieła do domu, aby pochwalić się rodzicom.
Kultura osobista i zaangażowanie w pracę naszych uczniów zostało dostrzeżone i docenione przez osoby prowadzące zajęcia, więc przyjemnie było słuchać miłych słów pod ich adresem. (Tekst: A. Tokarska)18.02.2019

STATUETKA ZIARNKA GORCZYCY DLA PANI URSZULI BAZIAK!


I wszystko jasne. Pani Urszula Baziak, nauczycielka naszej szkoły, została laureatką „Ziarnka Gorczycy”! Była To już 19 edycja tego prestiżowego plebiscytu, w którym internauci i Kapituła doceniają ludzi otwartych na potrzeby innych. Statuetkę laureatce Plebiscytu – w imieniu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – wręczył Leszek Zegzda. Przyznanie nagrody uzasadnił m. in. słowami: „Za przebywanie z ludźmi i udział w ważnych dla nich sprawach. Za wolontariat, akcje charytatywne i koncerty, współpracę z wieloma organizacjami pozarządowymi, słowem – za krzewienie kultury bliskości”.
Gala finałowa Plebiscytu, w której wzięli udział wszyscy finaliści i licznie zgromadzona publiczność, odbyła się 16 lutego w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”. Uroczystość uświetniły występy Mateusza Ziółko i kabaretu Hrabi.

Serdecznie gratulujemy wyróżnienia!
- Dziękuję za nominację. Pragnę również serdecznie podziękować wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos - powiedziała pani Urszula. - Sama nominacja do grona znamienitych osobistości działających na polu charytatywnym, a zwłaszcza zwycięstwo w Plebiscycie, to dla mnie spore zaskoczenie. Bardzo się cieszę ze statuetki. Będzie ona dla mnie motywacją do dalszej pracy z ludźmi i dla ludzi – dodała. Znając panią Ulę wiemy, że tak będzie na pewno.

(Zdjęcia: Krzysztof Witowski, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu)

06.02.2019

UWAGA, KONKURS "KLASA NA MEDAL" ROZSTRZYGNIĘTY

Celem konkursu było promowanie wśród uczniów klas IV - VIII kulturalnego zachowania, właściwych postaw społecznych wobec innych osób, podniesienie motywacji do nauki, integracja społeczności szkolnej jak również podniesienie frekwencji i czytelnictwa. Komisja Konkursowa w składzie: nauczyciel języka polskiego - pani Irena Jewulska, nauczyciel biblioteki - pani Jolanta Baziak, przewodniczący samorządów klasowych, skrupulatnie podliczyła punkty zgodnie z regulaminem. Najwyższą średnią ocen uzyskała klasa IV - 4,2; najwięcej punktów za frekwencję otrzymała klasa V – 85, za konkursy klasa VII – 80 pkt., za zachowanie - klasa V - 106,6 pkt., za czytelnictwo - klasa IV - 10 pkt.. W sumie klasa IV otrzymała za wszystkie kategorie konkursowe - 267,8 pkt., klasa V - 325,6 pkt., klasa VI - 245,2 pkt., klasa VII - 299,7pkt., klasa VIII - 262,2 pkt. Przypomnijmy, że warunkiem otrzymania statuetki i tytułu Klasa na medal, było przeczytanie co najmniej 10 książek na ucznia. Ten warunek spełniła tylko klasa IV. Ostatecznie tytuł, statuetka Klasa na medal, nagroda pieniężna oraz „nagroda niespodzianka” zostały przyznane klasie IV. Uroczyste posumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się na zabawie karnawałowej. Gratulujemy zwycięstwa uczniom klasy IV i zapraszamy do udziału w konkursie w II półroczu. (tekst: I. Jewulska)

05.02.2019

PODZIĘKOWANIE OD MISJONARZA Z AFRYKI


Ksiądz Ryszard Górowski MIC, Promotor Generalny Misji przesłał na ręce Pana Dyrektora Ryszarda Baziaka podziękowanie za dar serca, który otrzymał od uczniów i grona pedagogicznego podczas spotkania w Naszej Szkole. Otrzymana ofiara została przeznaczona na pomoc w leczeniu dzieci z chorób malarii i układu pokarmowego oraz zakup przyrządów szkolnych dla dzieci ze szkół podstawowych.
Ks. Ryszard Górowski podczas spotkania przybliżył nam pracę misjonarza w Afryce, wyświetlił filmy, które nakręcił podczas swojej misji. Próbował uwrażliwić nas na potrzeby, z jakimi boryka się Afryka, szczególnie na problem głodu i ubóstwa. Zobaczyliśmy jak dzieci muszą ciężko pracować, aby zarobić na swoje utrzymanie, głównie na pokrycie kosztów związanych z nauką. Tym dzieciom można nieść pomoc na wiele sposobów. Dzięki spotkaniu nasi uczniowie poznali życie swoich rówieśników z Afryki. (tekst: B. Białoń)

29.01.2019

PROJEKT MAŁA AKADEMIA FOLKLORU


Dnia 29 stycznia uczniowie klasy VI i VII pod opieką Pani Ireny Jewulskiej i Pani Magdaleny Szczurek pojechali do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. Uczestnicy wycieczki najpierw brali udział w warsztatach „Na polanie pod kopką, czyli dawne zabawy i zabawki ludowe”, zorganizowanych w ramach projektu Małej Akademii Folkloru. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać zabawy grupowe, takie jak: „Głupi Jaś”, „Zbijak” oraz zabawki ludowe, takie jak: szmaciane piłki, lalki, koniki, klepoki, terkotki, wirujący furtok. Mieli także możliwość porównania współczesnych zabawek z tymi dawnymi. Na koniec warsztatów uczniowie własnoręcznie malowali i ozdabiali gliniane ptaszki, które skrywały w sobie tajemnicę - po napełnieniu wodą przepięknie świergotały. Tak więc zwieńczeniem pracy artystystycznej był ptasi koncert.
Następnie uczestnicy brali udział w kolejnych warsztatach pt . „Nasze orły”, których motywem przewodnim było godło oraz flaga - nasze symbole narodowe. Uczniowie dowiedzieli się jak Polska odzyskała niepodległość, dlaczego polskie barwy narodowe to biel i czerwień oraz z jakiego powodu w godle widnieje orzeł. Zajęcia rozpoczęły się pokazem multimedialnym, podczas którego zaprezentowana została historia godła polskiego - jak zmieniał się wygląd Orła Białego, heraldycznego symbolu państwa polskiego: od jego genezy, czyli od dynastycznego herbu Piastów aż do czasów współczesnych. Kolejno za pomocą gotowych przedmiotów: barwnych reprodukcji godła, herbu, kokard Narodowych oraz historycznych kart pocztowych(będące wyrazem patriotyzmu narodu polskie w XIX i XX w.) omówione zostało znaczenie symboli narodowych w społeczeństwie. W części praktycznej warsztatów uczestnicy przy pomocy gotowych szablonów i materiałów plastycznych tworzyli własne Kokardy Narodowe, godła oraz pocztówki okolicznościowe nawiązujące do 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uczniowie podczas warsztatów wykazali się kultura osobistą i dużym zaangażowaniem, pracowali bardzo aktywnie, a wytwory ich prac są najpiękniejszą pamiątką z wyjazdu. (tekst: I. Jewulska)30.12.2018

DEBIUTANCKI MEDAL TRÓJECZKI - trzecia drużyna w Polsce!


UKS 3 Staszkówka Jelna została trzecią drużyna w Polsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w futsalu U-16. Dziewczęta spisały się rewelacyjnie i wróciły z Białegostoku z brązowymi medalami. Sukces jest tym cenniejszy, że od sezonu 2018/2019 klub specjalizujący się w rozgrywkach na trawie zadebiutował w futsalu. „Trójeczka” po świetnym meczu półfinałowym przegrała po rzutach karnych z Ząbkovią Ząbki. Po tej porażce dziewczęta nie poddały się i w walce o brąz pokonały Wierzbowiankę Wierzbno 4:0. Bramki dla Staszkówki/Jelnej zdobywały w tym meczu Paulina Tomasiak x2, Aleksandra Cygan oraz Julia Fryczek. Ponadto Paulina Tomasiak z 14 golami została, królową klasyfikacji strzelców całego turnieju. Najlepszą zawodniczką dwudniowych mistrzostw została wybrana Monika Boguszewska z Włókniarza Białystok. Natalia Berlińska z Pragi Warszawa została okrzyknięta przez organizatorów najlepszą bramkarką.
Brązowy skład UKS 3 Staszkówka Jelna:
Paulina Tomasiak, Anna Bałuszyńska, Paulina Sokulska, Aleksandra Cygan, Aleksandra Szary, Julia Fryczek, Martyna Brdej, Emilia Smoleń, Kinga Jurkowska. Sztab szkoleniowy: Wojciech Mróz (trener), Jarosław Baziak (II trener), Kryzstzof Bałuszyński (II trener, kierownik drużyny). (tekst: W. Mróz)

04.01.2019

PROJEKT WOLONTARYJNY „RAZEM NA ŚWIĘTA”


Wolontariusze z naszego Klubu wzięli udział w grudniu w projekcie wolontaryjnym „Razem na święta”. W ramach projektu wykonano na rzecz społeczności lokalnej następujące zadania: - praca w DPS w Zbyszycach i złożenie życzeń świątecznych,
- pomoc sąsiedzka w porządkach świątecznych osobom starszym i złożenie życzeń świątecznych,
- zbiórka żywności na rzecz DPS w Zbyszycach,
- udział w akcji prowadzonej wspólnie ze Stowarzyszeniem Sursum Corda „Zostań Dyplomowanym Mikołajem” ,
- praca wolontariuszy w Stowarzyszeniu Sursum Corda w Nowym Sączu,
- prowadzenie akcji charytatywnej na terenie szkoły „Góra grosza” i sprzedaż kartek świątecznych,
- kiermasz bożonarodzeniowy przy współpracy z Samorządem Uczniowskim.
Do zadań wolontaryjnych dołączyli się też członkowie Kółka Muzycznego pod kierunkiem Pani Urszuli Baziak, przygotowując charytatywny koncert kolęd, natomiast dekoracje do koncertu przygotowano pod kierunkiem Pani Jolanty Baziak. (tekst: E. Plata)30.12.2018

KONCERT ŚWIĄTECZNY "ZAŚPIEWAJMY DZIECIĄTECZKU OD SERCA DO UCHA"


30 grudnia na hali sportowej w Jenej odbył się Koncert Świąteczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Jelnej oraz zespołu parafialnego "Inveniet". Organizatorami koncertu byli p. Urszula Baziak i ks. Stanisław Serafin, a dochód z koncertu został przeznaczony na cele charytatywne.21.12.2018

ZAŚPIEWAJMY DZIECIĄTECZKU OD SERCA DO UCHA - BOŻE NARODZENIE'2018


Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy całemu Gronu Pedagogicznemu, Pracownikom szkoły, Społeczności Uczniowskiej i Wspaniałym Rodzicom spędzenia tego szczególnego czasu w prawdziwie rodzinnej, serdecznej atmosferze. Aby całe Święta były tak magiczne jak ten jedyny w swoim rodzaju wieczór wigilijny. Nadchodzący zaś Nowy 2019 Rok niech przyniesie Państwu to co najlepsze: zdrowie, pogodę ducha oraz spełnienie wszystkich marzeń. SAMORZĄD UCZNIOWSKI20.12.2018

DZIEŃ ŁASUCHA I KIERMASZ STROIKÓW BOŻONARODZENIOWYCH - AKCJA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


20 grudnia Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole Dzień Łasucha oraz kiermasz stroików. Chcemy bardzo podziękować wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję, z której dochód zostnie przekazany na zakup automatu sprzedającego ciepłe i zimne napoje.16.12.2018

FINAŁ KONKURSU LITERACKO - FOTOGRAFICZNEGO „ROŻNOWSKIE JEZIORO MARZEŃ”


16 grudnia, podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Heron Live Hotel w Siennej, odbył się Finał Konkursu Literacko - Fotograficznego „Rożnowskie Jezioro Marzeń”, którego organizatorem była Fundacja Horyzont 360.
Nagrody otrzymali: Marta Sadłoń, Oskar Górowski, Marcin Górowski, Justyna Małek i Gabriela Górowska. Gratulujemy! (tekst: I. Jewulska)

12.12.2018

TEATRALNA PODRÓŻ DO STAROŻYTNOŚCI


12 grudnia 2018 roku uczniowie klasy V w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu obejrzeli spektakl oparty na mitach greckich pt.: „W drodze na Olimp, czyli mity i legendy greckie”. Przedstawienie ogromnie się podobało, ponieważ znane opowieści o bogach i bohaterach zostały zaprezentowane w wersji troszkę uwspółcześnionej „z przymrużeniem oka”. Co chwilę na sali wybuchały salwy śmiechu i rosła adrenalina, kiedy aktorzy wybierali chętnych do wystąpienia na scenie. 70 minut upłynęło błyskawicznie, a uczniowie po wyjściu z teatru wskazali minus przedstawienia – trwało stanowczo za krótko!
Opiekunami uczniów były panie Agata Tokarska i Jolanta Baziak. (tekst: A. Tokarska)

10.12.2018

Wyjazd do Parku Trampolin Jump Mania


10 grudnia uczniowie klasy VII pod opieką wychowawczyni Pani Ireny Jewulskiej i Pani Agaty Mastalerz w ramach Mikołajek pojechali do Parku Trampolin Jump Mania w Nowym Sączu. Pobyt w parku sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu i rozwijaniu zainteresowań sportem. Skoki na trampolinie okazały się strzałem w dziesiątkę dla klasy VII, która jest, jak wszyscy wiemy, wulkanem energii. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem trenerów uczniowie korzystali z szeregu atrakcji m.in.: wsadów do koszy, strefy gladiatorów, basenów wypełnionych gąbkami, profesjonalnych ścieżek trampolinowych, schodów trampolinowych i innych. Po skokach na trampolinach uczestnicy wyjazdu udali się do restauracji Kebab – Hasir, gdzie mogli spędzić miło czas na rozmowach, przy zamówionym posiłku. Po uczcie dla ciała przyszedł czas na powrót. Z wycieczki uczniowie wrócili odprężeni i zadowoleni. (tekst: I. Jewulska)

06.12.2018

MIKOŁAJKI'2018
06.12.2018

WYJAZD NA LODOWISKO


W dniu 6 grudnia uczniowie klasy IV i III gimnazjum wraz z wychowawcami w ramach Mikołaja pojechali na lodowisko do Chełmca. Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Wszyscy bawili się znakomicie, ponieważ całe lodowisko było do ich dyspozycji. Niektórzy stawiali swoje kroki na lodzie po raz pierwszy, inni jeździli już prawie jak „zawodowcy”. Mimo upadków i obolałych nóg jednym i drugim dopisywały humory. W drodze powrotnej wstąpiliśmy jeszcze na pizzę. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły. (tekst: I. Pancerz)

05.12.2018

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH


Dzień Języków Obcych na stałe zapisał się na kartach kalendarza imprez szkolnych, a w tym roku obchodziliśmy go po raz dziesiąty. W związku z 100-tną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości oprócz języka angielskiego i niemieckiego zagościł również nasz język ojczysty – język polski. Podczas turnieju uczniowie klas IV – III gimnazjum prezentowali swoją wiedzę i umiejętności językowe, a młodsi uczniowie śpiewali piosenki.

LAUREACI KONKURSÓW:

Szkolny Konkurs Językowy:

I. Klasa III G
II. Klasa IV
III. Klasa V

Konkurs Języka Anielskiego „Szkolny Lingwista”:

W kategorii kl. II i III:
I. Julia Rembiasz
II. Kacper Mastalerz
III. Agnieszka Małek
IV. Piotr Małek

W kategorii kl. IV – VI
I. Marcin Górowski
II. Krzysztof Rembiasz
III. Patrycja Mastalerz i Konrad Cisoń
IV. Gabriela Górowska i Dawid Małek

Konkurs Języka Anielskiego i Niemieckiego „Szkolny Lingwista”:

W kategorii kl. VII – III G:
I. Weronika Prusak
II. Julia Buchman
III. Martyna Kosakowska
IV. Marta Sadłoń

Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w konkursach, a zwycięzcom gratulujemy! (tekst: D. Marczyk)05.12.2018

„Zostań Dyplomowanym Mikołajem”


W dniu 5 grudnia 2018 r. wolontariusze zakończyli akcję „Zostań Dyplomowanym Mikołajem”. Akcja była prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Sursum Corda, która polegała na spełnianiu marzeń małych, chorych podopiecznych Stowarzyszenia, również ich rodzeństwa oraz dzieci dorosłych, podopiecznych z programu „Na Ratunek”. Wolontariusze spełnili marzenia dwóch chłopców, dwuletniego Jasia i jedenastoletniego Bartka, którzy dostali wymarzone prezenty oraz słodycze. (tekst: E. Plata)

05.12.2018

Dzień Wolontariusza


Dnia 5 grudnia 2018 roku odbył się w naszej szkole Dzień Wolontariusza. Tegoroczne obchody miały inną formę niż dotychczas. Głównym celem było nagrodzenie wolontariuszy za ich pracę na rzecz innych. Współpracujące z naszą szkołą Stowarzyszenie Sursum Corda wypożyczyło nam na ten dzień trampolinę, na której każda z klas spędziła pół godziny. (tekst: E. Plata)

27.11.2018

ZABAWA ANDRZEJKOWA


27 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Pierwszą część zabawy prowadził Klaun, dzięki któremu wszyscy, niezależnie od wieku, bardzo dobrze się bawili. Druga część dla uczniów klas 6 - 3 Gim prowadzona była przez naszego absolwenta, który z Samorządem Uczniowskim przygotował ciekawe konkursy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się andrzejkowe wróżby. Rodzice przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Zadowoleni i pełni wrażeń po skończonej zabawie wszyscy rozeszli się do swoich domów.23.11.2018

TEATR UCZY I BAWI!


W piątek 23 listopada gimnazjaliści i uczniowie klasy ósmej obejrzeli w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu spektakl „Balladyna”, przygotowany przez aktorów krakowskiego Teatru „Cracovia”. Pomimo że przedstawienie trwało 150 minut, a dzieło Juliusza Słowackiego jest lekturą szkolną, nikt się nie nudził. Sztuka, w której realizm przeplatał się z fantastyką, zawierała sceny zarówno dramatyczne jak i komiczne, a wszystko to sprawiło, że uczniowie nie mogli oderwać spojrzenia od aktorów. Po raz kolejny okazało się, że spektakl teatralny jest doskonałym dopełnieniem lekcji języka polskiego i nawet trudny tekst dzięki scenicznemu przekazowi staje się łatwiejszy do zrozumienia. Opiekunami grupy były panie Agata Tokarska i Irena Jewulska. (tekst: A. Tokarska)

22.11.2018

Dni Honorowego Krwiodawstwa


W dniu 22 – 26 listopada Szkolne Koło PCK zapoznało uczniów z ogólnopolską akcją Dni Honorowego Krwiodawstwa. (tekst: E. Plata)

21.11.2018

ETAP REJONOWY MAŁOPOLSKICH KONKURSÓW

Do etapu rejonowego Małopolskiego konkursu:
- z fizyki zakwalifikowała się Marta Sadłoń, uczennica klasy 8,
- z języka polskiego zakwalifikował się Oskar Górowski, uczeń klasy 7,
- z historii zakwalifikowały się uczennice 3 klasy gimnazjum: Karolina Rembiasz i Weronika Prusak. GRATULUJEMY!

20.11.2018

„ZEMSTA” ALEKSANDRA FREDRY


Dnia 20 listopada uczniowie klasy VII i VIII pod opieką pani Ireny Jewulskiej i pani Magdaleny Szczurek pojechali do Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, na spektakl teatralny najbardziej znanej komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”. Sztukę wyreżyserował i napisał scenariusz Bartosz Jarzymowski. Muzykę i autorskie piosenki opracował Max Czarnecki. Scenografię i kostiumy szlacheckie przygotowała Ela Bień. Na scenie wystąpili i wspaniale odegrali swoje role aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie: Agnieszka Zieleziecka, Magdalena Tokarz, Sylwia Sławińska, Paweł Brandys, Tomasz Kalinowski, Maksymilian Czarnecki i Sebastian Węgrzyn.
„Zemsta” Aleksandra Fredry to nie tylko mistrzowska komedia bawiąca kolejne pokolenia galerią barwnych postaci szlacheckiego zaścianka i feeriami komicznych tekstów. To najbardziej rozpoznawalny, nieprzemijający model wojny polsko - polskiej, model sąsiedzkiej waśni i ślepego zacietrzewienia. To dobrze znany obraz szaleństwa bratobójczego sporu i marzenia o nieosiągalnej ogólnonarodowej zgodzie.
Nowa adaptacja Teatru Współczesnego w Krakowie, w klasycznym wydaniu, odświeża aktualność tekstu i pozwala odkryć jego współczesny wydźwięk.
Spektakl wszystkim bardzo się podobał, niektórzy nawet twierdzili, że za szybko się skończył. Ci, którzy już lekturę opracowali, doskonale orientowali się w tekście i potrafili dostrzec, które sceny pominięto. Dla tych zaś, którzy dopiero będą ją analizować, była to doskonała powtórka ze znajomości tekstu.
Uważam, że każdy, kto będzie miał okazję udania się do teatru na „Zemstę” powinien to zrobić, gdyż jest tam wartka akcja, szalone intrygi, wiele śmiesznych, ale i pouczających sytuacji, ogrom emocji, które zagwarantują miłe i pożyteczne spędzenie czasu.(tekst: I. Jewulska)

16.11.2018

Dzień zdrowego „jedzenia"


W dniu 16.11.2018 wolontariuszki Martyna Karolina Rembiasz, Martyna Agata Rembiasz oraz Wiktoria Małek przeprowadziły w oddziale przedszkolnym akcję Dzień zdrowego „jedzenia”. Zostały przyniesione owoce takie jak: banany, jabłka, winogrona, mandarynki oraz marchewki. Wolontariuszki przygotowały owocowe gry dydaktyczne, a przedszkolaki rozpoznawały owoce z zamkniętymi oczami i układały rozsypankę owocową. Wszystkie dzieci były bardzo zaciekawione i zadowolone. (tekst: K. Anklewicz)

15.11.2018

I GMINNY KONKURS LITERACKI


15 XI 2018 r. odbyło się spotkanie podsumowujące I Gminny Konkurs Literacki „Ścieżki wyobraźni”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Przydonicy. Przypomnijmy, że konkurs polegał na napisaniu twórczego opowiadania o człowieku, który pod wpływem życiowego doświadczenia stał się patriotą. Nasz uczeń - Oskar Górowski zdobył III miejsce. Gratulujemy! (tekst: I. Jewulska)

14.11.2018

AKCJA PROMUJĄCA CZYTELNICTWO „STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM”


14 listopada 2018 w naszej szkole zorganizowano akcje czytelniczą. Wolontariuszki z klasy V zabrali swoich młodszych kolegów i koleżanki z klasy II do świata baśni. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali „ Baśnie polskie – Pierścień Orlicy” Liliany Bardijewskiej, a następnie wzięli udział w konkursie, gdzie mogli sprawdzić swoją pamięć i wygrać drobne upominki w formie słodyczy. (tekst: K. Anklewicz)11.11.2018

OBCHODY SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W SIENNEJ


Z okazji tego wyjątkowego święta Poczet Sztandarowy dwukrotnie reprezentował naszą szkołę, biorąc udział, najpierw w uroczystości odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej poświęconej Żołnierzom Wyklętym w Kościele Parafialnym w Siennej, a następnie w gminnych obchodach Dnia Niepodległości w Gródku nad Dunajcem. W czasie pierwszej uroczystości przed Mszą Św. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali specjalnie na tę okazję przygotowany program artystyczny, którego autorkami były panie Agata Tokarska i Urszula Baziak. Artyści, zarówno młodsi jak i starsi, byli godnymi ambasadorami naszej szkolnej społeczności, a patriotyczne słowa poezji i pieśni zbudowały uroczysty i niezwykle refleksyjny nastrój, doskonale współgrający z tematyką kazania ks. Henryka Michalaka poświęconego lokalnym bohaterom - żołnierzom Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Występ dzieci i młodzieży został nagrodzony brawami.
W czasie drugiej uroczystości w Gródku nad Dunajcem nasi uczniowie ponownie chlubnie zwrócili na siebie uwagę, ponieważ zostali nagrodzeni za udział w gminnym konkursie „Nasza Niepodległa” organizowanym pod patronatem Wójta Gminy Józefa Tobiasza.
Wyrazy uznania należą się uczestnikom konkursu literackiego, czyli Oskarowi Górowskiemu z klasy VII za zajęcie I miejsca, a także Weronice Prusak uczennicy III klasy gimnazjum, która zdobyła wyróżnienie. Natomiast w konkursie plastycznym Justyna Małek z klasy VI i Oskar Górowski z klasy VII zajęli 3 miejsce. Wyrazy podziękowania należą się członkom Pocztu Sztandarowego (I skład: Marta Sadłoń, Wiktoria Małek, Grzegorz Kuźma; II skład: Gabriela Mastalerz, Olga Płachta, Sebastian Brotoń) oraz jego opiekunowi, którym jest pan Wojciech Mróz, a także wszystkim uczestnikom niedzielnych uroczystości, którzy wzięli sobie do serca słowa Cypriana Kamila Norwida „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. (tekst: A. Tokarska)09.11.2018

Płomień rozgryzie malowane dzieje, Skarby mieczowi spustoszą złodzieje, Pieśń ujdzie cało…


9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W obchody tego pięknego święta włączyli się wszyscy uczniowie. Każda z klas przygotowała gazetkę ścienną w swojej klasie aby uczcić Niepodległą.
Rozpoczęciem akademii było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Hymn wykonano dokładnie o godzinie 11.11, w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.
Wszyscy uczniowie naszej szkoły oraz nauczyciele w tym dniu nosili przypięte biało-czerwone kokardki. Podkreśliło to jeszcze bardziej podniosłą symbolikę tego dnia i radość świętowania. Podczas akademii uczniowie klasy V przedstawili najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do powrotu naszej Ojczyzny na mapę Europy po 123 latach zaborów.
Uroczystość ta była piękną lekcją historii. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat minionych, ale jakże ważnych dla pamięci naszego narodu, wydarzeń.
W drugiej części akademii odbył się koncert muzyczny pt. „Dla Ciebie Polsko” w wykonaniu naszych utalentowanych artystów. W tym dniu chcieliśmy pieśnią, radośnie czcić Polskę i Niepodległość. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta była opowieść o Ojczyźnie. Mogliśmy usłyszeć m.in. „Deszcz, jesienny deszcz”, „Przybyli ułani” i wiele innych. Jednak serca wszystkich słuchaczy podbiła pieśń „Uwierz Polsko” opowiadająca o sile naszej wiary, miłości i oddaniu Ojczyźnie. Na zakończenie koncertu uczniowie klasy 5 wykonali piękny taniec w barwach biało - czerwonych.
Akademia była okazją do podsumowania konkursów, które odbyły się w ramach święta biblioteki szkolnej. Dyrektor wspólnie z paniami pracującymi w bibliotece wręczył nagrodzonym uczniom dyplomy i nagrody. (tekst: J. Baziak, U. Baziak) zapraszamy do galerii

05.11.2018

BIBLIOTEKA i 100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ


Z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę biblioteka szkolna wykonała tematyczną gazetkę, oraz zorganizowała konkursy: historyczny dla klas I – IV pt. „Symbole Narodowe” oraz plastyczny dla klas IV-VIII i III G pt. „Bohaterowie Niepodległej”.
W konkursie plastycznym I miejsce otrzymała Gabriela Zielińska z klasy IV, II miejsce Julia Buchman z III G, III miejsce Justyna Małek z klasy VI. Przyznano również dwa wyróżnienia dla Zuzanny Biernackiej i Weroniki Prusak z III G.
Najlepszy wynik w konkursie historycznym otrzymał Mateusz Magiera z klasy IV, II miejsce Julia Zychowicz z klasy IV, III miejsce Łukasz Biernacki z klasy I. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu wysokich wyników. (tekst: J. Baziak)26.10.2018

„ODBLASKOWA SZKOŁA”


Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego organizatorem były: Małopolska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Policji w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Małopolski Urząd Marszałkowski. W ramach akcji podjęliśmy różne inicjatywy, których celem było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Pod nadzorem nauczycieli i wychowawców dzieci uczyły się prawidłowo przechodzić przez drogę. Uczniowie przystąpili do konkursu plastycznego i wiedzy o ruchu drogowym, przygotowali gazetki tematyczne w klasach. Odbyło się też spotkanie uczniów klas 0 - 3 z przedstawicielami policji. Podczas tej wizyty dzieci utrwaliły podstawowe zasady bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, rozmawiały o potrzebie noszenia odblasków.
Zaplanowany został mecz piłki nożnej, który był bardzo wyjątkowy, bo „odblaskowy”. Na hali sportowej starły się dwie drużyny. Zespół Szkolnego Klubu Wolontariatu stoczył zacięty bój z reprezentacją szkoły. Obie drużyny ubrane były w elementy odblaskowe. Spotkanie obfitowało w wiele emocji. (tekst: B. Filip)

Laureaci konkursów:

Konkurs plastyczny: „Z odblaskiem mi do twarzy”

I. Lena Mordarska
II. Szymon Dulak
III. Zofia Hornik

Konkurs wiedzy: kl. 2

I. Zofia Hornik
II. Filip Sadłoń
III. Piotr Małek

Konkurs wiedzy: kl. 3

I. Adam Mateja
II. Kacper Mastalerz20.10.2018

KONCERT „Popłyń z kulturą…. Z muzyką klasyczną”


Dnia 20 października uczniowie klasy VI, VII, VIII i III gimnazjum (łącznie 24 uczniów) pod opieką pani Ireny Jewulskiej i pani Bernadety Bogdanowicz byli na koncercie „Popłyń z kulturą…. Z muzyką klasyczną”, zorganizowanym przez Klub Muzyczny Hangar w Heron Live Hotel w Siennej. Uczestnicy mogli wysłuchać najpiękniejszych i najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu Sadeckiej Orkiestry Kameralnej, pod batutą Leszka Mieczkowskiego. Podczas koncertu można było obejrzeć wystawę prac plastycznych i fotograficznych miasta Nowy Sącz i Gminy Gródek nad Dunajcem nagrodzonych w konkursie „Nasza Niepodległa”. Byliśmy dumni, że dwie prace naszych uczniów: Justyny Małek z klasy VI i Oskara Górowskiego z klasy VII znalazły się wśród obrazów wystawy (zdobyły 3 miejsce). Samo zakończenie konkursu, z wręczeniem nagród odbędzie się w podczas koncertu z okazji 11 listopada w Gródku nad Dunajcem. Z imprezy artystycznej wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi w wiedzę i wrażliwość muzyczną. Dobrze, że taka forma kultury jest organizowana, bo pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, zatrzymać na chwilę refleksji, wyciszyć i pomyśleć. (tekst: I. Jewulska)

18.10.2018

DZIEŃ PATRONA


W dniu 18 października 2018 r. uczestniczyliśmy w akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły, która pozwoliła upamiętnić wielkiego charakterem Polaka. Program artystyczny pod tytułem KSIĘŻE JURKU PAMIĘTAMY przypomniał wszystkim jego wyjątkowe zasługi i dokonania, oraz tragiczną śmierć.
Program artystyczny przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Urszuli Baziak.

12.10.2018

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ


Dnia 12.10.2018 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej (potocznie zwanym: Dniem Nauczyciela). Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 7 oraz 3 Gim. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku Naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Po części artystycznej odbyło się rozdanie „Dyplomów 2018” dla Nauczycieli. Na zakończenie Akademii głos zabrał p. Dyrektor Ryszard Baziak, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzył wielu sił. (tekst: M. Szczurek)

12.10.2018

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ


W piątek 12 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klasy pierwszej. Głównymi bohaterami było 14 najmłodszych uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali się w programie artystycznym przygotowanym przez panią Bernadetę Bogdanowicz. Aktu pasowania dokonał pan dyrektor Ryszard Baziak. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały legitymacje szkolne, teczki na świadectwa oraz upominki od wychowawcy, rodziców i kolegów z klas 0-3. Po uroczystości rodzice zaprosili dzieci z młodszych klas na słodki poczęstunek. (tekst: B. Bogdanowicz)

05.10.2018

Przejazd POCIĄGIEM RETRO


W piątek 5 października pod opieką wychowawców wszyscy uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę, by skorzystać z przejazdu POCIĄGIEM RETRO zorganizowanym dla grup szkolnych trasą: Nowy Sącz - Stary Sącz - Rytro - Piwniczna Zdrój.
Do Nowego Sącza z parkingu przed szkołą wyruszyliśmy o 7.50. Odjazd ze stacji Nowy Sącz rozpoczął się o godzinie 9:11.
Sam przejazd pociągiem trwał około 3 godziny. Pogoda dopisała, humor też. Było nam wesoło i miło. Na stacji Piwniczna najmłodsi uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć od środka lokomotywę. Była to dla nich wielka atrakcja. (Obsługa pociągu – bardzo miła.)
Niestety trzeba było udać się w drogę powrotną.
Po przyjeździe do Nowego Sącza (około 12:30) na uczestników przejazdu w ramach biletu czekały drożdżówki ciepła herbatka i ciasteczko. Następnie uczniowie w grupach zwiedzali Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego. Do szkoły wróciliśmy około 13.45. (tekst: Z. Dunikowska)

01.10.2018

MECZ DERBOWY pomiędzy UKS 3 Staszkówka Jelna a KS Starówka Nowy Sącz


Do bardzo ciekawego wydarzenia sportowego doszło w miniony weekend w Stróżach. W ramach rozgrywek II ligi kobiet odbył się mecz derbowy pomiędzy UKS 3 Staszkówka Jelna a KS Starówka Nowy Sącz. Początek spotkania to optyczna przewaga piłkarek z Nowego Sącza, której jednak nie zdołały udokumentować zdobyczą bramkową. Od 20 minuty inicjatywę przejęły zawodniczki popularnej „Trójeczki” stwarzając sobie liczne sytuacje do zdobycia bramki. W efekcie do przerwy na tablicy wyników widniał rezultat 3-0 dla gospodyń. Klasycznym hat-trickiem popisała się Reprezentantka Polski Paulina Tomasiak. Po zmianie stron inicjatywa wciąż należała do piłkarek z Jelnej, które po dwóch trafieniach Różyckiej i jednym Mikulskiej ostatecznie zwyciężyły 6-0. Należy podkreślić, że mecz stał na wysokim poziomie i odbywał się w zdrowej sportowej atmosferze. Zespołowi z Jelnej gratulujemy zwycięstwa i życzymy utrzymania pierwszego miejsca w tabeli. Natomiast piłkarkom z Nowego Sącza życzymy sukcesów w kolejnych spotkaniach ligowych. (tekst: W. Mróz)

28.09.2018

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW’2018 już za nami


W dniu 28.09.2018. jak co roku udaliśmy się na Małopolską Noc Naukowców do Tarnowa. Do wspólnego wyjazdu zaprosiliśmy też uczniów klasy VII ze Szkoły Podstawowej w Siennej. Małopolska Noc Naukowców to pokazy, wykłady i eksperymenty odbywające się co roku w ostatni piątek września w małopolskich instytucjach naukowych. Celem jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców regionu oraz zachęcanie młodych do wybrania kariery naukowej. Tradycyjnie uczestniczyliśmy w pokazach w I Liceum Ogólnokształcącym, III Liceum Ogólnokształcącym i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
W tym roku przygotowano mieszankę nowości i sprawdzonych, lubianych przez odwiedzających atrakcji. Trudno wymienić wszystkie pozycje niezwykle bogatego programu. Pokazy i zajęcia popularnonaukowe z bardzo wielu dziedzin nauki (matematyka, ekonomia, informatyka, filologie, sztuka, elektrotechnika, przyroda, fizjoterapia i wiele innych). Jak co roku nasi uczniowie podziwiali eksperymenty chemiczne, pokazy z ciekłym azotem oraz lubiane zajęcia w kompleksie Instytutu Ochrony Zdrowia.
To była fascynująca podróż do świata niezwykłych eksperymentów i naukowych doświadczeń. Jak co roku, przygotowano program obfitujący w moc atrakcji. Nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego. Nie sposób zdążyć na wszystkie aktywności. Małopolska Noc Naukowców ma niestety jedną wadę – trwa zaledwie kilka godzin i nie da się wszystkiego zobaczyć. Może uda się za rok! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę i pozytywną energię. (tekst: E. Plata)27.09.2018

„Dzień owocowo-warzywny” - AKCJA WOLONTARIUSZY


Wolontariusze, którzy działają w Szkolnym Kole PCK w dniu 27.09.2018 roku przygotowali „Dzień owocowo – warzywny”. Miał on formę kiermaszu, na którym można było kupić jogurty owocowe, soki owocowo – warzywne oraz gofry z dodatkiem owoców. Dochód został przeznaczony na potrzeby Szkolnego Klubu Wolontariatu, co pozwoli zrealizować zaplanowane na pierwsze półrocze zadania. (tekst: E. Plata)

20.09.2018

FILMOWA LEKCJA HISTORII W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI


20 września uczniowie 3 klasy gimnazjum razem ze swoimi młodszymi kolegami i koleżankami z klasy 7 i 8 obejrzeli w Małopolskim Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”, nakręcony na podstawie powieści Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”. Upowszechnia on wiedzę historyczną na temat udziału polskich lotników w Bitwie o Anglię oraz promuje postawy patriotyczne. 100 minut akcji, napięcia, wzruszenia a także humoru minęło tak szybko, że nawet po zakończeniu projekcji nikt się nie podnosił ze swojego miejsca i na sali panowała cisza. Film podobał się zarówno uczniom jak i ich opiekunom, czyli paniom: Beacie Białoń, Irenie Jewulskiej, Iwonie Pancerz, Agacie Tokarskiej i panu Dyrektorowi. Polecamy go wszystkim, którzy chcą poczuć dumę z powodu swej przynależności do narodu polskiego!!! (tekst: A. Tokarska)

11.09.2018

WOLONTARIAT - „Animacje dla dzieci”


W dniu 11.09.2018 roku w naszej szkole odbyły się „Animacje dla dzieci” z oddziału przedszkolnego i klas I – III prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sursum Corda przy pomocy naszych wolontariuszy z klas VII i VIII oraz III gimnazjum. Największą atrakcją dla uczestników była zjeżdżalnia, ale mogli oni korzystać również z innych zabaw np. wykonywanie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną, nauki chodzenia na szczudłach. W trakcie tych zajęć wolontariusze wzięli udział w nagraniu filmiku, który promuje wolontariat w szkołach podstawowych w ramach projektu „Wolontariat ma sens – cykl konferencji dla małopolskich szkół podstawowych”. (tekst: E. Plata)03.09.2018

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2018/2019 tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą w Parafialnym Kościele w Siennej. Następnie pan dyrektor Ryszard Baziak powitał wszystkich przybyłych do szkoły uczniów, nauczycieli i rodziców. Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

Wszystkim nauczycielom życzymy na najbliższe miesiące pracy dydaktyczno-wychowawczej pozytywnej energii, jakże potrzebnej do urzeczywistniania kolejnych ambitnych zamierzeń i realizacji często niełatwych przedsięwzięć.

Drodzy uczniowie, Wam życzymy sukcesów w zdobywaniu wiedzy i kolejnych umiejętności. Oceniajcie otaczającą Was rzeczywistość przez pryzmat swojej wrażliwości, ciekawości i fascynacji. Niech osiąganie wyznaczonych celów daje Wam wiele satysfakcji, będzie inspiracją do dalszych działań i przyniesie jak najlepsze wyniki.

Życzenia spokojnego roku szkolnego przekazujemy również rodzicom. Państwa zaangażowanie w pracę szkoły jest niezwykle cenne, dlatego prosimy o nie również w tym roku.