11.12.2017

I MIEJSCE DLA WOLONTARIUSZY W KONKURSIE „DZIAŁAM, BO LUBIĘ”


Wolontariusze ze szkoły podstawowej w ubiegłym roku szkolnym przystąpili do realizacji projektu „Na Dobry Początek”. Jednym z działań, które należało podjąć w ramach projektu, to udział w konkursie „Działam, bo lubię”. Przesłaniem tego konkursu była promocja i organizacja wolontariatu w szkołach podstawowych. Konkurs polegał na angażowaniu wolontariuszy w inicjatywy lokalne, a jednocześnie udokumentowanie podjętych działań w okresie od 1 kwietnia do 20 listopada 2017 i sporządzenie sprawozdania w formie prezentacji multimedialnej z dokumentacją zdjęciową. Prezentacja ta musiała zawierać elementy określone regulaminem i podlegała ocenie. Przygotowując prezentację konkursową nasi wolontariusze mieli okazję pochwalić się swoimi inicjatywami i efektami podjętych działań oraz sposobami promocji w środowisku szkolnym i lokalnym. Uczestnicy projektu podzielili się na trzy grupy: fotoreporterską, dziennikarską i informatyczną, każda grupa miała za zadanie dokumentowanie zdarzeń i podjętych inicjatyw. Staraliśmy się wypełnić wszystkie wymogi regulaminu i złożyliśmy do oceny prezentację multimedialną w terminie. Poczuliśmy radość i satysfakcję, że trud wolontariuszy został doceniony i prezentacja otrzymała najlepsza ocenę, a tym samym uzyskaliśmy I MIEJSCE w konkursie, a w nagrodę – laptopa dla Klubu. W dniu 11.12.2017 roku, zastępca wiceprezesa Stowarzyszenia Sursum Corda, pani Halina Rams, w obecności dyrektora szkoły Ryszarda Baziaka i opiekuna Klubu Elżbiety Plata wręczyła wolontariuszom nagrodę oraz pamiątkowe medale.
Mamy nadzieję, że ich przygoda z wolontariatem to dopiero początek drogi.06.12.2017

ILUZJONISTA W NASZEJ SZKOLE


5 grudnia gościliśmy w naszej szkole iluzjonistę. Swoim występem przeniósł nas do świata magii… Bezpośredni kontakt z iluzją, rekwizytami dostarczył nam wszystkim, zarówno uczniom jak i nauczycielom, niepowtarzalnych i niezapomnianych wrażeń.
Pokazom towarzyszył śmiech, zdumienie i gromkie brawa. Było bardzo śmiesznie, zaskakująco, ciekawie…

06.12.2017

6 XII – DZIEŃ WOLONTARIUSZA


W środę w dniu 6.XII.2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji wolontariusze z klasy VI – VII przygotowali krótki apel dla całej społeczności szkolnej. Wolontariusze przedstawili przygotowaną w ramach konkursu „Działam, bo lubię” prezentację multimedialną, która zajęła I miejsce w tym konkursie. Mieli okazję pochwalić się swoimi inicjatywami i efektami podjętych działań w okresie od kwietnia do 20 listopada 2017 roku. Na koniec opiekun Klubu Elżbieta Plata wręczyła nagrodę Annie Świderskiej, wolontariuszce z klasy VI, za zwycięstwo w konkursie na nazwę i motto Klubu. Potem ogłoszony został konkurs na stroiki bożonarodzeniowe, który będzie trwał do 15 XII 2017 roku. Została przedstawiona niespodzianka przygotowana w formie Dnia Życzliwości. Były to słodycze dla wszystkich uczniów i baloniki promujące wolontariat dla najmłodszych. Uczniów poproszono o przygotowanie rymowanek o życzliwości i kulturalnym zachowaniu z okazji tego Dnia. Najciekawsze pomysły będą ogłoszone na gazetce wolontariatu.
Grupa wolontariuszy realizująca projekt „Na Dobry Początek” spotkała się jeszcze na poczęstunku przy pizzy i ciasteczku.05.12.2017

MIKIŁAJKI'2017

Święty Mikołaj ma w zwyczaju odwiedzać dzieci na całym świecie. 6 grudnia 2016r. z workiem pełnym prezentów przybył również do naszej szkoły. Spotkał się z dziećmi klas 0 - 3, którym wręczył prezenty. Dzieciaki były bardzo szczęśliwe i rozpromienione. Oczekiwana przez cały rok wizyta Św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim wiele radości.


04.12.2017

TYDZIEŃ WOLONTARIATU

W dniach 4 – 8 grudnia w naszej szkole obchodzono Tydzień Wolontariatu. Na początku tygodnia wolontariusze ogłosili w klasach te szczególne dni, rozdali uczniom kalendarze na nowy rok 2018 oraz wszyscy wolontariusze w ramach solidarności przypięli do mundurków logo Naszego Klubu. Ogłoszone zostały kolejne akcje: miedzy innymi „Góra Grosza”, zbiórka makulatury, zbiórka żywności na DPS Zbyszyce. Dzień 6 XII określony został Dniem Wolontariusza w naszej szkole i przy tej okazji wolontariusze zaprosili wszystkich na krótki apel oraz zapowiedzieli niespodziankę w ramach Dnia Życzliwości.

30.11.2017

ZABAWA ANDRZEJKOWA


24 listopada odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Operatorami sprzętu muzycznego byli Patryk Płachta i Kamil Czech, dzięki którym wszyscy, niezależnie od wieku, bardzo dobrze się bawili. Samorząd Uczniowski pod opieką pani Beaty Białoń przygotował wiele ciekawych konkursów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się andrzejkowe wróżby oraz malowanie twarzy przez uczennice gimnazjum. Rodzice przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Zadowoleni i pełni wrażeń po skończonej zabawie wszyscy rozeszli się do swoich domów.

22.11.2017

TEATR MA W SOBIE MAGIĘ

22 listopada 2017 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum wybrali się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu na przedstawienie teatralne „Balladyna” przygotowane przez TEATR „CRACOVIA”. Dynamiczna akcja trzymająca w napięciu, znakomita obsada, stylowe kostiumy oraz humorystyczne akcenty sprawiły, że 160 minut minęło jak z bicza strzelił.

16.11.2017

CHARYTATYWNE PRZEDSTAWIENIE PT. „SZKOLIADA”


15 i 16 listopada obyło się w naszej szkole charytatywne przedstawienie pt. „Szkoliada”, podczas którego wolontariusze zbierali datki na dofinansowanie zakupu „specjalnego” roweru dla naszego kolegi z klasy V, Konrada Mordarskiego.


Konrad z rodzicami bardzo serdecznie dziękuje wszystkim za zebrane pieniądze, a wolontariuszom Szkolnego Klubu Wolontariatu „Szlachetne Serca” pod opieką pani E. Plata i pani K. Słowik-Anklewicz za zorganizowanie tak szlachetnej akcji.

13.11.2017

WICEMISTRZOSTWO W MAŁOPOLSKICH IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT


W wyniku odprawy technicznej z opiekunami i przeprowadzonym losowaniu ustalono system rozgrywek – każdy z każdym w jednej grupie. Grano 2x8 minut.

A oto wyniki:

1. Trzemeśnia - Tarnów wynik 5-0
2. Miechów - Piotrowice wynik 1-1
3. Trzemeśnia - Jelna wynik 2-0
4. Tarnów - Miechów wynik 0-4
5. Piotrowice - Jelna wynik 0-2
6. Trzemeśnia - Miechów wynik 1-1
7. Tarnów - Jelna wynik 0-1
8. Trzemeśnia - Piotrowice wynik 0-0
9. Miechów - Jelna wynik 0-0
10. Tarnów - Piotrowice wynik 1-2

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1 miejsce - Szkoła Podstawowa w Trzemeśni
2 miejsce - Szkoła Podstawowa w Jelnej
3 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Miechowie
4 miejsce - Szkoła Podstawowa w Piotrowicach
5 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1w Tarnowie
Uczennice otrzymały pamiątkowe medale, dyplomy oraz puchary ufundowane przez MSZS w Krakowie oraz ZSiP-MOS w Nowym Sączu. Serdecznie gratulujemy naszym zawodniczkom.

09.11.2017

"WYŚPIEWAĆ DZIEJE..." - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Święto Niepodległości ustanowiono, by uczcić rocznicę wskrzeszenia państwa polskiego, które po 123 latach niewoli – w 1918 roku stało się niepodległe. W tym roku mija 99 Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę – wydarzenia uznawanego za najważniejsze w naszej historii.
We wzruszającym programie artystycznym przygotowanym przez panią Urszulę Baziak znalazły się poezje oraz polskie pieśni patriotyczne, które przypomniały nam najwspanialsze, choć czasem krwawe karty z historii naszego narodu.07.11.2017

I miejsce w PÓŁFINAŁACH MAŁOPOLSKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT


07.11.2017 r. w Hali Sportowej MOSiR w Nowym Sączu odbyły się PÓŁFINAŁY MAŁOPOLSKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W HALOWEJ PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT. W turnieju tym spotkały się mistrzynie szkół, które zwyciężyły w swoich zawodach powiatowych. Zwycięzcy z powiatów, Nowosądeckiego, Limanowskiego, Gorlickiego oraz miasta Nowy Sącz. Drużyny rywalizowały w jednej grupie, grano 2x8 minut.

Wyniki:

Nowy Sącz - Staszkówka wynik 0-0
Jelna - Ujanowice wynik 2-1
Ujanowice - Staszkówka wynik 1-0
Nowy Sącz - Jelna wynik 0-0
Jelna - Staszkówka wynik 1-0
Nowy Sącz - Ujanowice wynik 0-2

Klasyfikacja końcowa turnieju:

1 miejsce - Szkoła Podstawowa w Jelnej
2 miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ujanowicach
3 miejsce - Szkoła Podstawowa nr 3 w Nowym Sączu
4 miejsce - Zespół Szkół w Staszkówce

Na uroczystym zakończeniu – szkoły otrzymały pamiątkowe puchary i dyplomy ufundowane przez MSZS w Krakowie oraz MOS w Nowym Sączu.31.10.2017

„ODBLASKOWA SZKOŁA”

Nasza szkoła ponownie przystąpiła do konkursu „Odblaskowa Szkoła”, którego organizatorem są: Małopolska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Policji w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki i Małopolski Urząd Marszałkowski. W ramach akcji podjęliśmy różne inicjatywy. Zostały zorganizowane liczne konkursy: literacki, plastyczny, wiedzy o ruchu drogowym oraz konkurs na projekt ulotki „Kodeks Pieszego”, których celem było popularyzowanie wśród dzieci znajomości przepisów ruchu drogowego oraz wdrażanie do noszenia elementów odblaskowych.
W dniu 31.10.2017 roku odbyła się również „Odblaskowa dyskoteka”, podczas której rozdano ulotki z radami dla pieszych i rowerzystów, przeprowadzono pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz podsumowano programu i wręczono laureatom dyplomy i nagrody.
Jury wyłoniło zwycięzców w poszczególnych konkursach.

Konkurs plastyczny: „Chodzę z głową”:
I. Filip Sadłoń - kl.1
II. Lena Mordarska - kl. 1
III. Natalia Mółka - kl.0

Konkurs na projekt ulotki „Kodeks Pieszego”:
I. Oskar Górowski - kl.6

Konkurs wiedzy - kl.2:
I. Julia Rembiasz
II. Szymon Górowski
III. Sebastian Zwolenik

Konkurs wiedzy - kl. 3:
I. Dominik Górowski
II. Martyna Zalewska
III. Julia Zychowicz30.10.2017

JELNIANKI MISTRZYNIAMI POWIATU!!!


W dniu 30.10.2017 r. na hali w Brzeznej został rozegrany finał Powiatowy w Halowej Piłki Nożnej dziewcząt. W zawodach tych bezkonkurencyjne okazały się gimnazjalistki z Jelnej, które odniosły komplet zwycięstw i będą reprezentować powiat Nowosądecki podczas zawodów Rejonowych. Gratulujemy!

20.10.2017

PIŁKARZE NA MEDAL

Dobiegła końca rywalizacja w Halowej Piłce nożnej chłopców i dziewcząt Szkoły Podstawowe. Na szczeblu gminnym uczniowie naszej szkoły wywalczyli złoty medal w kategorii dziewcząt i brązowy wśród chłopców. Nasze piłkarki również podczas zawodów Między-gminnych zagrały bardzo dobrze zajmując ostatecznie II miejsce. Gratulujemy!

17.10.2017

SPOTKANIA Z SĘDZIĄ ANNĄ MARIĄ WESOŁOWSKĄ

16 i 17 października w szkole w Rożnowie miały miejsce spotkania z sędzią Anną Marią Wesołowską. Odbyły się one w czterech grupach. W pierwszej uczestniczyli nauczyciele, w drugiej rodzice, w trzeciej uczniowie klas 0 - 6 szkół podstawowych, a w czwartej uczniowie 7 klasy szkół podstawowych i klasy gimnazjalne.
Anna Maria Wesołowska uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Pani Sędzia upatruje przyczyny tego stanu w zacierających się wśród młodzieży granicach między tym co jest dobre, a co złe. Wśród omówionych zagadnień znalazły się m.in.: wyśmiewanie, kopanie, bicie, niszczenie mienia, rozbój.
Omawiając przepisy karne pani sędzia powoływała się na konkretne przykłady zaczerpnięte z sali sądowej i przedstawiała konsekwencje łamania prawa przez młodych ludzi. Młodzież na pewno zapamięta historię „chłopca z różą”, której bohaterem był uczeń wymuszający od młodszego kolegi pieniądze. Wielu uczniów nie zdawało sobie sprawy z tego, że takie z pozoru „błahe” uczynki mogą mieć bardzo poważne konsekwencje karne.
Podczas wizyty pani Anna Maria Wesołowska zachęcała młodzież do aktywnego włączania się w edukację prawną poprzez tworzenie w szkołach tzw.”kącika prawnego”. Powinny się w nich znaleźć podstawowe informacje prawne, które odnoszą się do życia młodych ludzi i ich rodzin.
Uczniowie mogli dowiedzieć się również wiele o pracy sędziego, pracy w sądzie, a także o wymaganiach tego zawodu i ścieżce edukacyjnej. Mieli okazję przymierzyć togę sędziowską i wziąć do ręki łańcuch, istniała możliwość zadawania pytań, otrzymania autografu oraz zrobienia z gościem zdjęcia.
Spotkanie z sędzią A. M. Wesołowską, która dla wielu osób jest autorytetem, to była bardzo ciekawa i interesująca lekcja, skłoni nie jedną osobę do przemyślenia swojego zachowania i do jego zmiany na lepsze, a także otworzy oczy na problemy kogoś w najbliższym otoczeniu.13.10.2017

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ POŁĄCZONE Z AKADEMIĄ Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA

Dnia 13 października odbyło się ślubowanie klasy pierwszej połączone z akademią z okazji Dnia Nauczyciela. Cała akademia została przygotowana przez Panią Ewę Górowską wychowawczynię pierwszoklasistów. Bohaterami tego wydarzenia było 10 uczniów klasy pierwszej: Wojciech Górowski, Zofia Hornik, Jakub Jurkowski, Małgorzata Krzyżak, Paweł Lelito, Piotr Małek, Lena Mordarska, Zuzanna Rembiasz, FiliP Sadłoń i Marcin Zalewski. Na ten szczególny dzień dzieci czekały od początku roku szkolnego. W odświętnych strojach nasi przedstawili piękny program artystyczny, podczas którego recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli. W ten sposób mogli pokazać swoje umiejętności. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie. Wiele emocji wzbudził akt pasowania, a ceremonii tej dokonał Dyrektor Ryszard Baziak. Kolejnym punktem była akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Uczennice II klasy gimnazjalnej przedstawiły humorystyczną scenkę z życia szkoły. Następnie Panu Dyrektorowi, całemu gronu pedagogicznemu oraz wszystkim pracownikom szkoły dedykowane zostały piosenki i tańce w wykonaniu uczniów klas IV i VI. Akademia zakończyła się głośnym "Sto lat".14.10.2017

Konkurs na plakat "MOJA WIZJA BIBLIOTEKI XXI WIEKU"


Organizator: Biblioteka Szkoły Podstawowej w Jelnej

Cele konkursu:
• Rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej młodego czytelnika.
• Rozwijanie zainteresowań różnymi technikami plastycznymi.
• Kształcenie umiejętności posługiwania się środkami komunikacji niewerbalnej.

Uczestnicy:
• uczniowie szkoły podstawowej kl. I - VII oraz gimnazjum kl. II - III.

Warunki uczestnictwa:
1. Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas I - III Sp, IV – VII SP, II - III Gim.
2. Uczestnicy przygotowują prace plastyczne w formacie A4 – klasy I-III SP, A3 pozostali uczniowie z wykorzystaniem dowolnych technik graficznych i malarskich związane tematycznie z hasłem konkursu.
3. Prace powinny zawierać na odwrocie następujące dane:
• imię i nazwisko autora,
• klasa,
• temat pracy.
4. Terminy konkursowe:
• Konkurs trwa od 10 października do 24 października.
• Ostateczny termin składania prac mija 17 października.
• Uroczyste podsumowanie konkursu, otwarcie wystawy i wręczenie nagród odbędzie się 24 października 2017 r.

14.10.2017

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Panu Dyrektorowi, Gronu Pedagogicznemu i Pracownikom Szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy najserdeczniejsze życzenia, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.29.09.2017

DZIEŃ ŁASUCHA

W piątek 29 września 2017 po raz kolejny odbył się Szkolny Dzień Łasucha!!! Słodkie smakołyki i zdrowe owocowe przekąski i soki można było kupować i degustować nawet za 50 groszy. Klub Wolontariatu w ramach projektu „Na dobry poczatek” gromadził fundusze na realizację kolejnych zadań wymagajacych nakładów finansowych.25.09.2017

WARSZTATY DLA WOLONTARIUSZY

W dniu 25 września 2017 r. odbyły się warsztaty prowadzone przez koordynatora Stowarzyszenia Sursum Corda dla wolontariuszy uczestniczących w projekcie „Na dobry początek” z klas VI – VII. Warsztaty prowadziła zastępca Prezesa Stowarzyszenia Sursum Corda Pani Halina Rams. Zajęcia miały na celu przygotowanie wolontariuszy do prowadzenia zabaw i animacji z dziećmi. W tym dniu uczyły się malowania twarzy, wykonywania orgiami i ozdób z użyciem balonów, zabaw z chustą animacyjną i bańkami mydlanymi.
26 września odbyła się kontynuacja warsztatów oraz lekcje wychowawcze zachęcające młodzież klas gimnazjalnych do aktywności wolontaryjnej. Tematyka zajęć była poświęcona aspektom prawnym wolontariatu w obydwu grupach, a zajęcia prowadziła specjalista ds. projektów Pani Renata Czerwińska.18.09.2017

KONKURS NA NAZWĘ I MOTTO SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU W JELNEJ

W ramach projektu „Na dobry początek” zaplanowaliśmy w naszej szkole konkurs na nazwę i motto Szkolnego Klubu Wolontariatu i zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Dotychczasowa nazwa Szkolny Klub Wolontariusza będzie zmieniona na nazwę Szkolny Klub Wolontariatu, ponieważ pod taką nazwą działają pozostałe Kluby pod patronatem Stowarzyszenia Sursum Corda. Do 25 września 2017 r. wszyscy chętni uczniowie mogą składać swoje propozycje. Myślą przewodnią dla uczestników konkursu jest idea pracy wolontariusza – bezinteresowna pomoc wszystkim, którzy są w potrzebie. Ciekawe propozycje przedstawiające w różnorodny sposób sens niesienia pomocy będą nagrodzone.
Więcej informacji oraz Regulamin konkursu w zakładce "Wolontariat".

18.09.2017

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE WOLONTARIUSZY

W dniu 18.09.2017 r. w Wiejskim Domu Kultury w Jelnej odbyło się spotkanie organizacyjne wolontariuszy uczestniczących w projekcie „Na dobry początek”. Wolontariuszom przypomniano regulamin i zasady pracy w Klubie Wolontariatu. Koordynatorzy przedstawili też plan pracy do zakończenia projektu czyli do grudnia 2017 roku i wspólnie z wolontariuszami ustalili harmonogram planowanych działań.09.09.2017

MAMY STOŁÓWKĘ!

Od września możemy korzystać z długo wyczekiwanej stołówki. Już pierwsze dni korzystania z nowego obiektu pokazały, że decyzja o uruchomieniu kuchni przegotowującej posiłki na miejscu, była strzałem w dziesiątkę. Jedzenie jest wyśmienite, a warunki spożywania posiłku komfortowe. Wkrótce na naszej stronie uruchomimy zakładkę, w której zamieścimy przydatne informacje dla chcących korzystać z obiadów na terenie szkoły. Kuchnia powstała znacznym wysiłkiem finansowym. Łączny koszt jej przebudowy i wyposażenia wyniósł ok. 300 tys. zł. Powstał obiekt nowoczesny, który zapewnia ciepły posiłek uczniom wszystkich szkół w naszej Gminie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do otwarcia kuchni, Panu Wójtowi, Radzie Gminy, pracownikom Urzędu Gminy, w szczególności kierownikowi referatu inwestycji, p. W. Błażusiakowi. Osobne podziękowania kierujemy do sołtysa wsi, p. Ryszarda Małka za wsparcie naszych starań.
Więcej informacji w zakładce "Rodzice/Uczniowie/Stołówka".

08.09.2017

PROJEKT SPInKA

Od 4.09.2017 roku rozpoczął się w naszej szkole projekt „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce”. Zajęcia odbywać się będą dla uczniów klas III gimnazjum trzy razy w tygodniu: 1h- zajęcia warsztatowe; 2h – poradnictwo indywidualne.
Więcej informacji oraz harmonogram Szkolnego Punktu Informacji i Kariery w zakładce "Projekty".

04.09.2017

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą w Parafialnym Kościele w Siennej. Nastepnie pan dyrektor Ryszard Baziak powitał wszystkich przybyłych do szkoły uczniów, nauczycieli i rodziców. Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.